Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: The Very Hungry Catterpillar Card Game – pohádka o hladové housence

The Very Hungry Caterpillar - balení

Byla jednou jedna velice hladová housenka, která měla strašně ráda ovoce všeho druhu. Ale možná ještě víc jí chutnaly šťavnaté zelené listy těch správných rostlin. V klidu si každé ráno přežvykovala, když seděla na stonku jedné pampelišky, ale najednou se něco začalo dít.

Housenka ucítila v bříšku jakési podivné šimrání. Nevěděla, co se to děje. Nikdo ji nepoučil, jak se má vlastně taková zelená housenka správně chovat. Když se vylíhla, rodiče už tam dávno nebyli a vyrostla sama na svém okousaném listu, který se pomalu zmenšoval. I později jí byla domovem několik okolních kytek na louce, pod stromem plným jablek.

Jenže teď se něco dělo. Cítila to ve všech svých nožkách i v tykadlech. Řekla si tedy, že se raději schoulí do klubíčka a usne. Zdálo se jí o tom, že je obklopená sladkými třešněmi, když vtom se s úlekem probudila. Co to má na zádech? Zkusila s těmi věcmi pohnout a najednou vzlétla a viděla z výšky nejen své rostliny, ale celou louku! Z naší housenky se stal motýl..

The Very Hungry Caterpillar - připravená hra

A ačkoliv to asi není pro vás žádné překvapení, právě tohle je děj karetní hry, která k nám přichází dlouhou cestou až z Velké Británie. Tam je pohádka o Velmi hladové housence velice oblíbená a jejím autorem je Eric Carle. Na motivy obrázkové knihy vytvořili ve společnosti Paul Lamond Games Ltd. karetní hru se stejným názvem – The Very Hungry Catterpillar Card Game.

Stalo se to v roce 2006, a housence trvalo 6 let, než urazila tu dlouhou vzdálenost z Velké Británie do České republiky. Ulézt 1026 kilometrů dokázala tedy poměrně rychle, když vezmeme v potaz její malé nožky. Nemůžeme si tedy vůbec stěžovat, že se k nám hra dostala až teď, protože i tak to znamená rychlost 470 metrů denně, tedy téměř dvacet metrů za hodinu. To je na housenku úctyhodný výkon!

A to ještě na zádech nesla krabičku, která má tvar klasické karetní hry, s horním otvíráním a vším, co k tomu patří, jen o trochu větší (přibližně 12 krát 9 centimetrů). Naštěstí společnost Angličtina hry (provozující obchod anglictina-hry.cz) už k jejímu zaslání použila klasickou kurýrní službu, takže těch posledních několik desítek kilometrů na Vysočinu housenka nemusela po vlastních.

The Very Hungry Caterpillar - připravená hra

V krabičce s portrétem trochu vystrašeně vypadající zelené housenky najdete balíček 54 karet a jednu navíc, na které se ve stylu podobných her z Anglie nachází pravidla.

Většina karet je orientovaná na výšku, ale najdete mezi nimi čtyři s housenkou, které musí být natočené naležato, stejně jako další čtyři s motýlem. Zbylých 46 karet lze rozdělit na dvě skupinky – žolíci v podobě desítky zelených listů, a pak zbývajících 36 karet potravy pro naši housenku. Na nich najdete anglický název dne v týdnu a také jednu dobrotu. Kromě ovoce (jablka, hrušky, švestky, pomeranče) můžete svoji zelenou potvůrku nakrmit také různými party dobrotami, jako je zmrzlina, dort nebo sýr.

Příprava hry začíná tím, že z balíčku musíte vyjmout čtyři obrázky naší housenky a položit je stranou. Budete jich potřebovat jen tolik, kolik se účastní partie hráčů. Všechny ostatní zamícháte pořádně dohromady a rozdáte každému ze soupeřů pět karet. Pokud by někdo z účastníků dostal více motýlů, může si nechat jen jednoho. Ostatní vrátí do balíčku a dobere si za ně náhradu. Zbývající karty vytvoří hromádku uprostřed stolu.

The Very Hungry Caterpillar - připravená hra

První hráč v pořadí otočí horní kartu z balíčku a dá ji stranou. Na ni nyní může zahrát pouze takovou potravinu pro housenku, která má na sobě text následujícího dne v týdnu. Výjimku tvoří samozřejmě žolíky v podobě listů, které lze hrát kdykoliv v týdnu, protože jsou housenčinou nejoblíbenější pochoutkou.

Tak se v hraní jedné karty střídají hráči postupně dál. Pokud se jim podaří zahrát vhodnou kartu, nemusí si dobírat žádnou novou z balíčku. Dokonce v sobotu, přesně podle knižní předlohy, můžete na sebe hrát více sobotních karet, protože housenka potřebuje pořádně nabrat sílu na svůj přerod v motýla.

Mnohem častěji ale nastane situace, že v ruce nemáte vhodnou kartu s následujícím dnem, a ani list (záleží jen na vás, jestli uděláte ze zahrání žolíka povinnost nebo si jej můžete takticky ponechat na později). V tu chvíli si pochopitelně vezmete jednu kartu z hromádky. Pokud můžete, musíte ji rovnou zahrát, jinak si ji ale ponecháte.

The Very Hungry Caterpillar - rozehraná hra

Ke změně a posunu zpět v čase můžete použít právě žolíka. Nejenže totiž zahrajete z ruky list, ale k němu vyložíte ještě jednu kartu z ruky. Libovolný den, který se zrovna vám hodí. Musíte ale počítat s tím, že v průběhu tahu se ještě může posunout víc dopředu.

Vítězí ten, kdo se jako první zbaví poslední karty z ruky. To je také jediná chvíle, kdy můžete z ruky vyložit kartu motýla, kterou jste získali v průběhu partie. Nemůžete ale mít v ruce víc než jednu, takže pokud byste si měli dobrat nového, musíte jej odložit. Tím ale bohužel prozradíte ostatním, že už jednoho máte. Z vaší housenky se stal jako z jediné motýl a partie končí.

Very Hungry Catterpillar je pohádka i karetní hra v jednom. Vypráví příběh o jedné hladové housence, která svých sedm dní strávila na hromádce jídla. A za odměnu se z ní stal krásný barevný motýl, který odletěl do dáli.

The Very Hungry Caterpillar - karty

Samotná karetní hra nevyužívá nijak nové principy. V průběhu partie musíte získat zavírací kartu motýla, bez níž nemůžete vyhrát. Jenže její zisk je otázkou štěstí, takže i když třeba už máte v ruce pouze jednu kartu, kterou můžete zahrát, nevyhrajete a musíte si dobrat novou z hromádky. A to hráče zamrzí.

Zároveň to také ukazuje, jak je hra náhodná. Jenže to vlastně ani nevadí, nejdůležitější jsou legrační ilustrace pocházející z knížky a také vhodnost hry už od malého věku. Děti se díky hře naučí anglická pojmenování dnů v týdnu i to, jak jdou po sobě. A už to samo o sobě je velice pozitivní zpráva.

A k čemu vlastně v celé krabičce slouží karty s housenkou? No přece abyste si ji položili před sebe a cítili se v průběhu partie jako opravdová housenka! Nechte se pozvat autorem do světa, kde se z ošklivých věcí stávají ty krásné. Do světa housenek..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
IlustraceEric Carle
VydavatelPaul Lamond Games Ltd, University Games
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk3 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(2 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game, Novel-based
MechanismyPattern Building
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Animals: Butterflies
Alternativní názvyLa Chenille qui fait des Trous, Die kleine Raupe Nimmersatt Kartenspiel, Rupsje Nooitgenoeg Kaartspel

Více o hře.

Recenze: The Very Hungry Catterpillar Card Game – pohádka o hladové housence
The Very Hungry Caterpillar je karetní hra pro ty nejmenší. Karty s ovocem a anglickými názvy dnů se kladou jedna na druhou, ale pouze ve správném pořadí dnů v týdnu. Takže ani vlastně nevadí, že k vítězství potřebujete štěstí. Jen je trochu škoda, že o vítězi rozhoduje, jestli jste v průběhu partie nalezli mezi kartami motýla. Kromě toho hra vypráví také jednoduchý příběh založený na opravdové klasické britské pohádce, který končí proměnou housenky v krásného motýla. Jednoduché zpracování, velké karty a základní principy z ní dělají dobrou volbu pro všechny malé hráče..
Klady:

+ cena
+ velké karty
+ pohádka pro děti
+ učí anglické dny v týdnu
+ ovoce na kartách
+ i pro opravdu malé děti
Zápory:

- k vítězství potřebujete štěstí
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cave Troll – příšera a její poklady