Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tik Tak bum Chain Reaction – řetězové bomby

Když vybuchne jedna bomba, je to průšvih. Ale představte si situaci, že vám jedna taková bomba tiká a spousta dalších jich leží kolem. To se pak roztřesou ruce, přestanete uvažovat s čistou myslí a všechno je najednou jinak.

A podobný tlak si užijí hráči v novém pokračovateli populární série Tik Tak Bum, tentokrát s podtitulem Řetězová reakce (Chain Reaction). Tuto novinku si připravili autoři Andrew a Jack Lawsonovi pod hlavičkou společnosti Piatnik na základě námětu S. Barc a J. C. Rodriguez. Hra se pod stejným logem dostává na pulty obchodu i v češtině.

Hra má fialovou krabici a na víku vidíme spoustu textů a malou bombu. Uvnitř pak hráči objeví v první řadě desku s devíti pozicemi pro čtvercové karty. Každé políčko zaplní jednou náhodnou kartou z balíčku zadání. Stranou připraví žetony, losovací kotouč s písmeny a také černou bombu. Tu ale musí nejdříve nakrmit tužkovými bateriemi.

Jeden z hráčů musí celé drama zahájit, vezme si bombu a stiskne tlačítko ve spodní části. Díky tomu začne tikat a už při tom hráč roztočí ručičku na destičce ukazatele. Šipka se zastaví na jednom z písmen a hráč s bombou nyní musí vymyslet libovolné slovo na toto písmeno a vybrat si k tomu téma jakékoliv odhalené karty. Může se tak jednat například o příbuzenský vztah, barvu nebo třeba cokoliv, co svítí. Zvolenou kategorii označí žetonem.

Tímto úvodním slovem je celé kolo odstartované a hráč se nyní na základě svého úspěchu může zbavit bomby. Předá ji sousedovi po směru hodinových ručiček. Ten si musí vybrat kategorii, na které neleží žeton a vymyslet slovo. Nemůže to být ale slovo ledajaké, protože musí začínat písmenkem, kterým skončilo to předchozí. Lze pak použít libovolné slovo, které je české.

Jakmile některý z hráčů položí žeton na kartu ve žlutém poli, otočí se směr podávání bomby a hráč po úspěšném vyvolání slova vrátí bombu tomu, kdo mu ji podal. Hráči si bombu podávají a vymýšlí slova až do chvíle, kdy černá tikající koule vybuchne. Ten hráč, který ji v tu chvíli drží v ruce, si vezme za trest jednu z použitých karet.

Všechny ostatní karty jsou odloženy stranou a na plánu se objeví devět nových náhodných kategorií. Nové kolo, nové tikání a nová slova. To všechno se stále opakuje a hráči postupně vypadávají. Ten, kdo získá tři trestné karty, jde z boje ven. Když ve hře zbude pouze jeden, právě on se stává celkovým vítězem.

Tik Tak Bum Chain Reaction kombinuje napětí z tikající bomby s klasickým slovním fotbalem. Přidává k tomu ještě spoustu karet a překvapivých kategorií, kde mohou hráči vymýšlet třeba druh zmrzliny nebo přísadu na pizzu. Současně ale svojí volbou ovlivní naděje dalšího v pořadí, protože jen musí vymýšlet slovo na poslední písmenko toho předchozího.

Hráči tak mohou do slovní honičky zapojit i špetku taktiky a přemýšlení, ačkoliv času na to moc není, protože po celou dobu vám v ruce tiká bomba. Zajímavou možností je také otočení pořadí, čímž lze vrátit bombu soupeři.

Každý se snaží najít vhodnou kategorii, na kterou se pak bude soustředit a snažit se vymyslet vhodný pojem z jím vytyčených mantinelů.  Výběr je hodně široký, karet je spousta a všechny jsou oboustranné, takže dohromady je variabilita každé partie velmi vysoká. Pokaždé musí hráči vymýšlet jiná slova, a navíc jejich šance závisí i na tom, co vytvoří soupeři.

Nikdo neví, kdy bomba vybuchne a v tom je právě to největší kouzlo. Někdy to může být po několika vteřinách, klidně ještě začínajícímu hráči, jindy to může trvat i desítky vteřin. O tom, kdo kolo prohraje, rozhodnou nejen schopnosti rychlé reakce, ale také štěstí, respektive smůla. Právě jediným problémem je vyřazování hráčů, které s touto smůlou souvisí. Ten, kdo vypadne, pak musí ostatní sledovat a už se tolik nebaví.

Partie je lepší ve vyšším počtu, kdy je hra ještě méně předvídatelná a smůla se lepí na paty pokaždé někomu jinému. Je ale jasné, že s vyšším počtem hráčů bude také déle trvat, než dojde k vyřazení všech kromě jednoho. I tak vám obvykle bude stačit nějakých půl hodiny, přičemž ve dvou nebo třech se dá dosáhnout i poloviční hodnoty.

Tik Tak Bum Chain Reaction nabízí napínavou zábavu, ve které tiká bomba a bojuje se v ní o písmenka na začátku i na konci. Hráči musí chytře vymýšlet slova tak, jak jsou zvyklí ze slovního fotbalu, ale tentokrát jim k tomu ještě přibývají kategorie a trocha stresu, že to nemusí stihnout. Díky tomu je Tik Tak Bum Chain Reaction opět originálním způsobem, jak si vytříbit slovní zásobu.

Recenze: Tik Tak bum Chain Reaction – řetězové bomby
Tik Tak Bum Chain Reaction je party hrou do rodin. Pro děti má svoje jasné kouzlo tikající bomba, která je bude od začátku fascinovat. Hráči se jí ale snaží zbavit tak, že vymyslí co nejrychleji slovo, u kterého dostali zadané počáteční písmeno a kategorii. Hráči tak musí mít dobrou slovní zásobu a budou občas překvapení, protože kategorií na kartách je opravdu spousta. Tik Tak Bum Chain Reaction je časovaná zábava.
Klady:
+ bomba má pokaždé jiný interval
+ spousta kategorií
+ herní doba
+ pro děti i rodiče
Zápory:
= originalita (upravený slovní fotbal)
= vyřazování hráčů
3.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tiny Epic Defenders – malé velké obléhání