Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Time n Space – čas ve vesmíru je relativní

Time n Space - balení

Nikdy nevěřte hvězdám. Kdykoliv se mezi ně člověk dostane, najednou je všechno úplně jiné. Čas začne utíkat jinak a písek v přesýpacích hodinách vůbec neteče. Gravitační síly tu nepůsobí v takové míře jako na zemi, ale budou se o vás přetahovat náruče různých planet a jiných objektů. Takové nehostinné místo bude náš domov a čas bude náš průvodce.

Čas totiž ve hře Time n Space hraje důležitou roli. Jejím autorem je Tobias Stapelfeldt, jehož myšlenka se zalíbila vydavatelské společnosti Pegasus Spiele. Slovo dalo slovo a v roce 2013 konečně vyšla na trh finální hra i s ilustracemi Marca Margielskyho.

Krabice vám jasně na první pohled ukáže, že uvnitř se nachází vesmír. Když zvednete krabici, ucítíte, jak se vakuum vyplňuje kyslíkem. Naštěstí tuhle hru lze hrát i na zemi a nemusíte se nacházet na oběžné dráze. Tomu nejvíc pomůže oboustranný herní plán, na jehož povrchu najdete barevné planety a mezi nimi měsíce. To všechno je spojené tunely červích děr, kterými budete v této hře cestovat. Jedna stran je určena pro tři a druhá pro čtyři hráče.

Time n Space - připravená hra

Rozměrově velké jsou také kartonové desky představující kontrolní centra jednotlivých hráčů. Tyto základny na sobě mají šestiúhelníkové prostory na stavbu různých budov. Každá z nich leží na jiné planetě, kterou barvou snadno přiřadíte k některé na společné desce.

Na co by vám ale všechny ty červí díry, planety a ostatní komponenty byly, kdybyste neměli lodě. Společně s 96 žetony objednávek (čtyř barev a různých hodnot) vycvakáte z archů jejich části – trup a dvě křídla, která propojíte, a tím se z nich stane elegantní plavidlo. Mezi kartonovými komponentami se ukrývají také budovy, které jsou složené ze tří šestiúhelníků. Každý nabízí nějaký symbol, zatímco uprostřed (podobně jako na trupu letounu) najdete symbol přesýpacích hodin a mohou vám pomáhat s produkcí, obchodem nebo transportem.

Ostatně přesýpací hodiny jsou právě to, kolem čeho se bude všechno v této hře točit. V balení jich najdete osm a budete je určitě potřebovat i k převozu zboží. To je zde reprezentované 48 kostičkami ve čtyřech barvách a znázorňuje technologie, zdravotnictví, luxusní zboží a také materiál. Chybí už zmínit jen rozkládací šestistránkový návod a jsme na konci našeho povídání o balení.

Time n Space - rozehraná hra

Na začátku partie si hráči mezi sebe položí herní plán stranou, která odpovídá jejich počtu. Každý si vybere jednu barevnou planetu a vezme desku se základnou na ní. Položí ji nedaleko této planety, na kterou umístí svoji vesmírnou loď. Každý dostane také dvoje přesýpací hodiny a také hromadu žetonů objednávek se svým symbolem (natištěným v levém horním rohu hráčské desky). Tajně vyberou dvě objednávky a položí je do svojí základny na volné pole.

Bonusové bílé žetony objednávek rozloží hráči na planety. Na každý měsíc pak položí jednu třetinu zamíchané hromádky budov. Položí je tak, aby ukazovaly obrázkem stavbu úrovně II (na opačné straně je úroveň III). Ke hře budou hráče ale potřebovat také nějaké stopky, které jim ohlásí konec třicetiminutové herní doby. Nejsou součástí hry, ale tvůrci nabízí možnost stažení zvukové stopy, která současně dotvoří atmosféru vesmírného souboje.

V průběhu partie Time n Space na hráče nečekají žádné tahy. Místo toho budou jejich snahu o strategii řídit zrnka písku v přesýpacích hodinách. Na začátku partie (jakmile spustí hlavní časomíru) mohou hráči oboje hodiny otočit. Současně je ale musí položit na symbol přesýpacích hodin někde na plánu, čímž vyberou akci, kterou chtějí provést. A teď na ně nečeká nic jiného, než chvilkové čekání.

Time n Space - rozehraná hra

Ve chvíli, kdy se písek v hodinách přesype, může je hráč zvednout a okamžitě provést akci, kterou mu dané políčko poskytuje. Pak vezme hodiny, přetočí je a položí na nové (nebo klidně stejné) místo. Protože mají hráči dva kusy přesýpacích hodin, mohou se jim současně nabíjet hned dvě činnosti.

Hodiny můžete položit na řadu různých míst. Celkem se jedná o pět různých typů a všechno začíná pochopitelně u vaší vesmírné lodi. Za přesypání písku se pak mohou hráči takovým plavidlem přesunout červí dírou na sousední planetu nebo měsíc. Tam je okamžitě čeká nějaká odměna – v případě měsíce nová budova, kterou si mohou vzít položit do svého výzkumného střediska a v případě planety možnost dodat některou z objednávek toho hráče.

Na začátku partie má každý z hráčů dvě aktivní objednávky, které ukazují barvou typ požadovaného zboží a číslo specifikuje jeho množství. Hráč musí mít ve svém teleportu stejný počet kostiček. Za to si může vzít daný žeton objednávky.

Time n Space - rozehraná hra

Ovšem cesta k tomuto úspěchu je dlouhá. Hráči nejdříve musí využívat svoje továrny a vyrábět dané zboží. Ani zde se to pochopitelně neobejde bez účasti přesýpacích hodin, ale z výsledné akce hráč získá hned několik kostiček – zaplní každé ze tří volných ramen ve své továrně. Jenže aby takové kostičky mohl dodat, potřebuje je mít připravená k transportu a to ve skladu není. Za aktivaci teleportu (beam station) může hráč přesunout libovolné kostičky na jeho volné pozice a mít je tak konečně připravené k dodání.

Poslední možností, jak ovlivnit průběh partie, je vytvářet nové objednávky pro ostatní. Ve chvíli, kdy zvednou přesýpací hodiny z tržiště, mohou ihned položit žeton objednávky na volné místo ve své stanici. Proč by to vlastně měli dělat, když tím pomáhají soupeřům? Protože objednávky, které jim na konci partie zůstanou ležet nad herním plánem, poskytují záporné body.

Na začátku partie mají hráči na svých základnách jen omezený počet budov. Prostřednictvím výzkumné stanice a zisku nových staveb z měsíce mohou vyzkoumat nové a efektivnější technologie, které vám vytvoří více místa a efektivnější využívání technologií. Na začátku partie produkují továrny jen jednu kostičku namísto maximálních tří, stejně tak teleporty i tržiště mají zhoršené vlastnosti. Je tedy ve vlastním zájmu hráčů, aby se snažili o vylepšování.

Time n Space - rozehraná hra

Partie končí ve chvíli, kdy zazvoní budík oznamující uplynutí třicetiminutové doby. Hráči ale ještě mají šanci aktivovat všechny akce, na kterých jim běží čas. Teprve poté nastane okamžik, kdy si všichni spočítají svoje vítězné body za dodané objednávky. Ale pouze takové barvy, od kterých už sami nemají žádné objednávací žetony.

Time n Space je zajímavý akčním a rychlým počinem, který se liší od klasických přemýšlivých her. Přitom ale stále obsahuje pořádnou dávku strategie. Co ale budete potřebovat ze všeho nejvíce je sebekontrola a přehled. Bez nich se rozhodně neobejdete, protože množství věcí ke sledování je velké a každá vteřina je zde drahá.

První partie proto jsou plné omylů a momentů, kdy se učíte používat správným a efektivním způsobem oboje přesýpací hodiny. Problém je, že zaučovat nové hráče v této hře není jednoduché. Nejde tu na chvilku přestat a zastavit se nad problémem ani zapauzovat čas, protože písek v hodinách se neúprosně sype dál bez ohledu na vaše přání.

Time n Space - detail herního plánu

Celý mechanismus Time n Space připomíná takové ty jednoduché indie počítačové hry. V těch se vám také postupně vždy nabíjí nějaké schopnosti a musíte chvilku počkat, než je můžete znovu aktivovat. Tady ale je všechno o to těžší, že musíte dopředu vědět, co budete chtít provádět. Sice akci pak provést nemusíte, ale nikdy nesmíte přesunout hodiny dřív, než se písek přesype. Takže pokud si to rozmyslíte, přijdete o čas, který je zde tak drahocenný.

Herní systém je velice pěkně vymyšlený, ale celkový dojem stále zůstává trochu chaotický a plný napínavých chvil. To může být pro jedny obrovskou výhodou, zatímco hráči milující klidné přemýšlení bez stresu tuhle hru okamžitě zavrhnou.

Zdálo by se, že jednotlivé partie si musí být hodně podobné a k vítězství povede vždy podobná cesta. Jenže tomu naštěstí alespoň částečně zabraňuje náhodné rozložení budov na měsících. A především samotní hráči, kteří obchodují a navzájem si objednávky rozebírají.

Time n Space - dílky

Ve čtyřech hráčích je hra výrazně lepší, protože soupeři mají širší možnosti obchodování. Rozhodnutím kam s lodí letět můžete rozhodnout nejen o svém úspěchu, ale také snížit šance dalšího soupeře na úspěšné vyplnění objednávek. Právě tento bodovací mechanismus tak zaručuje, že až do poslední minuty budou hráči bojovat o úspěšné zásobování.

Herní doba je jasně daná, což je výtečná zpráva. Třicet minut je prostě horní hranice, přes kterou se nemůžete dostat. O to lépe vyladěná hra může být, ale o to horší pro vás je, že jste jasně omezení. Nesmíte dělat chyby. Každé rozhodnutí má smysl i v dlouhodobém pohledu a je pouze na hráčích, jak dobře své akce zkombinují.

Protože hra plyne ve skutečném čase, může se čas od času stát, že hodiny doběhnou dvěma hráčům současně. A když se snaží o stejnou věc, rozhoduje pak rychlost nebo volba hráče, u jehož planety se lodě vznáší.

Time n Space - lodě

Zpracování je pěkné a začíná už u společného herního plánu. Ovšem platí i pro skládací vesmírné lodě, které působí jako hezké stojánky. Vše je přehledné, včetně pravidel obsahujících dostatek názorných příkladů.

Time n Space s sebou přináší z vesmíru spoustu zábavy pro všechny hráče, kterým nevadí bláznivé tempo, omezený čas na rozhodování a neustálý kontakt s ostatními. Právě objednávky a jejich plnění tvoří srdce hry, které je překvapivě zábavné. Nejvíc ale Time n Space těží z časového elementu, který je zpracovaný na jedničku.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTobias Stapelfeldt
IlustraceMarc Margielsky
Vydavateleggertspiele, Pegasus Spiele, Stronghold Games
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieEconomic, Negotiation, Real-time, Science Fiction, Transportation
MechanismyAction Timer, Pick-up and Deliver, Point to Point Movement, Set Collection, Simultaneous Action Selection
RodinaComponents: Sand Timers
Alternativní názvyTime & Space

Více o hře.

Recenze: Time n Space – čas ve vesmíru je relativní
Time n Space je zajímavou hrou, která pustí hráče k vesmírnému obchodu v reálném čase. Vše obsluhují za pomoci přesýpacích hodin, jejichž vyprázdnění umožňuje aktivovat pozici, na které stojí. Každé rozhodnutí tak má velkou váhu, ale protože se celá hra odehrává bez jakýchkoliv přestávek, můžete z ní získat trochu chaotický dojem. Přitom ale vše je jasně dané, jen občas se mohou hráči setkat při boji o stejný obchod. Hra má pevně danou herní dobu a funguje v obou počtech hráčů, ačkoliv ve čtyřech trochu lépe. Řada možností zaručuje, že ačkoliv cesta k vítězství je stejná, i další partie se alespoň trochu liší. Ačkoliv se Time n Space odehrává ve vesmíru, kde je zdánlivě dostatek místa, zažijete zde pošťuchování, ale především podařenou taktickou zábavu.
Klady:

+ zajímavá myšlenka
+ nutnost kombinovat
+ taktika je zásadní
+ napínavé až do konce
+ odečítání neuskutečněných objednávek
+ atmosféra
Zápory:

- lze hrát jen ve třech a čtyřech a ve třech hra není tak dobrá
- chybí časovač
- nehodí se pro hráče, kteří nemají rádi chaos
- cena
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: AZ Kvíz Junior – soutěž České televize tentokrát pro mladé