Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Timeline Pestrá historie – všechny výtvory světa

Timeline: Pestrá historie - balení

Ještě před dvěma lety jsem byla úplně obyčejná dívka. Chodila jsem na střední školu stejně jako ostatní v mém věku. Jenže pak jsem objevila svůj dar. Mohu ve věcech vidět jejich stáří. Nemohu se podívat na ledničku, aniž bych viděla Jacoba Perkinse či si dát bez obav sendvič, při jehož kousání mi bude dělat společnost John Montagu, vévoda ze Sandwiche. Je to dar i prokletí. Podívejte se hluboko do nitra a zkuste jej v sobě také objevit..

Konečně nastal čas vrátit se do světa relativního času. Do místa, kde jedno století jako by nebylo dost, aby se do něj směstnaly všechny ty bláznivé a geniální vynálezy a výtvory. Autorem principu her Timeline (první hra z řady je Timeline: Vynálezy – recenze) je Frédéric Henry, který má na svědomí i nejnovější díl s podtitulem Pestrá historie. Hra vyšla pod záštitou vydavatelství Asmodée, ale my si ji kompletně v češtině můžeme zahrát zásluhou společnosti REXhry.

Tentokrát na nás nečeká žánrové omezení, přesně jak naznačuje název. Ten je natištěný na kovové krabičce s naší oblíbenou průvodkyní, která nemá jméno. Uvnitř krabičky se nenachází nic jiného, než brožurka pravidel a 110 karet. Každá na sobě nese jeden obrázek vynálezu či výtvoru i s českým názvem. Na druhé straně pak v barevném rámečku najdete letopočet, který označuje jeho vznik. Malým písmem úplně dole je natištěn i autor, pokud je znám.

Timeline: Pestrá historie - rozehraná hra

Pravidla zůstávají stejná. Na začátku partie dostane každý z protivníků čtyři karty. Všechny (stejně jako v dobíracím balíčku) musí směřovat stranou s letopočtem dolů. Žádný z hráčů nesmí vidět, jaký rok je původcem daného díla. Zbytek karet vytvoří dobírací hromádku (hromádky) ve středu stolu. Horní kartu z balíčku nyní hráči otočí a tím určí střed časové osy.

Nyní se hráči střídají na tahu a mohou vybrat jednu kartu z ruky, kterou pak přiloží do již existující časové osy. Ta postupně narůstá, takže nestačí přikládat jen zleva nebo zprava, ale většinou se karty zasouvají mezi dva sousedy. Aby tam ale mohl vynález zůstat, musí hráč správně určit, do kterého rozmezí výtvor patří.

Řada tak musí neustále chronologicky pokračovat od nejstaršího letopočtu vlevo až k tomu nejaktuálnějšímu úplně napravo. Pokud se hráč zmýlí a tuto posloupnost svojí kartou naruší, tato karta je odhozena a neúspěšně tipující si místo ní musí vzít do ruky novou.

Timeline: Pestrá historie - rozehraná hra

Partie pokračuje a časová osa narůstá. Ale hráči nechtějí mít co nejvíce karet uprostřed stolu. Jde jim pouze o jedno – zbavit se všech karet z ruky a jako první ohlásit, že už žádnou nemá. Takový hráč se stává okamžitě vítězem partie.

Timeline: Pestrá historie je krásným pokračováním oblíbené řady. Nabízí spoustu nových a zajímavých letopočtů, které s sebou vlastně přinesou i vědomosti pro hráče. Kdo by si nezapamatoval, že hrací karty byly poprvé použity kolem roku 900 našeho letopočtu nebo že sýr camembert se poprvé objevil v roce 1790 u kuchařky jménem Marie Harel (možná omylem)?

Timeline: Pestrá historie - karty

Překvapivě hodně předmětů patří do posledních třech století. Díky tomu není vůbec jednoduché si je zapamatovat a správně zařadit. Ale nechybí samozřejmě ani starší věci, jako mince, hrací kostky (1250 před naším letopočtem!).

Obtížnost nové krabičky je také proto poměrně vysoká. Ale stále nemůže soupeřit s nejtěžším dílem série, Objevy (recenze). Tentokrát už ale budete marně hledat barevné rozlišení letopočtů, protože na to v Asmodée Editions rezignovali. Všechny roky jsou tak svorně na zeleném pozadí.

Timeline: Pestrá historie - karty

Stejně jako u ostatních krabiček s titulem Timeline, i tentokrát platí, že čím víc hráčů, tím větší zábava. Ale naštěstí i ve dvou je hra naprosto pohlcující. Rychlá je pak vždy podobně, jen více hráčů znamená delší časovou linii. A horní omezení je stále zachované až na čísle osm, což určitě oceníte.

Timeline: Pestrá historie je nová kovová krabička, která rozhodně nezklame. A to nejen ilustracemi Nicolase Fructuse, ale především zaručenou hratelností. Výtečná hra se nezapře a Timeline: Pestrá historie jí bezesporu je.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFrédéric Henry
IlustraceXavier Collette, Nicolas Fructus
VydavatelAsmodee, Asterion Press, Esdevium, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Hobby Japan, Lifestyle Boardgames Ltd, More Fun Co., Ltd., Rebel Sp. z o.o., REXhry
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(8 voters)
KategorieCard Game, Educational, Party Game, Trivia
MechanismyHand Management, Ordering
RodinaGame: Timeline, Mechanism: Card Line
Alternativní názvyTimeline, Timeline: Általános ismeretek, Timeline: Avvenimenti, Timeline: Diversity, Timeline: Multi-Thema's, Timeline: Multi-thèmes, Timeline: Multitemático, Timeline: Pestrá Historie, Timeline: Wiedza ogólna, Таймлайн. Избранное, タイムライン:雑学編, 時間線:多元主題

Více o hře.

Recenze: Timeline Pestrá historie – všechny výtvory světa
Timeline je koncept, který je za léta dokonale vybroušený a není na něm co kritizovat. Pestrá historie pevně pokračuje v nastaveném tempu a přináší jistou a neutuchající zábavu. Karet je dostatek, letopočty i informace jsou zajímavé a vše funguje elegantně v různých počtech hráčů. Hra je náročná díky více nahuštěným letopočtům a tak vám ani nebude vadit, že už nejsou letopočty rozlišené barvou podle druhu karty. Pestrá historie je výbornou volbou jak pro ty, kdo ještě Timeline neznají, tak i pro fanoušky vytváření časových os.
Klady:

+ kovová krabička
+ zaručená zábava
+ zajímavé vynálezy
+ letopočty více u sebe
+ výborné ve všech počtech hráčů
Zápory:

- chybí barevné rozlišení letopočtů
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smoothie – z karet umixovaná dobrota na pití