Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Trefl Prostě P – kolik slov na P znáte?

Plyšová panda papala papáju pod přerostlým platanem. Pyšný páv pandu pozoroval přes periskop plujícího parníku. Plánoval přepadení. Protože panda položila pytle plné papáji pod plachtu, páv předpokládal prosté poslání.

Když bychom mohli mluvit jen slovy na jedno písmeno, neměli bychom to vůbec jednoduché a moc bychom si toho nesdělili. A zvlášť, když to písmeno je pořád stejné a je jím P. V party hře Prostě P došlo právě k takovému zakletí všech účastníků. Pro toto písmeno se rozhodli ve společnosti Trefl, když tým autorů připravoval tuto hru.

Tmavě modrá krabice nabízí spoustu inspirace a slov na P, ale jakmile hráči vytáhnou karty a pustí se do boje, brzy jim nápady dojdou. Všechny karty je při tom potřeba pořádně zamíchat a vytvořit z nich dobírací balíček. Vedle něj pak vznikne hromádka žetonů pamlsků.

V každém kole se stane jeden z hráčů napovídačem, zatímco všichni ostatní se budou snažit hádat. Aktivní hráč si vezme do ruky horní kartu z balíčku a vybere si jedno ze dvou dostupných slov. Jeho úkolem je vysvětlit jej ostatním tak, aby jej uhodli. Může při tom ale používat pouze slova začínající na písmeno P.

Hráči mohou jeden přes druhého vykřikovat své tipy a ten, kdo se trefí jako první, dostane za odměnu jeden žeton pamlsku. Ten dostane ale i hráč napovídající a na řadě s vysvětlováním je jeho soused. Takto se hráči střídají, získávají žetony, a snaží se být tím prvním, kdo jich nastřádá před sebou pět. Právě ten okamžitě vítězí a stává se nejlepším přemožitelem všech ostatních.

V centru hry Prostě P je trochu bláznivý nápad. Ale je to taková ta hříčka, která nás snad každého napadla, když jsme byli menší. Mluvení jen na jedno písmeno jsme určitě zkoušeli všichni. Jenže vysvětlovat s jeho pomocí něco ostatním? To je úplně jiné kafe. protože hledáte slovo pro konkrétní téma.

Dokázali byste popsat slovy na P třeba astronauta, deodorant nebo jeskyni? Možná byste mohli zkusit začít třeba jako „plno pavouků“ nebo „pod povrchem“ a budete mít vyhráno. Ale napadnou vás tyto asociace, když na vás všichni vykřikují? Naštěstí ve hře není žádný časový limit.

Hra trénuje famózním způsobem slovní zásobu a nechá vás vzpomenout na slova, která jste snad nikdy jindy nepoužili. A přesto tady mohou fungovat. Kreativita je hlavní zbraní, protože vám nezáleží na tom, kdo uhodne.

Tedy nezáleží vám na tom alespoň v první části partie. Jak jde čas a hráčům přibývá žetonů, možná se pokusíte uzpůsobit nápovědy na míru konkrétnímu hráči. Ačkoliv ve skutečnosti to moc nejde, protože máte svých starostí dost s vymýšlením.

Možná jste se divili při popisu pravidel, že vysvětlující hráč dostane odměnu prakticky pokaždé. Důvod je jednoduchý. Jedná se o jakýsi časovač a mechanismus, který zaručuje, že partie bude rychle u konce a že na body mají šanci i ti, kdo zrovna nejsou nejlepšími hádači. A je to opravdu tak, protože celá partie trvá nějakých dvacet minut, třicet pak ve vyšších počtech účastníků.

Hledání správného pojmu je o rychlosti. Je třeba dávat extrémně dobrý pozor, když padají nápovědy a všechny si je dát do souvislostí. Kdo v sadě indicií uvidí jako první společný smysl, má nejspíš pro toto kolo vyhráno. Souboje mezi hráči jsou tím napínavější, čím víc je účastníků v partii. Je ale jasné, že minimum jsou tři účastníci, aby mohli alespoň dva soupeřit v hledání pojmu. Hra Prostě P je prostě překvapení. Je to pořád náhodná a bláznivá party hra pro starší publikum, protože potřebujete mít opravdu solidní slovní zásobu. Bez ní to prostě nejde. A pokud máte svoje vyjadřovací schopnosti rádi nebo máte v oblibě slovní hry, pak Prostě P je nenápadnou, ale velmi zajímavou hrou.

Recenze: Trefl Prostě P – kolik slov na P znáte?
Kolik znáte slov na P? Prostě pár! Ale na to, abyste tentokrát uspěli, budete jich potřebovat mnohem víc. Vymýšlení slov není zábava pro každého. Ale ten, kdo ho má rád a zkouší testovat svoji slovní zásobu, ten tuhle zajímavou hru rozhodně ocení.
Klady:
+ prověří slovní zásobu
+ dobrá herní doba
+ body i pro napovídače
+ hromada karet a slov
Zápory:
= náhoda v kartách ovlivňuje šance
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hive Mind – včelky vychytralky