Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Unlock! 5 – Heroic Adventures – útěky pro dobrodruhy

unlock-5-01

Když Sherlocku Holmesovi zaklepete na dveře a řeknete, že se ztratila Alenka, asi ji nebude hledat v Říši divů. Určitě ne zpočátku. Nejdřív zváží možnost zapojení Moriartyho, všech dalších padouchů a teprve potom začne uvažovat mimo náš dosud známý svět. To proto, že jeho domov má pouze dvě dimenze a omezený počet pixelů.

Pokud bychom chtěli zkombinovat všechny tři příběhy nového přírůstku do rodiny her Unlock!, tentokrát s podtitulem Heroic Adventures. Celý box opět zaštiťuje Cyril Demaegd, ale pod jednotlivými scénáři jsou podepsaní Mathieu Casnin (Insert Coin), Dave Neale (Sherlock Holmes – The Scarlet Thread of Murder) a dvojice Thomas Cauet & Vincent Goyat (In Pursuit of the White Rabbit). Novinka vyrazila do světa v půlce roku 2019 v produkci firmy Space Cowboys a po Evropě se krabice rozeběhly s pomocí distribuční firmy Esdevium Games. Postupně se tato řada objevuje i v češtině zásluhou ADC Blackfire.

unlock-5-03

A na první pohled je jasné, že se na koncepci hry nic výrazného nemění. Je tu opět trojice příběhů, které jsou postupně stále obtížnější (v minulém odstavci jsme je seřadili právě podle tohoto parametru). Každá má úplně jiné téma a tentokrát se jedné o tři opravdu nové příběhy, žádný není pokračováním některého z předchozích boxů. Uvnitř tedy čeká na hráče trojice balíčků a k nim ještě dvě doplňkové příručky, jejichž obsah je zatím tajný.

Pokud by tohle mělo být první setkání se sérií Unlock!, nemusíte se bát. I tady je připravena sada několika málo karet, které slouží jako výukový scénář. Jakmile rozsvítíte televizi a uniknete z malé kanceláře, můžete se pustit do prvního, pixelového dobrodružství. K hraní budete ale potřebovat také speciální aplikaci, která poskytuje nejen hudbu, časomíru a nápovědu, ale je důležitou součástí celého snažení.

unlock-5-05

Partie Unlock! se odehrávají jednoduše – začnete na jedné kartě, která vás obvykle přivede indiciemi hned k několika dalším. Na kartách jsou totiž natištěná čísla, která jsou někdy přiznaná, jindy jsou hodně dobře schovaná. Vždy ale ukazují na nové indicie a pomocníky. Hráči zde najdou několik typů, které se obvykle dají kombinovat nebo fungují jako šifry, na které lze odpovědět čtveřicí čísel. Výjimkou z toho jsou pak takzvané stroje, které obvykle vyžadují řešení přímo v telefonu. Postupně se tak krok za krokem tým blíží k cíli, kterým nemusí nutně být útěk z místnosti.

První dobrodružství se jmenuje Insert Coin a nechá hráče prožít příběh ve světě počítačové hry. Jedná se o hru, která nabízí hned několik zajímavých nápadů a odlišuje se tak opět výrazně od těch dřívějších scénářů. Na hráče čeká řada prvků jako vystřižených z počítačové hry, které jsou skvěle tematicky zvládnuté.

unlock-5-07

Dobrodružství je ale dle očekávání docela jednoduché. I ve dvou jej v pohodě zvládnete během šedesáti minut i s drobnými zaváháními. Na druhou stranu si po celou dobu bez problémů udrží pozornost všech zúčastněných. Ve více hráčích tu může být problém fakt, že nikdy neřešíte příliš problémů čí hádanek současně.

V tomto ohledu určitě dojem pro větší skupiny napraví Sherlock Holmes: The Scarlet Thread of Murder. Scénář, ve kterém dle očekávání na sebe hráči vezmou roli pomocníků nejslavnějšího detektiva všech dob. Na hráče čekají originální nové mechanismy­­. Protože je to scénář detektivní, nebude samozřejmě chybět ani porce dedukce. Hra začíná být opravdu těžší, ale scénář je stále hratelný a řešitelný prostou úvahou. Ve více hráčích tu je dostatek karet, aby se každý mohl zaobírat nějakou částí.

A pak je tu poslední příběh o Alence v Říši divů, který nese název In Pursuit of the White Rabbit. A tohle je scénář, který prověří vaši schopnost improvizace. Vše, co jste se zatím dozvěděli a naučili v hrách Unlocku, můžete tady hodit za hlavu. Patří rozhodně mezi ty nejoriginálnější zážitky, ale práěv tady se nám v posledním úkolu udál zásek, který jsme nedokázali vyřešit. Podle zkušeností ostatních testovacích skupin to ale není pravidlo, hodně záleží na způsobu řešení. Obecně ale z Alenky převládá velmi pozitivní dojem a zážitek.

unlock-5-04

V celkovém součtu je tedy jasné, že tyhle tři nové příběhy jsou opět skvělé. Sice nedosahují toho ohromujícího efektu z minulého boxu, ale každý ze tří nových příběhů přichází s novými nápady, které vás opět přinutí chtít víc. Her Unlock prostě nikdy nemůže vycházet dost, aby uspokojili poptávku.

Obecně u her tohoto typu platí, že čím méně účastníků, tím obtížnější je dosáhnout úspěchu. To proto, že je prostě méně hlav a prostoru k nápadům, které občas dvojici nemusí napadnout. O to větší radost ale ve dvou budete mít a především se v nižším počtu daleko víc podílíte na celkovém úspěchu týmu.

Znovu se nám ukázala nádherná otevřenost tohoto herního systému. Ani v jednom ze tří příběhů se hráči nesnaží odnikud utíkat. Místo toho hra vždy vypráví nějaký příběh, který má smysl, ale při tom se samotní účastníci cítí jako opravdoví aktéři celého dobrodružství.

unlock-5-09

Unlock 5! Heroic Adventures je dalším nástupem originality, která vás bude bavit po celé čtyři hodiny, které u nich zhruba strávíte. Každý příběh je tak zajímavý a jedinečný, že vám v paměti zážitky z něj opravdu uvíznou. A to je nejlepší známkou kvalit. Unlock 5! Heroic Adventures si bez pochyb zaslouží velkou pochvalu za udržení laťky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMathieu Casnin, Thomas Cauët, Cyril Demaegd, Vincent Goyat, Dave Neale
IlustraceLaurent Bazart, Arnaud Demaegd, Mahulda Jelly
VydavatelSpace Cowboys, Asmodee, Asterion Press, Galápagos Jogos, Hobby Japan, Korea Boardgames
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 6
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(6 voters)
KategorieCard Game, Exploration, Puzzle, Real-time
MechanismyCooperative Game, Storytelling
RodinaBooks: Alice in Wonderland, Books: Sherlock Holmes, Category: Escape Room Games, Components: Digital Hybrid – App/Website Required, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Unlock! (Space Cowboys)
Alternativní názvyUnlock!: Aventuras Heroicas, Unlock!: Heldhaftige Avonturen, アンロック!ヒロイックアドベンチャー, 大搜查! 英勇冒險, 언락 5

Více o hře.

Recenze: Unlock! 5 – Heroic Adventures – útěky pro dobrodruhy
Unlock 5! Heroic Adventures vypadá trochu jako sázka na jistotu v rozjeté sérii. Možná si to i potvrdíte po prvním scénáři, který je zábavný, zajímavý, ale docela jednoduchý. Originalitou si vás ale získá a ani ty další dva příběhy vás nepustí. Navíc začíná stoupat obtížnost a čas vám bude po celou dobu dýchat na záda. Je to vždycky těsný souboj mezi vítězstvím a prohrou. Unlock 5! Heroic Adventures je novou sadou tří příběhů, ve které si vychutnáte pořádnou porci dobrodružství.
Klady:

+ skvělé tři příběhy
+ nové nápady
+ různé obtížnosti
+ zajímavé grafické styly
Zápory:

- ve více hráčích se všichni nedostanou tolik do hry
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Trexo – patrové piškvorky