Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Velonimo – souboj o hráškovo-mrkvičkový trikot

Cíl už mám na dohled. Jenže každý další metr je, jako by mě někdo tlačil kladivem dolů. Pokud bychom věděli, co nás čeká na konci závodu, nikdy bychom na jeho start nenastoupili. Ale teď když už se šplháme do finiše, uděláme vše pro to, abychom protnuli cílovou čáru jako první!

Šlapat do kopce budou i hráči v karetní zábavě Velonimo, kterou vytvořil designér Bruno Cathala a jeho práci doplnil svými ilustracemi Dominique Mertens. Hru vydalo studio Stratosphéres a do češtiny ji kompletně převedli v dílně značky Pygmalino.

Všechna kola a kopce, které je třeba překonat, se ukrývají v malé protáhlé krabičce. Tu zaplňuje kromě bločku pro zápis výsledků pouze hromádka více než padesáti karet. Mezí nimi najdou hráči jednu kartu s trikotem pro nejlepšího vrchaře. Všechny ostatní karty hráči zamíchají a rozdají je tak, že každý z účastníků dostane jedenáct náhodných exemplářů.

Závod se dělí na kola, ve kterém je důležitá role prvního hráče. Ten může zahrát jednu nebo více karet stejné barvy a pokusí se ostatním závodníkům v kopci nastoupit a urvat je z háku. Svoji zvolenou hodnotu ohlásí ostatním a nyní je na ostatních, aby zareagovali a dojeli ujíždějícího cyklistu.

Postupně se další hráči mohou k této situaci vyjádřit, spustit protiútok nebo pasovat a nezahrát tedy vůbec žádnou kartu. V případě, že se hráč rozhodne zareagovat, musí hodnotu přebít zahráním kombinace s vyšší hodnotou. Na takový nástup pak musí opět reagovat všichni, a to včetně toho hráče, který nastoupil jako první.

Pokud ale na útok (či protiútok) nikdo nezareaguje a všichni kolem stolu postupně pasují, pak útok končí a je čas na bodování horské prémie. Hráči postupně vykládají a používají své karty, kombinují je a snaží se vydržet v tempu do kopce déle než soupeři. Postupně se tak všichni hráči vyčerpají a jakmile některý z hráčů použije i poslední kartu ze své ruky, tak dostane jeden nebo více bodů za každého protihráče, který zůstává ve hře. 

Poté začíná další kolo ten, kdo má v součtu nejméně bodů a tím zahájí výstup na další kopec. Každá další prémie je obtížnější a tomu odpovídá také počet bodů, které za ni lze získat. U první prémie to je pouze jeden bod za každého protivníka, zatímco u poslední pátého výstupu dostane hráč po vyložení poslední karty rovnou bodů pět.

Naopak na konci každého kola ten, kdo má bodů nejvíce, si k sobě vezme kartu s hráškovo-mrkvičkovým trikotem a stane se vedoucím jezdcem. Od té chvíle se hráči nadále střídají až do momentu, kdy je odehrané páté kolo. To si jednotliví účastníci sečtou svá skóre za všech pět kol a ten, kdo má bodů nejvíce, se stává vítězem partie.

Velonimo je hrou pro cyklisty, ve které závodí zvířátka, a to vše ještě pouze s kartami. Ale to nijak nekazí celkový dojem ze hry, která je o blafování a chytrém hraní karet ve správnou chvíli, protože nikdo není povinen kartu vyložit, i když jsou k tomu správné podmínky.

Velmi často vám ale rozhoduje o šancích to, jaké karty do ruky dostanete. Přesto lze mít nad hrou nějakou kontrolu a ovlivnit, jak šplhání do kopce dopadne. Trochu asi všechny překvapí, že vítěz kola dostane bonus do toho dalšího. Jako by si měl ten náskok ještě upevnit. Ale to neznamená, že by hra byla porouchaná, jen jsou momenty, kdy někteří hráči dobře vědí, že už nemohou vyhrát, ale ještě stále zbývá dohrát nějaký tah.

Zajímavým momentem je stupňující se obtížnost kopců a s tím také zvyšující se hodnota odměny. Je tedy jasné, že první kola jsou pouze předehrou pro to závěrečné velké finále, prakticky jako na opravdovém cyklistickém závodě, kde se vše také rozhoduje až v posledních velkých kopcích.

Partie má velmi příjemný průběh a je u konce po nějakých dvaceti minutách. Ve spojení s jednoduchými pravidly to znamená, že je to nejen jednoduchá hra pro zkušenější, ale také velmi solidní karetní zábava pro rodiny. Při tom je docela důležité, aby v partii bylo více hráčů, protože tak si vše užijete mnohem víc.

Grafika je parádní, krabička má originální design, všechno to dělá radost. Ke zpracování máme jednu poměrně podstatnou výtku. Po celou dobu partie jsou čísla tím nejdůležitějším, co hráče zajímá. A přesto je jim věnované jen malé místo, a navíc jen z jedné strany, takže když je karta vzhůru nohama, je to čtení mnohem těžší a méně přehledné.   

Velonimo je rychlá karetní hra, která je celá o závodění. Ale ve své podstatě je mnohem víc o vykládání sad karet a počítání jejich součtů. Nakonec zvítězí zábava a přístupnost, což znamená, že Velonimo rádi doporučujeme.

Recenze: Velonimo – souboj o hráškovo-mrkvičkový trikot
Velonimo je karetní hra pro cyklisty. Ze sady karet v ruce hráči přebíjí hodnoty, ale mohou překvapit a tím dokázat nastoupit ve správnou chvíli, třeba těsně před vrcholem stoupání. Hra je rychlá a jednoduchá, krásně ilustrovaná, i když o vítězi významně spolurozhoduje počáteční los karet. Velonimo je i tak pěkné a zábavné.
Klady:
+ rychlá partie
+ přístupná hra
+ krásné ilustrace
+ zajímavě stupňovaný průběh
+ napínavé přebíjení
Zápory:
= náhoda v rozdání karet je důležitá
= čísla na kartách jen nahoře
Prozkoumávejte dál
Recenze: Trench – v zákopech první světové války