Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Janod Bláznivé paličky – hrst tyčinek

Chtěl jsem koupit květiny, ale když jsem dorazil do květinářství, všechny vázy už byly prázdné. Tedy alespoň na první pohled to tak vypadalo, ale paní u stolku mi nabídla ještě neobrostlé stonky. Nechal jsem si jich naložit plnou ruku, ozdobně vyvázané stužkou pro předání. Nyní už zbývá jen zabalit dárek a vše je připraveno.

A takový pugét si pořídíte i ve hře Bláznivé paličky, kterou si pro všechny milovníky hraní připravili tvůrci pod značkou Janod. Hra v nenápadné krabičce s obrázkem tyčinek přichází na český trh, včetně pravidel, kterým budeme rozumět a přináší ji oficiální distributor značky Janod pro Česko a Slovensko.

Uvnitř boxu se nachází pečlivě zabalené sady barevných tyčinek. Těch je celkem šestatřicet v šesti různých barvách. Z toho je poměrně jasné, že každá barva bude mít přesně šest zástupců. K přípravě a souboji potřebují hráči ale ještě jeden dřevěný kroužek, který vezmou pak do jedné ruky, do druhé sevřou zamíchané tyčinky a prostrčí je středovým otvorem v kroužku. Poté všechny tyčinky ve spodní části rozprostřou a tím připraví vše tak, že budou tyčinky stát jako stojánek na květiny.

Hráči se pak střídají na tahu. Jakmile je některý z nich na řadě, vezme si šestistěnnou kostku s barevnými puntíky. Hodí s ní a ze středové kytice musí vytáhnout tyčinku barvy, která mu na kostce padne.  

Měl by to ale dělat opatrně, protože po jeho zásahu by se neměl kroužek dotknout žádnou svojí částí stolu. Pokud by se tak stalo, partie by okamžitě skončila vyřazením tohoto hráče. Ten by se už nesměl zúčastnit dalšího kola, ve kterém si to rozdají všichni zbývající, dosud nevyřazení, hráči.

Crazy Sticks je jednoduchá hra s kostkou a šikovnými prsty. Je naprosto zásadní vybrat si tu správnou tyčinku pro vytažení, ale hráči jsou docela výrazně ovlivnění barvou, kterou hodí. Lze mít libovolně mrštné konečky prstů, ale pokud dostanete za úkol vytáhnout tyčinku, která drží váhu celé stavby, těžko s tím něco naděláte.

Pokud by hráč hodil na kostce barvu, která už v nabídce není, musí hod opakovat tak dlouho, dokud nepadne validní výsledek.  A opět je tu evidentní, jak je hra náhodná. Ale to není důležité, protože je hra určena už pro tříleté děti. A hlavním jejím smyslem je trénovat šikovné prstíky a přesný odhad, tedy dovednosti, které je neustále třeba u malých dětí zlepšovat.

Hra nedokáže zatopit pravidly a složitostí. Právě naopak je extrémně jednoduchá, stačí jen vložit tyčinky do kroužku a začít hrát. Příprava je prostě jednoduchá. Závisí pak na hráčích, jestli se chtějí jen pobavit a najít jednoho poraženého nebo si zopakují několik kol. Pak to ale znamená, že těch následujících se někteří z nich nezúčastní a tedy budou muset sledovat soupeře a hrozí, že se budou nudit.

Jediným ujištěním, že zábava nekončí, je herní doba s přehledem do deseti minut (i do pěti). Počet hráčů pak rozhoduje pouze o tom, kolik akce si ukousne každý z účastníků. Čím více hráčů, tím více děti sledují a méně hrají, což u takto akční hry je mínus. Proto je dle našeho pocitu a dojmů lepší ve dvou, kde si hráči prostě vyměňují bleskově rychle role.

Velkou zbraní celého boxu je zpracování. Tyčinky i kroužek jsou velmi pěkně zpracované, dřevěné a výborně se s nimi manipuluje. Ale k tomu má hra také velmi pozitivní vliv na děti, které v ní budou s tyčinkami manipulovat. Crazy Sticks jsou nevyzpytatelné tyčinky, rozkročené do zdánlivě pevného postoje. Ale nikdy nevíte, kdy se zboří.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: SMART GAMES Spongebob v kalhotách a jeho posuvné rébusy