Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Vikings Warriors of the North – větrem ošlehaní bojovníci

Vikings: Warriors of the North - balení

Přijeli bez pozvání, vtrhli do naší vesnice, zapálili domy a unesli naše dcery. Vikingové rozšiřují svoje teritorium. Nám se podařilo utéct do sousedního města, ale mám strach, že hrůzy budou pokračovat i zde. A přesto je tu naděje. Zaslechli jsme o jakési neshodě v klanech vikingů. O souboji o královskou korunu, která možná pozornost krvežíznivých mužů odláká jinam.

I my se vydáme na sever, protože tyhle zvěsti jsou založeny na pravdě. A kdo jiný by se mohl ucházet o velení nad klany, než já nebo vy? Vítejte u hry Vikings: Warriors of the North, kterou přineslo koncem loňského roku 2013 na naše stoly vydavatelství REBEL.pl, vytvořili ji Tomasz Kaznocha a Tomasz Kaźmierski. O ilustrace se postarali Jarek Nocoń a Bartek Fedyczak. Koupit ji můžete například v obchodě Svět her.

Krabice, která pluje na vlnách a obsahuje celou hru, má klasický čtvercový tvar jako například Mount Everest (recenze), o kterém jsme si povídali nedávno. Tentokrát nás ale neuvítá sněhový pokryv, ale místo toho se na nás po odklopení víka s tváří vikingského bojovníka v helmě vyvalí voda. Pokrývá velkou část vikingského území, jak se snadno přesvědčíte na rozkládacím herním plánu. Ten je tvořen zelení, vodními průlivy a jeho prostor je rozdělen do polí ve tvaru kruhu.

Vikings: Warriors of the North - připravená hra

Uvnitř balení se ale nachází také čtyři kartonové hráčské desky znázorňující vikingské lodě s různou barvou plachty. Takové lodě skýtají prostor pro karty a nedaleko nich v pytlíku leží také jejich plastová podoba, kterou budou hráči pohybovat po plánu. Ve hře nechybí ani jedna kostka, miniatura mořské příšery a 106 karet.

Na nich najdeme dvanáctku krásných dcer, které čekají, až si je některý z mužných adeptů na vikingský trůn odveze jako kořist. Zbývajících 94 karet představuje akce, skládající se z hrdinů, událostí a také karet větru. Zatímco první dvě zmíněné karty jsou ovládané textem, který popisuje efekt, vítr ukazuje území vikingů se směrem větru důležitým pro plachtění.

Začátek partie se nemůže točit kolem ničeho jiného, než položení herního plánu do středu stolu. V jeho středu je doupě mořské nestvůry, jejíž miniaturu tam hráči položí. Balíčky dcer náčelníků hráči rozdělí podle barvy, položí na čtyři hromádky a ze zbývajících zamíchaných karet vytvoří dobírací hromádku.

Vikings: Warriors of the North - připravená hra

Teprve pak si jednotliví soupeři vyberou barvu a od ní si vezmou desku lodě a její odpovídající miniaturu. Tu postaví do přístavu v jejich barvách na kraji herní mapy. K tomu dostanou ze společného balíčku šest karet.

Na začátku každého tahu přibudou hráčům do ruky dvě nové karty dobrané z balíčku. Ty pak mohou okamžitě hrát a aktivovat jejich možnosti. První z nich se týká hrdinů, kteří v jejich národě vyrostli. Takovou kartu lze vyložit na desku lodě, kde se okamžitě stane mořským vlkem a nájezdníkem. Někteří mají schopnosti, které platí neustále, jiné lze použít pouze jednou za tah. Vždy je ale třeba myslet na fakt, že lodě mají omezenou kapacitu a aby mohli válečníci unést dceru, musí ji mít kam naložit.

Než se z nich stanou ale únosci a milovníci, tak se musí vikingové (hráči) naučit plavit po moři. K tomu využívají další karty z ruky, které ukazují směr větru. Nestačí ale zahrát kartu se správným směrem, protože na mapě jsou různé úžiny, které umožňují plavbu pouze některými směry. Každé políčko pozice má tyto světové strany naznačené vikingskými znaky, a když na jejich poli stojí hráčova loď, může zahrát pouze jednu z těchto karet.

Vikings: Warriors of the North - rozehraná hra

Jako vítr lze zahrát i kartu události, která ale jinak nabízí také speciální schopnosti. Na ně lze reagovat speciálními kartami, které ruší jejich efekty. Ovšem vyjádřit se k aktivaci mohou všichni hráči podle herního pořadí, takže i obrannou kartu lze přebít, pokud si to další z hráčů v pořadí přeje.

Těchto akcí (větru a událostí) může provést hráč libovolný počet, dokud mu k tomu stačí síly (karty v ruce) a má co hrát vzhledem k pozici lodi na moři.Hraní karet ale může libovolným způsobem zkombinovat s jednou z pevně daných akcí, které umožňují provést speciální činnosti. Patří mezi ně výměna karet, napadení vesnice, ve které válečníci najdou thénovu dceru, a když ji jako člena posádky dovezou domů, musí pro ni uspořádat oslavu. Teprve pak ji hráč může přidat do své sbírky. Akce umožňují ale také útočit na ostatní soupeře (zisk karet či posádky pro vítěze) či na mořskou příšeru, která se jinak volně pohybuje po mapě a omezuje pohyb.

Hráčův tah končí, když se tak rozhodne. Na jeho závěr může ještě zadat svým mužům pokyn k veslování. Jejich síly stačí na to, aby do příštího kola přesunuli loď o jedno políčko v libovolném směru, protože tentokrát na větru nezáleží.

Vikings: Warriors of the North - rozehraná hra

Vítěz je znám ve chvíli, kdy se někomu podaří úspěšně unést třetí dceru théna a v pořádku ji dopravit do svojí vesnice. Tyto dívky musí být z různých vesnic a to jiné barvy, než je hráčova loď. Hráč tedy nemůže napadnout vesnici na svém území. Jakmile někdo získá třetí konkubínu, stává se okamžitě vítězem a králem severu.

Vikings: Warriors of the North je hra plná námořníků a odvážných mužů. Svoji odvahu musí prokázat i hráč, který musí porazit nezdolný vítr, ale také všechny protivníky na mapě. Všichni společně závodí a snaží se dosáhnout svého cíle rychleji než ostatní.

Ostatní se vám ale budou snažit bránit. Ve svém tahu mohou obětovat akci a zaútočit přímo na vaši loď. Ale ve hře jsou i jiné, méně náročné způsoby, jak soupeřům znepříjemnit jejich činnosti. Často stačí jednoduše zrušit efekt jejich karty. Tady ovšem záleží na pořadí, v jakém hráči sedí u stolu a naštvat tak můžete jen svého souseda.

Vikings: Warriors of the North - rozehraná hra

Šance na začátku partie jsou vyrovnané a záleží také trochu na náhodě, jaké karty dostanou hrdinové do ruky na startu (a jak později v soubojích hází kostkou). Ty jsou totiž velice důležité a je zásadní mít ty správné karty ve správnou chvíli. Proto není lehké je občas obětovat za nějaké nižší a jednodušší věci, ale i ty jsou třeba.

Výhodou je, že díky možnosti reagovat i mimo hráčův tah, se nikdo nenudí. Každý z účastníků musí pečlivě sledovat vývoj partie a případně se do ní zapojit. Tahle možnost zrušit prakticky jakoukoliv akci s sebou ale přináší také částečnou frustraci, pokud se vám to stane víckrát za sebou. Tady pak hráč ztrácí pocit kontroly nad hrou. Taková volnost pro hráče tady prostě není k dobru věci.

Hra je o krapet lepší ve čtyřech, protože mapa je plnější a všechno víc jiskří. Samotná hra se pro vás nezpomalí díky možnosti hrát karty i mimo svůj tah. Ve třech prostě není dostatek možností škodit a právě z hraní karet na ostatní pramení ta největší zábava, kterou tato hra nabízí.

Vikings: Warriors of the North - karty

Téma je zajímavé, ale není středem celé hry. Vlastně byste mohli být jakýkoliv námořník, který se snaží získat nějakou věc z vesnic kolem. Autoři si zvolili chytře Vikingy, kteří dali možnost zpracovat tuhle hru jedinečným způsobem. To se zaručeně povedlo a hra vypadá naprosto skvěle, ačkoliv je to občas na úkor praktičnosti – ano symboly směru, koukám se na vás! Grafika je opravdu to hlavní, proč si budete ve skutečnosti hru kupovat, ať už si namlouváte cokoliv jiného. Jarek Nocoń opět dokázal, že jeho ilustrace jsou skvělé a drží pohromadě.

Partii zvládnete odehrát během udávaných 45 minut, což je pro hru tak trochu záchrana. Kdyby trvala déle, převážil by pocit nudy. Takhle naštěstí skončí včas a při celkovém pohledu se nejedná zase o až tak nepodařenou hru, jak mohly předchozí odstavečky naznačovat. Záleží na hráčích, jestli jim styl „závodních“ her, ve kterých se snaží každý dosáhnout cíle co nejrychleji, je blízký.

Vikings: Warriors of the North - karty

Vikings: Warriors of the North neudělá díru do světa, ačkoliv její barvičky a ilustrace jsou pořádně pichlavé a hra vypadá skvěle. Bohužel výsledek je pouze průměrný. Pokud budou hráči hledat, najdou si v ní dostatek lstivých možností, jak strkat ostatním klacky pod nohy a užijí si zábavu. Čekání na tah není zdlouhavé a hra končí včas. Díky tomu nakonec nejsou Vikings: Warriors of the North zase tak špatnou volbou na večerní partičku.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTomasz Kaźmierski, Tomasz Kaznocha
IlustraceBartek Fedyczak, Jarek Nocoń
VydavatelRebel Sp. z o.o.
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 4
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(3 voters)
KategorieAdventure, Fantasy, Fighting, Medieval, Nautical
MechanismyDice Rolling, Grid Movement, Hand Management, Pick-up and Deliver
RodinaTheme: Vikings
Alternativní názvyWikingowie: Wojownicy Północy

Více o hře.

Recenze: Vikings Warriors of the North – větrem ošlehaní bojovníci
Vikings: Warriors of the North vás zavede mezi vikingské bojovníky. V jejich čele se na veslici budete plavit kanály, vyhýbat se mořské příšeře a snažit se ulovit pro sebe dcery náčelníků menších vesnic. Do cesty se vám ale budou stavět i další kmeny, které bojují o nadvládu nad celým územím. Hráči mají ve svém tahu velkou volnost ve volbě akcí, které pramení nejen z náhodně dobíraných karet. Partie plyne rychle a hráči do ní jsou neustále zapojení, protože i mimo svůj tah mají možnost překazit ostatním jejich činnosti. To ale občas vede k frustraci toho, komu je akce zablokovaná. Partie je celkově rychlá, lepší ve čtyřech a vypadá úžasně na stole. Za takové precizní zpracování hře i odpustíte, že téma není hlouběji zakořeněné do hry. Vikings: Warriors of the North jsou nakonec i docela zábavnou, ačkoliv nijak výjimečnou hrou.
Klady:

+ krásné zpracování
+ možnost překazit ostatním jejich akce
+ mořská příšera
+ herní doba
Zápory:

- téma není provázané s hrou
- náhoda v kartách a kostkách
- může přijít frustrace při rušení akcí
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fuse –pár jisker znamenajících nebezpečí