Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Víte Proč mají kočky vousy?

Dětské kvízové hry jsou opomíjeným žánrem, do kterého zabrousila nyní firma Granna, potažmo její český distributor Press Pygmalion. Většina podobných her totiž doplňuje krabičku s otázkami pro děti jako bonus (česká hra Exxpedice) nebo rozděluje otázky podle obtížnosti na dětské a dospělé (hra podle kultovního seriálu Byl jednou jeden život).

Právě proto nás potěšilo, když jsme v nabídce firmy Press Pygmalion objevili čistě dětskou hru „Proč mají kočky vousy?“, která je součástí početnější řady kvízových deskovek. Věříme, že i další z nich si najdou svoji cestu do některého z našich článků. Dnes se však budeme plně zabývat krabičkou, na jejímž obalu najdete zdánlivě vševědoucího kocourka.

V krabičce najdete pěkně nakreslený rozkládací hrací plán, jemuž vévodí již zmiňovaná ležící postava zeleného kocourka. Jeho fousky reprezentují pak cestičky pro jednotlivé hráče, které mají každý devět políček. Nejvíce však potěší balíček oboustranný karet s otázkami, kterých je celkem devadesát a obsahují pěkných 540 otázek. Zbývá zmínit už jen hromádku deseti žlutých plastových žetonků.

Celá hra má naprosto jednoduchý průběh. Každý hráč si zvolí jednu barvu figurky, kterou postaví na začátek libovolného kocourkova fousku. Pak si navzájem hráči dávají otázky. Na každé kartičce jsou rovnou tři otázky seřazené podle obtížnosti, ze kterých si můžete vybrat podle obtížnosti.

Za nejjednodušší otázku dostanete jeden bod, za prostřední dva a za tu nejtěžší hned tři body. Za tyto body můžete postoupit po svém fousku o odpovídající počet políček směrem ke kocourkovi, za špatnou odpověď nezískáváte ani neztrácíte nic.

Jakmile dosáhnete kocourkova nosu, tedy konce fousku, můžete si za odměnu vzít jeden barevný žetonek. Konec hry nastane, jakmile jsou rozebrány všechny žetony (na začátku si tedy určíte délku hry) a vítězem se stane ten, který získal za hru nejvíce bodů.

Partie jsou poměrně rychlé, protože přeběhnout devět políček dlouhou dráhu a získat žeton je otázkou chvilky a rozdělení maximálního počtu deseti žetonů je také většinou velice rychlé. Celá hra bývá obvykle vyrovnaná, protože každé z dětí se občas splete, a tak většinou není do poslední chvíle jasný vítěz. Samozřejmě mají větší šanci, pokud si odvážně berou otázky za více bodů, protože se občas oplatí risknout i za nebezpečí, že nebudou vědět odpověď.

Bohužel díky dětské povaze hry jsou otázky opravdu jednoduché, takže dospělí se asi příliš nepobaví, naopak budou mít problém partii nevyhrát. Na druhou stranu je samozřejmě obtížnost nastavena správně, protože „Proč mají kočky vousy“ mohou hrát děti už od šesti let. Ze zmíněných důvodů je zde nastavena také horní hranice, která zní jedenáct let a je podle nás odpovídající.

Při partii si procvičí čtení při přednesu otázek, ale také se naučí mnoho nového a zajímavého ze všech oblastí, kterými je kvízová hra provede, ať už se jedná o zvířata, zemi, kulturu nebo všeobecné vědomosti.

Pro představu o obtížnosti otázek nyní zmíníme jednu z každé úrovně. Začneme nejjednodušší otázkou, která je za jeden bod (pohyb figurkou o jedno pole). Fíky rostou: na fíkovníku / v trafice / pod listy fialek.

Za prostřední obtížnost jmenujeme například otázku: Hron je: slovenská řeka / zvuk doprovázející blesk / zvláštní černý kámen. Pod nejtěžší kategorií je zařazena například otázka: Komáři vysávají krev: všichni bez rozdílu / jen na jižním pólu / jen samičky.

V pokročilé variantě si mohou děti určit, že za špatnou odpověď se musí jejich figurka posunout o jedno políčko zpět, případně dokonce na začátek dráhy, což vylučuje snahu o riskování s otázkami za tři body.

Dalšími možnostmi pro hraní jsou, že hráč má povinnost správně odpovědět rovnou na všechny tři otázky na kartičce, za každou z nich získává jeden kladný bod. Pokud už děti otázky lépe znají a hrají častěji, mohou vynechat čtení možností a mnohem lépe se tak naučí dovednosti.

Zpracování hracího plánu je pěkně malované a plní dokonale svoji roli. Jednotlivé kartičky jsou vyrobeny z kvalitního tvrdého papíru, které nepůjdou jen tak zničit. Naopak hrací plán by mohl na trochu tvrdší zacházení menších dětí doplatit. V šesti letech už nehrozí, že by děti spolknuly malé plastové žetony, které dostávají hráči za svoje úspěchy.

Správné odpovědi jsou uvedeny přímo na kartičkách stylem 1a, 2b, 3c, takže předčítající hráč nemá problém rychle určit, jestli soupeř odpověděl správně. Na otázkách je vidět snaha dávat občas odpovědi, které by mohly zmást v případě, že si dítě nebude jisté.

Hra „Proč mají kočky vousy“ je ideální pro menší děti, které začínají svoji školní docházku. Získají díky ní mnohé znalosti, které se jim budou v životě i ve škole v budoucích letech hodit. Dospěli si s nimi hru zahrají, ale budou muset občas odpovídat úmyslně špatně, protože jinak by asi rychle zvítězili. Přesto svoje poslání hra plní na výbornou a jako zástupce málo obvyklé kategorie dětských kvízových her je výborným počinem.

A jak zní odpověď na titulní otázku? Je to aby byly hezčí, aby se lépe orientovaly v prostoru nebo aby jimi podrážely myškám nohy? Co myslíte vy?

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Víte Proč mají kočky vousy?
Klady:

+ vyvážené otázky pro malé děti
+ roztomilá grafika
+ cena
+ krátká doba partií
+ velký počet otázek
+ výuková hodnota
+ varianty hraní
Zápory:

- dospělí musí podvádět
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ty krávo! – stračeny jsou tady šéfem