Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mlsné myšky – o kočkách a myších

Viva Topo - balení

Vemilka byla malá myška, která se sotva naučila běhat. A každý den šla do pelíšku a usínala s jednou pohádkou, kterou jí maminka vypravovala. Byla to pohádka o Sýrovém království. Místě za Kočičí uličkou, které je plné kol sýrů a myšky by si tam mohly žít, hodovat a veselit se po celý život. Nejsou tam žádné kočky ani psi a místu vládne spravedlivý myší král.

Jenže mezi myší dírou, ve které se Vemilka narodila, a Sýrovým královstvím ležela strašlivá Kočičí ulička. Kdykoliv nějaká myška vystrčila svoje fousky ze zdi, už na ni syčela zlá nepřátelská kočka. Rodiče o ní říkali, že to je ďábel, který brání všem myším jít do Sýrového království, aby jich tam nebylo moc. Jen ty vyvolené se tam mohou dostat.

O kousek dál bydlely tři její tety. Manka, Vanka a Ranka. Každá měla svoji noru, ale na návštěvu za nimi mohla Vemilka jen v doprovodu rodičů v noci, kdy čertovské stvoření spalo ve svém pelíšku před vchodem do Království. Každý šramot hrozí jejím probuzením. Jedno myší kýchnutí a všechno je ztraceno. Vemilka snila o tom, že jednoho dne vyrazí do Sýrového království. A jednou se stalo, že ji rodiče probudili. Prý jejich nora už není bezpečná a musí vyrazit do království. Teď nebo nikdy..

Viva Topo - připravená hra

Viva Topo je desková hra pro nejmenší od společnosti MindOK. V původním znění ji vydala firma Selecta a to již v roce 2002. Jejím autorem je Manfred Ludwig.

Všechny kočky a myšky se schovávají v krabici s obrázkem hry. Na první pohled tak vidíte, co zhruba dostanete v balení a ani k tomu nemusíte zvedat víko. Ale my přesto teď sebereme odvahu a krabici otevřeme. Na všem leží herní plán, který se rozloží na stůl tak, aby na něm byl nakreslený nejen myší domeček a Sýrové království, ale také ulička, kterou musejí myšky proběhnout. V každém rohu herní desky leží jeden domeček příbuzných, kam se může myška schovat v úzkých.

Viva Topo - rozehraná hra

Ovšem když nadzvednete tento plán, uvidíte jen papírový pytlík s nápisem Selecta, značkou původního německého vydavatele. A teprve ve chvíli, kdy nakouknete dovnitř, objevíte čtyři rodinky myší, ale také kola žlutého sýra, jednu dřevěnou kočku a šestistěnnou kostku. To je celé osazenstvo této deskové hry pro děti.

Při prvním hraní vás bude doprovázet černobílý návod, ve kterém je jednoduše a rychle popsáno, jak vlastně takový útěk do Sýrového království probíhá. Všechno je ale samozřejmě velice jednoduché, aby to mohly hrát opravdu i ty mrňavé děti, které budou mít největší radost z krásných dřevěných postaviček prohánějících se po plánu.

Viva Topo - rozehraná hra

Příprava hry tak probíhá snadno. Každý z hráčů si vybere jednu barvu ze čtyř a od ní si k sobě vezme všechny čtyři myšky. Všichni si svoje myší figurky postaví do středu herního plánu do myšího domečku. Odsud budou startovat všechny čtyři (nebo méně podle počtu hráčů) rodiny.

Na počtu zúčastněných hráčů je pak závislá úvodní pozice kočky. Na herním plánu jsou tato místa přehledně označená číslovkou odpovídající počtu hráčů od dvojky po čtyřku. Do každého rohu herního plánu dáte ještě odpovídající kousky sýra, které najdete na talíři na obrázku.

V prvním obydlí vás příbuzní uvítají pouze s malým kouskem, ve druhém s větším, ve třetím už mají polovinu kola a těsně před sýrovým královstvím na vás čekají skoro tři čtvrtiny celého sýra. Čím dál se dostanete, tím je odměna sladší. Celá kola však dostanete jen v Sýrovém království, proto je položte do středu pod myší domeček. Od každé z těchto sýrových výsečí vytáhnete z papírového pytlíku přesně čtyři kousky. Nyní je vše nachystané k útěku.

Viva Topo - detail herního plánu

Hráči se v partii postupně střídají na tahu a každý jednou hodí kostkou. Podle toho může pohnout jednou ze svých myšek dopředu směrem k Sýrovému království o tolik polí, kolik mu padlo puntíků na kostce.

Po cestě se můžete se svými myškami schovat, pokud už vám dýchá kocour na záda. Stačí hodit kostkou a posunout se dostatečně daleko, abyste dorazili na políčko se šipkou, které vás zavede k jednomu z příbuzných. Tam se před hladovými fousky ukryjete, ale už se odsud nedostanete. Za odměnu tedy dostanete tak velký kus sýra, který tato rodina nabízí. Čím blíž k Sýrovému království (a dál od vašeho domečku) bydlí, tím větší kus sýra dostanete.

Svoje myšky nasazujete postupně a kocour začíná přibližně v polovině kola. Než dorazí k domečku, musí už všechny myšky být venku, jinak už ze strachu svůj domov neopustí až do konce hry. Zatímco v prvním kole se kocour pohybuje jen o jeden krok, jakmile projde kolem myšího domečku, zavětří kořist a zrychlí. Díky tomu se začne pohybovat za každý puntík rovnou o dvě místa. Všechny myšky, které při svém pohybu potká, skončí v jeho bříšku.

Viva Topo - rozehraná hra

Hráči, jejichž myšky dorazí až do Sýrového království, shrábnou rovnou celé kolo sýra. Čím se tedy dostanou myšky daleko, tím více sýra získají. Jakmile na trati nezůstane už žádná myška, hra končí a všichni soupeři si sečtou svoje kousky sýra. Kdo získal nejvíce sýra, se stává vítězem celé honičky za sýrem.

Viva Topo je jednoduchá procházecí hra s kostkou. Strategické možnosti výrazně rozšiřuje výběr z několika myšek. Hráči se tak musí vždy rozhodovat, kterým ze svých mrňousků zrovna pohne nebo se kterým vyrazí z domečku za dobrodružstvím.

Další důležité rozhodnutí musí hráči udělat, když míjí každý z domečků příbuzných. Mohou se zde sice schovat a získat kus sýra, ale třeba by ještě mohli stihnout dorazit k tomu dalšímu nebo dokonce do Sýrového království! Stačí jen trocha štěstí.

Viva Topo - figurky

Kocour se pohybuje jen na některé strany kostky a díky tomu jde opravdu vyrovnaně a hra tak není závislá tolik na náhodě, jak by se zdálo.
Celý zážitek z partie skvěle obohacuje krásné dřevěné zpracování. Myšky mají fousky a ocásky z provázku, kočička má nakreslené oči i pusu. Kolečka sýra i obrázky na herním plánu vypadají také velice pěkně.

Viva Topo je skvělou volbou pro malé děti, kteří se díky ní skvěle pobaví. A současně hra neurazí a nebude nudit ani jejich rodiče, kteří si s nimi budou na honěnou kočky s myší hrát. Viva Topo je prostě pro děti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorManfred Ludwig
IlustraceBarbara Kinzebach, Manfred Ludwig, Anne Pätzke
VydavatelSelecta Spielzeug, Compaya.hu: Gamer Café Kft., Competo / Marektoy, DV Games, Ediciones MasQueOca, Egmont Polska, Korea Boardgames, Lifestyle Boardgames Ltd, Matagot, MINDOK, Pegasus Spiele, Rio Grande Games, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2002
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(13 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Dice
MechanismyPush Your Luck, Race, Roll / Spin and Move, Track Movement
RodinaAnimals: Mice, Misc: LongPack Games, Series: Pegasus Children's Games (Matagot)
Alternativní názvyCarrera Mice, Dzielne myszki, Kazensnaaiers, Mlsné myšky, Ratones a la Carrera, Sajtbirodalom, Viva Maus!, Сырный край, ねことねずみの大レース, 起司天堂, 생쥐 만세!

Více o hře.

Recenze: Mlsné myšky – o kočkách a myších
Viva Topo je hra určená těm úplně nejmenším dětem. Tomu odpovídá krásné dřevěné zpracování, hezké ilustrace i téma výletu myšek do Sýrového království. Po herním plánu pohybují hráči postavičkami za pomoci kostek, ale pokud jim padne strana s kočkou, musí pohnout i její figurkou. Právě kocour totiž honí myšky po plánu a když je dohoní, tak je sní. Hráči mají možnost se před ním ukrýt do domečků, ze kterých už ale nesmí vyjít zpět. Pokud takto utečou, dostanou jen část celého kola sýra, který na ně čeká v Sýrovém království. Hra tak cvičí jednoduchým způsobem taktiku a přitom výborně pobaví..
Klady:

+ dřevěné provedení
+ jednoduchá chodička s kostkou
+ hráči si mohou vybírat s pohybem mezi několika figurkami
+ pěkné ilustrace
+ už od čtyř let
+ pro děti výborná hra
+ zabaví i dospělé
Zápory:
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Go Away Monster – zahánění příšer na počkání