Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Změňte osud – osud nemá poslední slovo

zmente-osud-01

Život člověka je od začátku do konce napsaný na nějaké listině, která eviduje každou naši volbu. Ale pokud byste měli schopnost cestovat zpět do minulosti, pak je možné tyto zapsané věty změnit a zcela přepsat. Osud prostě nemá poslední slovo.

Příběhové hry, ve kterých se můžete rozhodovat a vést děj, jsou aktuálně v kurzu. Různé únikové a detektivní hry na českém tak doplňuje nová série Změňte osud, ve které hráči dostanou schopnosti cestovat do minulosti. Tuto schopnost nám propůjčí autoři Lukas Zach a Michael Palm, kteří hru s podporou firmy Pegasus Spiele připravili pro herní trh 2019. A do češtiny si našly tyto krabičky cestu zásluhou společnosti Albi. Názvy jsou Strouha plná krve, Kletba z minulosti a Třešňové květy.

zmente-osud-07

Ilustrace na malé krabičce předává hráčům ihned téma celého příběhu. Uvnitř najdou dva balíčky karet, které jsou jasně popsané. S nimi tu nejsou žádná pravidla, protože všechny zájemce do fungování hry zasvětí karty. To je dobře, protože díky nim proniknutí do partie je ohromně rychlé a než se nadějete, už vyšetřujete.

Tým se dozví základní zápletku, tedy jak došlo k vraždě a nějaké drobné detaily z místa činu. Kromě toho ale vyloží na stůl jednotlivé příběhové karty větších rozměrů. Pod ně vyloží karty stop a spárují je podle číslic. Na zadní straně je vždy vidět, k jakému datu v minulosti se událost vztahuje a jednoslovná nápověda z karty stopy alespoň trochu ozřejmí, co se v té době děje.

zmente-osud-03

Nejdůležitější jsou ale karty osudu, které odpoví na volby hráčů. Ani tyto karty se nesmí míchat.  Jakmile se prokoušou hráči několika kartami pravidel, přijde poprvé pokyn vybrat si z událostí v historii. S ní začnou odkrývat mlhu, která obklopuje celý případ. Především se ale budou snažit správnými volbami odvrátit to nejhorší a zachránit nebožtíka.

Popis historické události totiž pokračuje trojicí možností, ze kterých si musí tým vybrat tu nejvhodnější. Hráči se mohou libovolně radit. Potřebují zvolit možnost, kterou si nevybrala postava za svého života. Takovou, kterou ji odkloní od zdánlivě neodvratného špatného konce.

zmente-osud-08

Když se hráči dohodnou na volbě, odhalí z hromádky osudu odpovídající kartu s číslem a písmenem a dozví se, kolik za rozhodnutí dostali bodů. Postupně si hráči vybírají momenty v životě oběti a snaží se měnit jeho život k lepšímu. Po devíti kolech je rozhodnuto. Tým si posčítá své plusové body a zjistí, jestli ve změně osudu uspěl nebo ne. Dozví se i to, jaký ve skutečnosti celý příběh a motivace byly.

Změňte osud je zcela nová série a také odlišný přístup k řešení detektivní práce. Místo abyste řešili zpětně, kdo byl vrah a jaký měl motiv, vypravíte se do minulosti. A snažíte se změnit vše tak, aby k vraždě vůbec nedošlo. Pachatel je až druhý v řadě.

Jenže bohužel celkový průběh nemá ten dopad, který bychom chtěli. Možná to je proto, že ačkoliv hráči mění kartami minulost, nemají jejich činy okamžitý dopad. Po celou dobu se tedy odkazují činy na to, co třeba už dávno změnili a to atmosféru celého cestování v čase výrazně sráží.

zmente-osud-12

Hlavně ale v celé krabici není hra, jako spíš nějaká aktivita či vyprávění. Někdo v našem týmu hru přirovnal k Černým historkám a ona to je vlastně docela pravda. I když je tady přece jen trochu víc toho hraní a manipulace s kartami, ve výsledku se celkový pocit ze zážitku příliš neliší.

Někdy jsou volby jasné, jindy musíte vyloženě tipovat. Vše hodně závisí na tom, kde se nacházíte v průběhu partie. Na začátku můžete jen následovat svoji intuici, ale i tyto momenty mají výrazný dopad na celkové skóre a tedy i úspěch. Což vzhledem k tomu, že už si daný příběh znovu nezahrajete, je příliš omezující.

Výborný je nápad dát celému příběhu jasný rámec a hráčům pootevřít dvířka do jednotlivých důležitých momentů. Postupně tak sbíráte střípky informací, což je zajímavé a docela originální.

zmente-osud-05

Úspěch celého snažení závisí pouze na tom, jestli na konci získáte dostatečný počet bodů. To zcela kazí napětí z celého snažení. Hráči neznají svůj výkon hned, ale teprve po sečtení hodnot a závěr je kvůli tomu výrazně rozpačitý.

V tahu se členové týmu střídají. Když je hráč tím aktivním, sice čte všechno kolegům a může se s nimi radit, ale poslední slovo je jeho. To platí hlavně o volbě času, kam se detektivové vydají, a pak samozřejmě možnosti, již zvolí.

Protože jde o cestování časem, trochu se nabízí srovnání s TIME Stories. Uznáváme, že to není úplně spravedlivé, protože konkurenční box je mnohem větší a výpravnější. Přesto ve středu jsou karty a snaha zanechat stopu. A tady novinka výrazně ve srovnání zaostává.

zmente-osud-10

Nároky na zpracování tu nejsou vysoké. Karty sice mají na zadní straně nějakou grafiku, ale obecně tu jde hlavně o text. Potěší ale hlavně pravidla zapracovaná do podoby karet, takže není třeba se něco složitě učit předem.

Změňte osud je série, která slibovala změnu. Nejen osudu, ale také zážitku. Jenže místo hry dostanete spíš vyprávění. To by nemuselo být na škodu, kdyby hráči měli dostatek voleb a měli ze hry dobrý pocit po skončení. Nic z toho ale neplatí, protože kromě výběhu správných možností se tu žádná hra neukrývá. Změňte osud je pro nás velké zklamání.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Palm, Lukas Zach
IlustraceLea Fröhlich, Lisa Lenz
VydavatelPegasus Spiele, Albi, DV Games, Ediciones MasQueOca, Gigamic, Hobby Japan, Lifestyle Boardgames Ltd, PaperGames (III), Swan Panasia Co., Ltd., White Goblin Games
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 6
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(3 voters)
KategorieAdventure, Card Game, Deduction, Murder/Mystery
MechanismyCooperative Game, Storytelling
RodinaCities: Chicago (Illinois, USA), Country: USA, Series: Undo (Pegasus Spiele), Theme: Time Travel
Alternativní názvyUNDO: Bloed in het donker, UNDO: Blut im Rinnstein, UNDO: Ruelle Pourpre, UNDO: Sangre en el Callejón, UNDO: Sangue na Sarjeta, UNDO: Sangue sul Selciato, Změňte osud: Strouha plná krve, Второй шанс. Смерть музыканта, アンドゥ-新たな運命の織り手:路地裏の血, 命運重置・泣血男孩

Více o hře.

Recenze: Změňte osud – osud nemá poslední slovo
Změňte osud dává hráčům na výběr z řady historických okamžiků, které se váží k vyšetřované oběti. Mohou se vydat na kterékoliv místo, ale za celou partii nestihnout navštívit všechny. Musí tedy dobře volit a především se rozhodovat pro správné možnosti. Ale samotný příběh a jeho objevování je jediná zábavná náplň. Na hře totiž není nic hravého a vlastně to ani není hra. Změňte osud je jen vyprávěním s trochou aktivity, což z této krabičky ale rozhodně nedělá nic světoborného.
Klady:

+ zajímavý nápad
+ pravidla na kartách
Zápory:

- chybí atmosféra
- na konci partie nevíte, jak jste dopadli
- tipování na začátku
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sup aby to vzal – dávejte pozor, co si přejete!