Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Žralovci – hladové karty

zralovci-10

Byli zubatí. Pořád měli hlad. Neustále by něco žrali. Ale v okolí nic nebylo. Jen karty. A tak se časem z normálních žraloků vyvinuli žralovci. Vypadají stejně, ale místo ryb a masa žerou jen a pouze papírové karty.

Žralovci. Právě tak se jmenuje také soubor karetních her, který si pro nás připravila společnost 4kavky. Na první pohled dostaneme krásnou malou bílou krabičku, na které vidíme titulního žralovce, kterému jeden a zádech několik spokojených malých hráčů.

Uvnitř dostanou hráči balíček šestatřiceti karet stažených gumičkou. Ty jsou rozlišené barvou a čísly a tím rozdělené do sad. K tomu je hlavním obsahem přeložený list s pravidly, které popisují šest různých her. A všechny si mohou s pomocí obsažených karet vyzkoušet.

zralovci-05

První na řadě je klasická válka (Žraločí bitva), kde se hráči jednoduše přebíjí. Oba účastníci mají na začátku stejný počet karet a jednoduše otočí vždy jednu kartu a porovnají své hodnoty. Ten s vyšším číslem bere vše. Zajímavou variantu proti válce, kterou známe, nabízí drobnou změnu. Při nerozhodném výsledku hráči rozstřel dělají s pomocí tří karet, u kterých rozhoduje až ta poslední. Jde tedy vždy o pořádnou porci karet. Jinak vyhrává ten, kdo se jako první zbaví karet.

Druhou hrou v pořadí je Blázinec, která nabízí variantu Žraločí bitvy (války). Hráči ale tentokrát při rovnosti nebojují s dalšími kartami, ale v rychlosti vykřiknutí nějakého vtipného a složitého jména soupeře. V sestavě her nechybí ani klasický Černý petr, který je samozřejmě jako vždy o losování karet z ruky soupeře. Pokud se někomu podaří sesbírat pár stejných karet, pak je může vyložit. Kdo se zbaví jako první všech karet v ruce, vítězí.

zralovci-02

Vole padni je zase takové kvarteto se šesti kartami. Hráči si prostě podávají karty a snaží se nasbírat sadu, kterou pak oznámí hlasitě. Tím ale nevyhrál. Jde hlavně o to nebýt poslední, kdo po zahlášení položí své karty na stůl. Ten poslední je totiž vůl. A totéž platí i pro hru Sexteto, která ale končí klasicky nastřádáním potřebného počtu karet.

Jedinou opravdu unikátní hrou je Žraločí autobus. A i ta si bere jako předlohu Rummy. Hráči tedy z ruky vykládají karty do postupek a sad stejných čísel. Karty lze přikládat i k těm postupkám, které už na stole leží a to i u soupeřů. Cílem je být hráčem, který po odehrání všech karet má nejvyšší bodový součet. Za zbývající karty v ruce se ale body ztrácí, protože tahle hra obsahuje oproti předloze zajímavý prvek zavírání hry.

zralovci-08

Většinu zde popisovaných her si zahrajete i s kartami, které máte doma. A přesto je tahle sada kouzelná nejen volbou her, ale především zpracováním, kterému se nezapře smysl pro detail. Pravidla každé hry mají vytištěný doporučený počet hráčů, přičemž jednotlivé hry jsou rozdělené na ty, které zvládnou nejmenší děti a ty pokročilejší.

Žralovci jsou sadou základních karetních her. Možná je neznáte a budete příjemně překvapení, co se dá s 36 kartami provádět za kouzla. Většina z nich je skvěle připravených pro děti, některé dokonce i pro prcky, kteří ještě neumí počítat. Společně s precizním zpracováním je právě tohle důvod, proč by vás zrovna Žralovci měli zajímat.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Gang Rush Breakout – válka na mostě