Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Reportáž a fotogalerie z For Toys a ITEA 2010

Po výstupu z metra a krátké procházce nás už z dálky vítal hluk pouťových atrakcí. Rozjařené děti však nepatřily k návštěvníkům výstavy ITEA, která se na holešovickém výstavišti konala od 30. září do 3. října 2010. Veletrh totiž byl ukrytý pod plachtou obrovského improvizovaného stanu ještě o pár kroků dál. Hned ve dveřích nás uvítalo sluníčko, a překvapivě to nebylo to z oblohy, ale časopisové. S radostí jsme si jeden z výtisků vzali a zavzpomínali na dětská léta. Lepší začátek a naladění na atmosféru veletrhu jsme si snad ani nemohli přát.

Kolem obrovského prostoru, který měl na šířku snad sto metrů, kroužila jedna ulička protkaná několika příčnými spojnicemi a vedla děti s rodiči kolem stánků s nepřeberným množstvím hraček a novinek. Hned za první zatáčkou vystavovala firma Weykick svoje dřevěné fotbalové a hokejové stolní hry, které neovládáte pomocí klasických táhel a páček, ale vlastníma rukama. Na spodní straně stolu jsou totiž umístěné magnety, které stačí uchopit, a můžete začít hrát. Hromada metrů čtverečních patřila také populárním konzolím. Kdo by řekl, že se mohou v klidu na jednom místě setkat konzole XBox a PS3, obě přestavovaly především svoje nové pohybové zařízení, ale nechyběly ani závodní simulátory s opravdovými volanty a pedály.

Prostředek stanu rozdělovaly vitríny označené logem i nápisem Hračka roku. Zde se návštěvníci mohli seznámit s kandidáty na toto ocenění a také jednotlivé výrobky volit pomocí přiložených hlasovacích lístků. Zaznamenali jsme mezi nimi i několik deskových her, Formulu D a Dixit od Blackfire, Faunu od Mindoku nebo třeba Minotaurus z her z Lega.

Nedaleko se nacházely stánky firem BillardCentrum, Efko, Mindok a Bonaparte, které byly plné deskových her. Mindok zde představil svoji novinku – speciální balení Černých historek ve stylové kovové krabičce ve tvaru rakve. Jen ty karty uvnitř asi utrpí na velikosti oproti klasickým rozměrům.

S novinkou na veletrh ITEA dorazila i firma DinoToys, která zde předváděla novou karetní hru Vládi Chvátila Bezva finta (nedávno jsme ji představovali v našem seriálu o blížícím se Essenu jako Sneaks and Snitches). Nechyběl zde pochopitelně ani stánek firmy Albi nebo BH Promo, které propagovalo kromě svojí deskové hry také nově vzniklý časopis Byl jednou jeden život.

Mezi další atrakce patřilo svezení na dřevěném koníkovi, který se proháněl s dětmi mezi kolemjdoucími, obrovské šachy u stánku s hlavolamy nebo všudypřítomné malování na obličej.

Teprve na konci plátěného stanu jste jako návštěvníci mohli zjistit, že výstava ještě nekončí. Na zvědavce zde totiž čekala ulička, která slibovala druhou halu s dalšími zajímavostmi. Ulička kolem občerstvení návštěvníky dovedla do prostoru, který byl určen především k odpočinku a na hraní. Velký prostor zde totiž zabíralo hned několik variací na herní hrady a projížďka na šlapací káře. Nesměli jste se leknout, pokud vám nad hlavou občas proletělo házecí letadlo. Letecký prostor byl totiž skoro po celém stanu.

Ani to však nebylo všechno, protože červená šipka lákala návštěvníky k chůzi směrem ke Křižíkově fontáně. Už cesta lemovaná růžovými balónky mohla většinu zvědavců varovat, pavilon B totiž byl celý věnován růžové Barbie. Nechybělo zde malé molo, na kterém z vašich malých dětí rádi udělali na chvilku barbienku a jako bonus se mohly vyfotit s živou velkou Barbie. Bohužel podobný servis pro chlapce jsme na veletrhu ITEA nenašli, nebyl tu žádný chlapecký pavilon s autíčky nebo vojáčky. I tak si většina dětí z veletrhu odnášela spoustu pěkných zážitků a většinou i nějaký ten hmotný dárek.

Jen pět zastávek metra linkou C leží pražský veletržní areál PVA Letňany, který hostil v naprosto totožném termínu (náhoda?) veletrh For Toys, sloučený ještě s menšími For Babies a Model Hobby. Drobné zmatky u vchodu přinesly nápisy Model Hobby nad vstupem do hlavního pavilonu i oddělené pokladny na jednotlivé výstavy. Vstupenka na For Toys vás ale naštěstí nijak neomezovala v putování po výstavišti.

Naopak co vás nejspíš omezilo mnohem víc bylo obrovské množství návštěvníků, kteří do odlehlé části Prahy k malému letišti nalezli se svými ratolestmi cestu. Volné parkoviště před areálem bylo kolem jedné hodiny odpolední poctivě zaplněné a dopravu zde řídili muži zákona. V porovnání s holešovickým výstavištěm se v úzkých uličkách mačkal několikanásobný počet hraníchtivých dětí. Šířce jednotlivých cestiček neprospívaly především spousty návštěvníků, kteří sem dorazili s kočáry.

Hned u vstupu jsme si prohlédli klasicky žlutou expozici firmy Albi, která zde nabízela nejen své deskové hry, ale i legrační přáníčka a dárkové předměty. V tempu „co noha nohu mine“ sice člověk měl čas se koukat kolem sebe, k většině výstavních míst se však nedostal na dohled přes nahromaděná těla lidí. Takto jsme minuli expozici firmy Squeeze Factory, Lego a několik dalších hračkářství, než se začal konečně projevovat úbytek lidí způsobený několika křižovatkami. Většina deskoherních vystavovatelů naštěstí sídlila až v odlehlejších částech pavilonu a ne hned u vstupu, který hlídal jako hradní stráž stojící StormTrooper (pro neznalé se jedná o vojáka Impéria ze Star Wars).

Fanoušci deskovek se tak dočkali předvedení i prodej her od firmy Mindok nebo si mohli vyzkoušet skákání s žabkami na stánku Press Pygmalion (Granna). Nenápadně působily spíše prodejní stánky firem Efko, Pexi, Castorland i Betexa. Stejně jako v Holešovicích, i zde jste se za pomoci odborníků mohli naučit skládat barevné čárky v logické přikládací hře Tantrix.

V zadní části obrovské haly se ukrývala na první pohled malá plocha pro firmu Hasbro. Jenže za zády vystavovatelů byly otevřené dveře, které vedly do přilehlých menších prostor, ve kterých bylo postavené koncertní pódium, a spousta lidí zde pomáhala organizovat zábavné hry pro děti. Při příležitosti koncertů se zde konala také soutěž o nejlepší masku, a tak jste mohli potkat děti v nejrůznějších chlupatých kostýmech.

Při cestě zpět po druhé straně hlavní výstavní haly jste mohli narazit například na archeologické vykopávky dinosaurů.

Jednu z největších ploch na této straně zabírala firma Piatnik, která zde měla také hernu svých starých i nových her. Zaujaly nás především novinky, jejichž distribuci firma převzala od brněnského Corfixu (o těch si povíme v připravovaném zvláštním článku). Samozřejmě nemohla chybět ani hlavní značka rakouského Piatniku – přes uličku proti herně totiž sídlil Playmobil s hromadou nejrůznějších stavebnic.

Ze všech expozic nejvíce nás však zaujala firma Blackfire, která měla své hry přehledně vyskládány na stolech tak, aby si všichni kolemjdoucí mohli osahat jejich luxusní figurkové hry. Narazili jste zde na Warcraft, Kubu, Formulu D, ale i rodinný Dixit nebo Jungle Speed, který se téměř neustále hrál u jednoho stolu. Na druhé straně stánku pak byly křesla, v nichž seděli fanoušci karetní Magic the Gathering a čekali, až je vyzvete k duelu. Nejdůležitější však bylo, že na nakloněné předváděcí rovině byl v sousedství Warcraftu, Ticket to Ride a Formuly D také Arkham Horror s velkou oznamovací větou „Již brzy kompletně v češtině“.

V sousední hale se pak konala výstava Model Hobby, která nabídla všem zájemcům široké spektrum různých letadýlek, helikoptér a autíček, samozřejmě nemohly chybět i obrovské a propracované vláčkové tratě a mnoho dalšího.

Souboj dvou veletrhů tak vyhrál letňanský For Toys. Jediným jeho negativem tak zůstávají úzké uličky, ve kterých se především v první polovině haly velmi těžko manévrovalo. Možná pořadatelé nepočítali s takovou návštěvností a snad to do příštího ročníku napraví. Všichni vystavovatelé se vrátili do svých sídel, ke stolům a začnou připravovat další novinky, které by mohli příští rok představit.

GALERIEReportáž a fotogalerie z For Toys a ITEA 2010
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Portal – nespolečenská hra se svíčkami a šlehačkou