Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hlavolamy – jak vyrobit a vyřešit

Máme tu další knihu o hlavolamech. A přesto tato kniha má něco, co žádná z těch předchozích neměla – neobsahuje totiž pouhá zadání, ale ještě něco navíc. Je to až téměř hmotný rozdíl, který knize propůjčuje nevídanou trvanlivost.

Knihu s názvem Hlavolamy – jak vyrobit a vyřešit vydalo v roce 2007 nakladatelství Grada. Jejím autorem je Stanislav Vejmola, který pro její stránky nečerpal pouze ve svých zkušenostech s hlavolamy, ale také v mnoha časopisech, knihách a příručkách s tímto tématem.

Na 180 stranách, které jsou pro čtenáře připraveny, je množství variabilních hlavolamů od základních skládaných obrazců až po složité prostorové hlavolamy. Jenže na rozdíl od nedávno recenzované knihy Velká kniha hlavolamů zde nemusíte pouze opisovat z knihy, naopak autor přímo čtenáře nabádá k tvorbě.

Hlavolamy, které kniha popisuje, totiž nefungují přímo na papíře, ale musíte si je nejdříve vyrobit. K splnění prvních kapitol stačí tvrdší papír nebo linoleum, v pokročilejších fázích využijete dráty, ale i odřezky ze dřeva nebo překližky.

Kniha je rozdělena celkem na patnáct naprosto rozdílných kapitol, přičemž začnete pěkně od opravdových začátků. Tím je skládání obrazců ve 2D, kdy musíte správným překombinováním dílků získat třeba z šestiúhelníku čtverec.

Ve dvojce postoupíte ke skládání očíslovaných dominových dílků nejrůznějších klasických i šílených tvarů. Ty se však už nenazývají domina, ale polymina. Třetí kapitola pak zabrousí opět do světa obrazců, tentokrát však čínských tangramů, ze kterých lze vytvořit bezpočet krásných útvarů.

Přesunovací hlavolamy představí klasickou patnáctku v novém světle a v mnoha variantách. Zajímavé jsou asymetrické hlavolamy nebo šestihranné posouvací hádanky, se kterými jste se asi ještě nesetkali.

Pátá kapitola sice zabírá pouze osm stran, ale už svým nadpisem zaujme, jedná se totiž o Hry pro dva a více hráčů. Samozřejmě stále zachováte svoji přítomnost na hlavolamové půdě, takže při hraní bude třeba výrazněji zapojit mozkové buňky. Na osmi stránkách najdete celkem sedm různých her, které nejsou nijak notoricky známé. Za zmínku stojí určitě hra Edwarda de Bono, ale také Slepené kroužky nebo Blackova hra. Některé jsou jednoduché, jiné složitější, všechny ale umožní zapojení více lidí, což je u hlavolamů vítaná změna.

Přemisťovací hlavolamy zařazené v knize pod číslem šest nepřesunují samy sebe, ale je pouze na vás, abyste je vyřešili za využití přemisťování jejich součástí, zahrnuje především úkoly pro skákání jezdcem.

Druhou polovinu knihy, která je zároveň již také složitější na výrobu, zahajují plošné rotační hlavolamy, které již na první pohled zaujmou snad každého. Ve vzájemně propletených kolech (něco jako Rubikova kostka, ale ve 2D) se mohou dílky různě přeházet a vaším úkolem je všechno napravit a vrátit do původního stavu.

A nyní čeká čtenáře skok do třetí dimenze, protože na scénu přicházejí hlavolamy drátěné. Ty jsou klasické a narazíte na ně v každém hlavolamovém obchodě, přesto si k nim vypracujete mnohem lepší vztah, pokud si je vytvoříte sami.

Plošná a prostorová bludiště zaženou čtenáře na chvilku od namáhání hlavy k cvičení trpělivosti a preciznosti. Dopravit kuličku do jejího vytouženého cíle ale často bývá také zábava. Desátá kapitola je pak věnována klasice všech klasik – dostanete příležitost si vystavět svoji vlastní Hanojskou věž.

Čínské kroužky představují svoji jednoduchou krásu již spoustu let a stále jsou pro řešitele atraktivní. Zde se setkáte hned s několika variantami, které čekají na vyřešení.

Ukládací hlavolamy z třinácté kapitoly představují trojdimenzionální variantu ze začátku knihy, protože i zde musíte myslet prostorově, abyste všechny dílky ze zadání umístili do předem zadaného prostoru. Jen tentokrát musíte počítat s jedním rozměrem navíc, což je mnohem obtížnější. Prostorové ukládací hlavolamy pak přesáhnou i do další kapitoly, v níž z prostorových dřevěných dílků sestavujete známé tvary.

Poslední výrobní kapitolou jsou variace na Rubikovu kostku, které poskytnou návod, jak si vytvořit takovou vlastní Rubikovu kostku nebo si ji dokonce trochu pozměnit, ať již opuštěním krychlového tvaru nebo prostým slepením některých pohyblivých dílků k sobě.

Než se čtenář prokouše k řešení, které zde nemůže chybět stejně jako v každé hlavolamové knížce, ještě ho čeká trocha teorie o počítačových řešeních hlavolamů a výpočtech všeobecně. I zde najdete návod, ale tentokrát pro vytvoření jednoduchého počítačového programu, který vám dokáže pomoci, když už jste s řešením některého hlavolamu v koncích. Samozřejmě musí být založen na nějakém kombinatorickém principu.

Uprostřed knihy je vloženo šestnáct barevných stran, které vyobrazují již vytvořené hlavolamy (klasicky prodávané) a slouží domácím kutilům a tvůrcům především jako inspirace pro jejich snažení.

Kniha obsahuje velmi netradiční přístup k problematice hlavolamů a útočí tak hned na dvě dovednosti svých čtenářů. Nabízí jim nejen zaměstnání pro jejich mozkové buňky, ale také od nich vyžaduje určitou zručnost a fyzické zapojení. Tím dosahuje nejen lepšího vztahu lidí k hlavolamům, ale samozřejmě také zlepšení jejich kutilských schopností.

Každý hlavolam je popsán detailně včetně své funkce a toho, jak by správně měl vypadat. Autor vždy zmiňuje i vhodné materiály nebo zlepšováky, jak snadno a ekonomicky vytvořit dané zadání. U každého hlavolamu pak najde řešitel hned několik variabilních zadání, které odmění jeho vynaloženou práci na tvorbu.

Hlavolamy – jak vyrobit a vyřešit je poctivou sbírkou hlavolamů, přehledně roztříděná a především se spoustou praktických rad a příkladů. Nabídne velké množství úloh (jeden bod neodpovídá jednomu zadání), jejich poctivě rozepsané řešení, ale především všechny fanoušky hlavolamů navede na tu správnou cestu.

Spousta hlavolamů v knize je již delší dobu známá, ale to, že si vytvoříte svoji vlastní sbírku hlavolamů, to je něco zcela nového. Navíc se toho všeho můžete dočkat za velmi příznivou cenu. A pokud budete šikovní, můžete tak nejen zaměstnat sebe a své přátele jejich řešením, ale take si vytvořit pěkné dekorace svého bydlení. Tak s chutí do toho, je čas začít tvořit!

Cena: 99 korun
ISBN: 978-80-247-2013-5
Hodnocení knihy: 96%

KOUPIT KNIHU

Recenze: Hlavolamy – jak vyrobit a vyřešit
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Scratch Wars – seškrábej a hraj!