Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Výstava Spiel 2010 v Essenu: hry, které vyhrály u publika

Každá výstava má vítěze a poražené a stejně to bylo i v Německém Essenu. Podívejme se na hry, které nejvíce zaujaly návštěvníky, když se umístily na horních příčkách hlasování na serveru BoardGameGeek (hodnocení na stupnici 1-5 hvězdiček). Nezapomeneme však také na ty, které vyhrály hlasování časopisu Fairplay (známkování jako ve škole) přímo na výstavišti a do kterého mohli zasáhnout pouze „scouti“ z oboru.

V případě BoardGameGeeka existují rovnou tři žebříčky podle počtu hodnotících hráčů, kteří na Essenu hru testovali. Pro účely tohoto článku bereme v úvahu pouze žebříček s vysokým počtem hodnocení, takže mineme takové pecky, jako je Maria, High Frontier nebo Le Donjon de Naheulbeuk.

Společně do TOP10 zařadili uživatelé BGG i odborníci (u nich obsadili dokonce tři horní příčky) hned trojici her, které by tak měly mít oficiálně potvrzené kvality hned ze dvou táborů. Jedná se o hry:

7 Wonders

Antoine Bauza stvořil vynikající a nezapomenutelné Ghost Stories, které se řadí mezi úžasně atmosférické kooperativní deskové hry. Vše je připravováno v distribuce Asmodée a Repos Production. Jedná se primárně o karetní hru s žetony a hráčskými plánky. Podobně jako jeho předchozí hra, i 7 Wonders budou vynikat grafickým ztvárněním, které má na svědomí Miguel Coimbra (Cyclades, Giants, Small World, The Adventurers).

Odkaz na hru: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/68448/7-wonders

Troyes

Troyes bude hra bohatá na různé komponenty a ve svém principu zahrne i klasické šestistěnné kostky. Ve hře si užijete čtyři století historie francouzského města Troyes, v jejichž průběhu se budete starat o náboženství, vojsko i civilní obyvatelstvo svého regionu.

Odkaz na hru: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/73439/troyes

Navegador

Autor Mac Gerdts se vydal tentokrát do éry objevování. Ve hře tak budete moci nakupovat lodě, objevovat nepoznané kraje a zabydlovat je, ale pochopitelně i obchodovat. Hra se může pochlubit krásným herním plánem a spoustou dřevěných komponent.

Odkaz na hru: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/66589/navegador

Mezi lidmi se velmi vysoko umístily také hry (vybíráme z první dvacítky)

Genesis, Phantom League, London, Fürstenfeld (Friedemann Friese), Fabula (pohádková hra od autora Dixitu, Hry roku 2010 v ČR), Isla Dorada, Luna, K2, Antics, Dominion: Prosperity (o kterém se povídá, že se jedná o dosud vůbec nejlepší rozšíření Dominionu).

Překvapivě nejvyšší hodnocení získala hra Junta: Viva el Presidente (4,3 / 5), v níž se hráči stanou členem zkorumpované vlády banánové republiky. Hráči se snaží získat nadvládu nad celým ostrovem pomocí nekalých praktik.

Zbytek první desítky pak pokračuje v trochu jiném znění než u masového publika, získává zde body Martin Wallace s First Train to Nürnberg, a třeba také Age of Industry od stejného autora.

Ve druhé desítce pak bodují ještě z těch her, o kterých jsme se již dříve zmiňovali, například Merkator (BGG 17.), Asara (v BGG se v TOP30 neumístila) a Luna (BGG 21.).

Ale co je mnohem důležitější je osmnácté místo 20. století Vladimíra Suchého, což je jasným důkazem, že ani české hry se na festivalu neztratily. Czech Board Games vystavovaly dokončenou deskovou hru, která vyhrála jejich kreativní konkurz a nese název Verona. Blíže jsme se jí podívali na zoubek zatím ve dvou rozhovorech s autorem Verony a s ilustrátorem Verony. Jak již jsme zmínili, pozitivní ohlas zaznamenala ekologická novinka 20. století od Vladimíra Suchého, která slibuje poctivou strategii, na kterou evropští hráči rádi slyší.

Hned tři novinky si pak připravil Vláďa Chvátil – kromě trošku starší hry Sneaks and Snitches, která už u nás vyšla v distribuci firmy DinoToys pod názvem Bezva finta (recenze) lákalo hráče především rozšíření sci-fi kooperativky Space Alert (recenze) s názvem Vzdálené horizonty (novinka). Poslední hrou je lehká cestovní hra s nádechem výuky Travel Blog, ve které prolétáte a projezdíte celý svět.

Také od skvělého a vždy originálního českého designéra Jiřího Mikoláše a jeho Bizzarie odcházeli všichni hraví a kreativní deskovkáři spokojení a s jednou koupenou kopií pod paží. Samozřejmě kromě ní nabízel zájemcům také svoji netradiční karetní fotbalovou hru Goal! Game (recenze).

Snad jste si mezi novými hity vybrali i vy a také vyslanci českých vydavatelských domů, kteří zde hledali kandidáty na lokalizaci v roce 2011. Které hry byste vybrali pro český jazyk vy?

Na závěr žebříčky prvních míst v obou anketách.

Fairplay:

1 7 Wonders
2 Troyes
3 Navegador
4 Age of Industry
5 Olympus
6 First Train to Nürnberg
7 Key West
8 Vinhos
9 Florenza
10 Habemus Papam 1655 DDD
11 Grand Cru
12 Bangkok
13 Merkator
14 Asara
15 Luna
16 Die Minen von Zavandor
17 Stich-Meister
18 20. Jahrhundert
19 Thunderstone
20 Firenze

BoardGameGeek:

1 Junta: Viva el Presidente!
2 Survive!
3 Phantom League
4 7 Wonders
5 Genesis
6 Troyes
7 Navegador
8 Fresco
9 Dixit 2
10 Escape From the Aliens in Outer Space
11 Kaigan
12 London
13 Fürstenfeld
14 Ascension: Chronicle of the Godslayer
15 Mr. Jack Pocket
16 Fabula
17 Merkator
18 Isla Dorada
19 Florenza
20 1830: The Game of Railroads and Robber Barons
21 Luna
22 Vinhos
23 20th Century

Další pořadí, komentáře a přesná hodnocení naleznete na adrese: http://www.boardgamegeek.com/geekbuzz/overview

Zdroje: boardgamegeek.com, http://fairplay-online.blogspot.com/

Výstava Spiel 2010 v Essenu: hry, které vyhrály u publika
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Nové informace o Space Alert: Vzdálené horizonty