Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chess Me – šachy nového tisíciletí

Schachen / Chess Me - balení

Šachy jsou od svého vzniku jednou z nejoblíbenějších her speciálně vytvořených pro dva hráče. Od té doby vznikla řada abstraktních her, které se snažily napodobit jejich úspěch, ale povedlo se jim to většinou pouze v rámci kultur. Go vede v Japonsku a Mankala v Africe, ale celosvětově je stále šachovnice o 64 polích zaplněná pěšky, věžemi a králi nejoblíbenější a nejznámější.

Lze je hrát na mnoho způsobů – přemýšlivě, rekreačně, na čas i velmi rychle. Ale pokud byste se chtěli v této hře stát opravdu dobří a postavit se na startovní čáru nějakého turnaje, najednou narazíte. Bez nastudování slavných partií a řady otevíracích a kombinačních možností nemáte šanci, protože právě podle nich často rozeznáte soupeřovy úmysly. A mezi těmito slavnými manévry se snažíte si vykličkovat svoji cestu za vítězstvím. Stále je to přemýšlivé, ale už přece jen méně zábavné. To ovšem nesnižuje hodnotu šachu jako takového pro rodinné hraní třeba táty se synem.

Ale právě v těch partiích k učení uviděli prostor ke zlepšení dva přemýšliví tvůrci her z Německa – Matthias Schmitt a Heinrich Glumpler. Hra vyšla v původním německém jazyce pod názvem SchacheEN a v tomtéž roce 2011 také v anglické verzi Chess Me. Jednoduchý design, který k šachu patří, si vzal na starost Carsten Fuhrmann a celé vydání zastřešila společnost Mücke Spiele, která je odnoží oblíbeného serveru www.spielmaterial.de. Už jsme od nich měli možnost recenzovat hru AstroNuts (recenze), jejíž scifi rodinné ladění se opravdu podařilo.

Schachen / Chess Me - připravená hra

Uvidíme ale, jak to bude s Chess Me. Dokážou si najít svoje vlastní místečko na slunci vedle takové legendy známé snad každému na celém světě, jako jsou šachy? Tuto cestu začínají velice dobře tím, že je najdete v malé krabičce, která neobsahuje herní plán! Ten totiž k partii vůbec nebudete potřebovat.

Tak, teď jsme vám asi nasadili brouka do hlavy, ale pokud budete číst dál, všechno dostane jasné obrysy a pochopíte úmysly autorů. Ale nemusíte mít strach, že by obsah krabice byl prázdný. Naopak získáte uvnitř kartonové dílky s obrázky oblíbených a známých figurek šachu, tedy pěšce, věže, střelce, koně, královny i krále.

Žádná nechybí a všechny se i tentokrát budou pohybovat stejně, jak jste zvyklí, jen k tomu nebudou používat šachovnici reálnou, ale virtuální. To vše vám velmi rády a přehledně vysvětlí přiložená pravidla, která obsahují i dostatek nejrůznějších příkladů.

Schachen / Chess Me - připravená hra

Na začátku partie si hráči mezi sebe rozdělí figurky podle barvy. Jeden bude reprezentovat bílou, zatímco druhý se musí spokojit s barvou černou. Rozestavení se ale již liší od klasické hry, protože ve skutečnosti nepoužijete do začátku všechny figurky! Stačí vám pouze král a čtyři pěšci. Všechny ostatní figurky vezmete, zamícháte a připravíte z nich dobírací hromádku. Nyní si můžete líznout první tři kartičky do ruky, odkud je budete v příštích tazích vykládat.

Ale zpět k rozestavení těch původních pěti figurek, se kterými si budete muset vystačit. Čtyři pěšce postavíte vedle sebe do řady a za ně pak umístíte krále. Totéž udělá protivník tak, aby vaši králové stáli přesně proti sobě ve stejném sloupci. Mezi těmito dvěma armádami pak zůstanou dvě prázdné volné řady, které je od sebe na začátku rozdělují.

A co má hráč ve svém tahu na výběr? Nejprve vždy musí posunout jednou svojí figurkou. Už tento pohyb však má specifické podmínky, na které nejsme zvyklí. Pohybovat můžete totiž pouze na taková místa, která sousedí s nějakým dalším vojákem, ať už vaším nebo soupeřovým.

Schachen / Chess Me - rozehraná hra

Jedinou výjimku tvoří situace, kdy svým pohybem zajmete soupeřovu figurku. V takovém případě můžete posunout svůj žeton libovolně, ale musíte vždy dodržovat pohyb jednotek, který znáte ze šachu – věže vodorovně a svisle, střelci diagonálně a koně do písmene L. Ale pozor, král se nesmí za žádných situací vracet a může se pohybovat jen kupředu (s výjimkou vyhazování soupeřovy figurky).

Tak tím jsme vyřešili pohyb, ale pak je tu ještě druhá část tahu, tedy nasazování posil. V každém kole můžete (ale nemusíte) poslat do bitvy nového vojáka z těch tří, které jste si dobrali. Jakmile tak uděláte, doberete si z hromádky kartu, abyste měli zpět tři žetony v ruce.

Jenže určitě vás napadlo, že ani pokládání nových jednotek nebude tak zcela samozřejmé a volné, jak by se mohlo zdát. A máte pravdu. V Chess Me jsou dva druhy nasazování – pěšci a ostatní vojáci. Zatímco pěšky nasadíte do hry tak, že je položíte na sousední pole s některým z vašich aktuálních pěšáků, všechny ostatní pak umisťujete za pěšáky.

Schachen / Chess Me - rozehraná hra

Žádná jiná možnost není. V této hře je tedy pozice pěšáků mnohem silnější a především jejich umisťování a pohyb na plánu je zcela zásadní. A je to opravdu tak, že pokud přijdete o všechny svoje pěšáky, ztratili jste také možnost přivádět do hry nové posily!

Cíl hry samozřejmě zůstal stejný, tedy dát mat soupeřovu králi. Ten se ani pod šachem nesmí pohnout dozadu, ale pouze dopředu nebo do stran. Jen možnosti remízy se trochu rozšířily – pokud totiž hráč nemůže pohnout žádnou svojí figurkou na regulérní místo v sousedství další, pak hra končí okamžitě remízou, stejně jako po dohodě soupeřů.

Chess Me je úžasná reimaginace šachů. Přináší do hry úplně nové myšlenky a přitom zachovává všechny podstatné vlastnosti, které na této klasické hře máme rádi – taktiku, náročnost na představivost a nutnost neustálého soustředění.

Schachen / Chess Me - rozehraná hra

Při hře musíte zahodit stranou všechno, co znáte o klasické hře, jejíž jméno si tato hra půjčila. S výjimkou pohybu figurek, který vám bude užitečný. Jinak ale vyžaduje hra zcela jiný přístup a taktiku, což z ní dělá opravdový unikát. Přitom ale stále máte pocit, že hrajete šachy. Neuvěřitelné.

Hra je přemýšlivá a jedinou náhodou je tahání figurek, které můžete posílat do hry. Někteří mohou označit tento princip za nedospělý a nezajímavý, ale právě on vás nutí neustále přizpůsobovat taktiku. Hráči musí pracovat s trojicí figurek v ruce, což je obvykle dostatečná zásoba na přípravu nějakého plánu.

Pro celou partii a také vítězství je důležité mít na paměti jedno pravidlo – figurky lze nasazovat pouze za pěšce. Toto omezení je současně také ohromně náročným pravidlem, které vám dá zabrat. Zatímco v šachu jsou často pěšáci pouze obětní beránci, tady mají zcela zásadní roli. Tedy alespoň dokud máte co nasazovat.

Schachen / Chess Me - figurky

Chess Me funguje naprosto perfektně a přinese všem, bez ohledu na jejich vztah ke klasickému šachu, ohromné a nezapomenutelné zážitky. Momenty překvapení, úskoků a napětí jsou zde neustále přítomny. Neváhejte ani vy a nechte se od této hry vyšachovat!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHeinrich Glumpler, Matthias Schmitt
IlustraceCarsten Fuhrmann
VydavatelEdition Erlkönig, Mücke Spiele
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyGrid Movement, Hand Management, Tile Placement
RodinaPlayers: Two-Player Only Games, Traditional Games: Chess
Alternativní názvyChess Me

Více o hře.

Recenze: Chess Me – šachy nového tisíciletí
Schachen, neboli Chess Me, je desková hra, která vychází z oblíbeného Šachu. Vzala si z nich to nejlepší, tedy taktické možnosti a variabilitu pohybu figurek a všechno ostatní zjednodušila. Hra nepoužívá pevný plán, místo toho se figurky musí pohybovat vždy tak, aby s něčím sousedily. Taktické možnosti jsou umocněné tím, že hráči nezačínají se všemi figurkami na stole, ale místo toho si je dobírají ze zamíchané hromádky. To sice poskytuje možnost vlivu náhody, ale také zdynamičťuje hru a nutí účastníky neustále se adaptovat na nové situace. Pěšci zde získali zcela novou úroveň důležitosti, protože figurky lze nasazovat jen a pouze za ně. Schachen je hra, která je naprosto perfektní pro všechny fanoušky šachu i pro ty, kterým na nich vadí svázanost. Schachen představuje šachy pro nové tisíciletí - moderní, rychlé, originální a přemýšlivé.
Klady:

+ založeno na nejpopulárnější hře na světě
+ zjednodušená hra
+ není třeba mít nastudované partie
+ žádný herní plán
+ skvěle přenosná hra
+ taktické možnosti
+ větší důležitost pěšců
+ nasazování nových figurek
Zápory:

- náhoda losování dílků do ruky
- u nás se nedá zatím koupit
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Azul Zahrady pro královnu