Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Coconuts – držte si kokosy!

coconuts-01

Když se opičkám dostanou do ruky kokosy, nasaďte si rychle helmy. Jejich hlavním cílem nebude dostat se dovnitř a vybrat všechnu tu chutnou dužinu, ale házet je kolemjdoucím lidem na hlavu!

Koho by to nebavilo, že? Tak si to nejdříve vyzkoušíme nanečisto v deskové hře Coconuts, kterou vytvořil Walter Schneider nejdříve pro společnost Korea Board Games. Později hra byla vydaná i dalšími firmami, ale původní verze se datuje až do roku 2013.

Najdeme ji v jednodílné krabici s bláznivými opičkami. Styl ilustrací jasně ukazuje na asijský kontinent a stejně tak i zpracování komponent uvnitř. Tady jsou to čtyři hráčské desky vždy s jednou opičkou a třemi pařezy. Právě to jsou pozice pro střelbu. Zbývajícími dílky jsou barevné košíky (červené a žluté) a především samotné figurky opic. Ty mají ruce palci přiložené k sobě a v dlaních udrží jeden z 36 kokosů. Jejich horní končetiny jsou natahovací na pérku, takže se po stlačení ihned vrátí zpět do horní polohy. Celou zábavu dotváří sada 12 karet.

coconuts-05

Na začátku partie hráči vytvoří rozestavení podle sudého nebo lichého počtu. Budou tak před sebou mít čtverec nebo trojúhelník, v jehož středu budou ležet barevné šálky. Kolem nich pak hráči rozestaví svoje startovní destičky. Každý z účastníků také dostane jednu figurku opičky, osm kokosových ořechů a dvě magické karty.

Ve svém tahu si hráč vezme figurku opice a postaví ji na libovolné místo za svojí herní deskou, za nakreslenou červenou čáru. Do opičích tlapek položí jeden ze svých kokosových ořechů, natáhne packy a vystřelí. Snaží se při tom zasáhnout jeden z plastových šálků uprostřed a to tak, aby kokos zůstal ležet uvnitř.

Takový pohárek si může hráč vzít a položit jej na jednu ze tří pozic na pařezech. Pokud získal tímto způsobem červený šálek, může hrát znovu. V opačném případě pak je na řadě další z účastníků. Hráči se snaží sbírat jednu misku za druhou, nejdříve je skládají do řady (tři), a teprve pak mohou začít stavět pyramidu k vítězství. První, kdo svými zásahy získá a postaví šest šálků, se stává vítězem.

coconuts-03

Coconuts jsou od začátku do konce jasně dovednostní zábavou. Natahování a trefování jsme tu měli už u jiných her a i tentokrát to je všechno o citech v prstech. Natáhnout opičí ručičky tak, aby kokos letěl tak akorát, chce trochu tréninku. Je jasné, že s dalšími partiemi se tak budou hráči zlepšovat a proto noví hráči budou mít s vítězstvím mírné potíže.

Hra umožňuje pozicování opičky kdekoliv za červenou čarou. Tím je míření snadnější a stejně tak i odhadování síly, protože hráč se může snažit udržovat stále stejnou vzdálenost. Hra je to velmi rychlá, protože tahy se střídají jako na běžícím pásu. Zpracování funguje dobře a odpovídá požadavkům hry.

coconuts-11

 

V průběhu partie mají hráči kromě zmíněných možností ještě šanci využít karty magie. Ty jim umožňují ovlivňovat ostatní hráče, ať už vynecháním dalšího tahu nebo třeba zakrýváním očí při střelbě. Tyto úpravy pravidel hru posouvají mírně směrem k party ladění, ale dohromady stále převládá prvek šikovnosti.

Je dobře, že autor myslel i na různé počty hráčů. Především v případě souboje tří protivníků dostaneme úplně jinou sestavu herního plánu, která zaručuje stejné možnosti pro všechny účastníky.

coconuts-13

Coconuts je hrou, která uspokojí všechny šikovné hráče. Právě oni jsou jedinou cílovou skupinou této nové bláznivé zábavy, ve které jde pouze o střílení kokosů. Cílovou skupinou jsou samozřejmě hlavně děti od šesti let, ale i dospělí, kterým nevadí ze sebe udělat trochu blázny. Coconuts je rychlou zábavou pro omezený okruh zájemců.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWalter Schneider
IlustraceCharlie Bink, Robert Islas, Vincent Kim
VydavatelKorea Boardgames, Broadway Toys LTD, Competo / Marektoy, CSE Games, Gigamic, Granna, Jumping Turtle Games, Maldito Games, Mayday Games, Pegasus Spiele, Siam Board Games, Underdog Games (I), uplay.it edizioni, Zhiyanjia
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(16 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game
MechanismyPush Your Luck, Take That
RozšířeníSuper Power
RodinaAnimals: Apes / Monkeys, Crowdfunding: Kickstarter
Alternativní názvyCoco King, Coco Loco, Cocos Locos, Crazy Coconuts, Goku Coconuts, Małpie Figle, ลิงยิงมะพร้าว, 椰子猴王, 코코너츠

Více o hře.

Recenze: Coconuts – držte si kokosy!
Coconuts je hrou, která představuje opičky po japonsku. Dává jim do ruky kokosy, ale házet budete vy. Stačí jen natáhnout sevřené dlaně trochu dolů a pérko v rukou už se postará o zbytek. Kokosy létají a hráči se snaží trefovat kelímky uprostřed. Jejich ziskem se pak blíží k vítězství, ale musí být šikovní a schopní se trefit opakovaně. Hra má specifické zpracování, které nesedne každému. Coconuts je hra zaměřena převážně na děti.
Klady:

+ varianty pro všechny počty hráčů
+ karty umožňují konflikty
+ rychlé partie
+ vhodné pro děti
Zápory:

- pouze pro šikovné
- anime zpracování není pro každého
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: HABA Pavoučí síť – štrikujeme všemi osmi