Recenze: OddVille – město plné divných lidí

OddVille - balení

Většina vesnice a měst je svým způsobem divná. Pozůstatky ulic a uliček, které na sebe navazují zvláštním a mnohdy nečekaným stylem, protkávají jejich nitro s takovou lehkostí, jako se špendlík zaboří do špičky vašeho prstu. Každá je ve svém nitru tak trochu OddVille.

Možná i ta vaše. Tak proč si nepostavit ještě jednu takovou vesničku? Pomůže nám v tom desková hra OddVille od společnosti What’s Your Game? Vzešla z hlavy Carla Lavezziho, své ilustrace k ní pak přidali Markus Günther a Mariano Iannelli. Právě zásluhou druhého jmenovaného na první pohled podle stylu poznáte, že se jedná o hru od stejné firmy, která vydala hru Asgard (recenze).

Svými rozměry je však hře o severské mytologii na hony vzdálená. OddVille je totiž v jádru malá a jednoduchá hra, což se o dobrodružstvích partičky kolem Odina říct nedá. Navíc i přes stejný grafický styl je téma naprosto odlišné. Tentokrát budete na prázdné planině společnými silami budovat město, ale jen ta nejsilnější a nejúspěšnější gilda stavitelů dostane zaplaceno!

OddVille - připravená hra

OddVille je krabička malého formátu, připomínající třeba Knížata z Katanu (recenze). Tedy zhruba 15 x 15 centimetrů, pokud chcete nějaká čísla. Na víku najdete krásné město, zatím vizi, a kolem něj mocnáře, kteří si jeho stavbu objednali. Zámožní obchodníci a jiné profese, jenž chtějí mít místo pro hýření svými prostředky.

Tak teď už víme kde, ale pořád máme jen vzdálenou představu o tom, co. V krabici najdete malou čtvercovou desku zdrojů. Ta spolu s pravidly zakrývá všechno ostatní. Deska je rozdělena na čtyři čtverečky, každý odpovídající jedné ze surovin potřebných ke stavbě – dřevo, hlína, kámen a krystaly.

Zbytek herních prostředků tvoří z větší části balíček karet. Ta hlavní hromádka čítá 65 karet a představuje budovy, které se mohou ve městě objevit a také náměstí, odkud svoji výstavbu začnete. Zaujme vás, že na zadní straně karet není jen nějaký obrázek, ale symbol zlaté mince. I ten budete potřebovat.. Budovy jsou obetkané ulicemi, které v této hře mají velice důležitou roli.

OddVille - rozehraná hra

Druhým balíčkem je tucet postav. Každá z nich patří do jedné ze čtyř gild, které objednání financují. Nechybí zde třeba kohout válečníků nebo maska vznešených, ale také květ lilie a posledním symbolem je trojice zvonků.

A teď se dostáváme do kategorie komponent pro jednotlivé hráče. Najdete tu čtyři karty dělníků pro každého ze soupeřů. Ve stejných barvách (červená, modrá, žlutá a fialová) je v balení také 36 pracovníků (devět pro každého), jejichž figurky známe už z minule recenzovaného Asgardu.

Nic víc už k hraní nepotřebujete. Středovou kartu náměstí položíte do středu stolu. Někam stranou, ale na dosah všech, umístíte desku zdrojů. Hráči si vyberou barvu a vezmou si od ní karty i figurky. Postavy roztřídíte na čtyři hromádky podle frakce (v menším počtu soupeřů některé karty vyřadíte ze hry) a zamíchanou hromádku budov položíte obrázkem mince nahoru. Šest odkrytých karet vyložíte vedle stranou – vytvoří nabídku pro hráče.

OddVille - rozehraná hra

Jako první fázi si hráči rozeberou startovní suroviny. Předtím ale už musí být jasné, který ze soupeřů bude začínající hráč. V rámci vyrovnání jeho výhody má jako první šanci vybrat si svoji surovinu ten z hráčů, který je podle směru hodinových ručiček poslední a tedy nejdál od začínajícího hráče. Každý si vybere na desce zdrojů jedno ze čtyř políček a postaví na něj jednu svoji figurku dělníka. Ale na každém místě může stát pouze jedna postavička.

A teď už můžeme hrát. V každém tahu mají hráči na výběr jen a pouze dvě akce, které mohou dělat. Jejich výběr pak tkví především v nabídce karet v ruce a samozřejmě také ve výběru toho, co je dostupné k nákupu. V každém kole si mohou ale vybrat pouze jednu z nich.

První představuje zahrání karty dělníka z ruky. Jeho schopnosti jsou rozděleny na tři skupiny – zisk peněz, suroviny nebo budovy. Zahranou kartu však musí hráč odložit před sebe na stůl. Vzít zpět si ji může pouze ve chvíli, když už nemá v ruce žádné karty. Nebo může dřív, ale za každou kartu, jež mu v ruce zůstala, musí zaplatit jednu minci.

OddVille - rozehraná hra

Všechny tři vlastnosti jsou na kartě jasně vyobrazené a vždy víte přesně, co za ni získáte. V horní části je několik mincí a ve středu obrázky surovin, z nichž si musí vybrat jednu. Pozice pro dělníky na zdrojích jsou vyznačené a obsazení některých z nich stojí peníze. Spodní levnější část je omezena počtem, ta horní pojme libovolný počet figurek, ale je dražší.

Důležitá je ale také dolní část karty, která označuje budovy z řady šesti vyložených, jež si může hráč vybrat zdarma. To je obvykle nějaký počet zleva. Ostatní červené stojí právě tolik mincí, kolik je u nich nakreslených těchto zlatavých koleček. Budovu si položí před sebe, odkud ji může postavit. Nikdy ale nesmí vlastnit více než dva rozestavěné domy současně.

Jako druhou akci na výběr ve svém tahu má hráč možnost vybudovat novou část města OddVille. To znamená prostě a jednoduše přiložení jedné z dříve nakoupených budov k již postavenému městu. To vás stojí právě tolik surovin, kolik je na kartě vyznačeno ve spodní části karty. Na položenou kartu pak vyložíte svého dělníka, který bude označovat majitele čtvrti.

OddVille - rozehraná hra

Karty musí na sebe navazovat ulicemi. Lze je tedy pokládat zcela logicky podle pravidel, na jaká jsme zvyklí třeba z Carcassonne. Jen karty nelze nijak obracet a vždy je musíte položit pouze v pevně daném směru, aby dům nebyl vzhůru nohama ani nakloněný na stranu.

Hráč odměnou za vyložení karty okamžitě dostane suroviny nebo postavy z balíčků rodů. K tomu ale jako bonus získá také odměny všech karet, se kterými je budova horizontálně či vertikálně propojená prostřednictvím ulic. Může tak svůj zisk výrazně zvýšit až o další čtyři karty v naprosto ideálním případě.

Karta získané postavy leží před ním a může mu poskytovat nějaké výhody po zbytek průběhu partie. Navíc na konci za ni dostane malý ranec vítězných bodů.

OddVille - rozehraná hra

Partie končí ve chvíli, kdy některý z hráčů položí svého šestého dělníka do města. V tu chvíli si všichni sečtou vítězné body nejen za nastřádané postavy, ale také za karty budov a dělníky, kteří stále dolují suroviny a jsou tedy na kartě zdrojů. Budovy mají různé bodové zisky, které se liší především na tom, jak chytře jste je umístili.

OddVille nabízí hráčům plnou kontrolu nad bodovým ziskem. Ve hře kupodivu není ani špetka náhody, protože karty budov jsou vždy otevřené v nabídce. Stejně tak znáte dopředu i odměnu za její vyložení. Postavy jsou otočené obrázkem nahoru. Hra je tedy dokonale naplánovatelná.

Jenže to by v ní nesměli být soupeři, kterým jde o to samé. Právě v téhle bitvě o výhodné pozice a dobré karty leží náročnost, ale také zábavnost této hry. Musíte mít předem velice dobře naplánované, co s kartami uděláte, kdy je získat a také použít.

OddVille - karty

Zásadní je efektivní využívání schopností vašich dělnických karet. Nelze točit neustále jen jednu, ale musíte vždy využít všechny. Proto je dobré snažit se hrát vždy v daný okamžik tu nejvhodnější. A není jednoduché se rozhodnout, která z nich to je, protože nabídka budov a jejich pozic se neustále mění.

Není jednoduché získat suroviny, protože i za ně se platí. S mincemi musíte zacházet opatrně. Velice šikovné je dvoustranné využití karet budov. Díky tomu si zajistíte, že zdaleka ne všechny budovy se v partii objeví. A právě proto je velice pěkně variabilní.

S menším počtem hráčů je k dispozici sice méně postav, které ovlivňují průběh hry, ale hra také končí dříve. Ale ani ve více soupeřích nemáte pocit, že byste neměli kontrolu nad jejím průběhem. Obvykle víte i o co jde vašim soupeřům a můžete tomu přizpůsobovat svoje jednání. Herní doba se pak ve všech počtech pohybuje v pěkných mantinelech do jedné hodiny, což je na takto jednoduchou karetní hru odpovídající hodnota.

OddVille - karty

OddVille je tedy nakonec pěkná strategická karetní hra. Obsahuje zajímavé (ačkoliv nijak nové nebo originální) mechanismy, s jejichž pomocí se snažíte správným pokládáním karet do rozrůstajícího se vzoru, získat co nejvíc bodů. Grafika je pěkná, možností je hodně a jednotlivé partie se od sebe výrazně liší. Když k tomu přičteme absenci jakékoliv náhody, máme tu hru, ze které bude mít radost každý přemýšlivý méně náročný hráč.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCarlo Lavezzi
IlustraceMarkus Günther, Mariano Iannelli
Vydavatelhobbity.eu, Hutter Trade GmbH + Co KG, IELLO, uplay.it edizioni, What's Your Game?
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(8 voters)
KategorieCard Game, City Building, Fantasy
MechanismyAction Retrieval, Open Drafting, Tile Placement, Variable Player Powers, Worker Placement
RodinaComponents: Multi-Use Cards, Components: Wooden pieces & boards

Více o hře.

Recenze: OddVille – město plné divných lidí
OddVille je strategická karetní hra, ve které stavíte město přikládáním jednotlivých karet k sobě. Každá čtvrť (= jedna karta) patří jednomu z rodů, od něhož dostanete zástupce. K provádění akcí využíváte karty svojí rodiny, které se od sebe odlišují, ale vždy musíte použít všechny, než můžete akce opakovat. Karty nakoupíte ze společné nabídky a jakmile je přidáte do města, položíte na ni jednu ze svých figurek. Hra nabízí pěkné strategické možnosti, ale přitom partie zůstávají jednoduché a variabilní. OddVille je prostě příjemnou taktickou hrou, která zaujme..
Klady:

+ pěkné provedení
+ karty postav vám dávají strategické možnosti
+ více akcí na výběr
+ nabídka karet s rozdílnými cenami
+ stavba města z karet
+ zajímavý systém získávání a kontroly zdrojů
Zápory:

- nelze koupit v ČR
- ikonky na kartách místy nejsou dostatečně výrazné
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dune – diplomacie, dobývání a zrada na písečné planetě