Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Slovopád – písmenka z nebes

slovopad-01

Na obzoru se blýská a my se připravujeme na pořádnou potopu. Naše planeta je ale trochu jiná než ta vaše. To, co padá z nebes za doprovodu blesku a hromů nejsou provazy vody. Kapyk nejsou mokré a mají různé tvary podobně jako vločky. Když se na ně ale podíváte pořádně zjistíte, že v nich rozeznáváte písmena!

Z planety s písmenkopády pochází Damon Tabb, který nám tu dnes pomocí deskové hry bude vyprávět jednu legendu svého lidu. Jmenuje se Slovopád (v originále KerFlip!). Jedná se o hru, která vyšla pod hlavičkou firmy Amigo Spiele a my se jí dočkali v překladu Lucky Endlové pro společnost MindOK.

I na víku na nás čekají písmenka na nakloněné plošině. Nenecháme se zmást, nebudeme je luštit a pustíme se odvážně do nitra krabice. Tam najdeme kartonový herní plán imitující svým povrchem dřevo. Na jedné straně má tato deska přesah, který zaručuje stabilitu podkladu. Ve hře jsou také přesýpací hodiny, sada dvaadvaceti bonusových karet (s různými hodnotami), plátěný váček a jeho výplň. To máme na mysli celkem devadesát žetonů s písmeny.

slovopad-12

Začátek je jasný – všechna písmenka hráči ukryjí do pytlíku a pořádně je tam zamíchají. Do dna krabice pak hráči usadí herní plán. Na zamíchání čeká také balíček karet, který má na volné straně krabice svoje místo. Kromě přesýpacích hodin je třeba vedle krabice položit také tužku s papírem, kam budou hráči zaznamenávat svoje skóre.

Každý z hráčů dostane na začátku společného tahu sadu písmenek. Tedy vlastně si je náhodně vylosuje, ale nesmí se na ně zatím dívat ani je ukazovat soupeřům. Čím víc hráčů, tím méně písmen pro jednotlivé účastníky. Ti je všichni současně hodí na plán a všechna písmenka, která se otočila fialovou stranou nahoru, opraví tak, aby byla viditelná jejich bíle podbarvená strana.

Od té chvíle se všichni současně snaží najít v nabídce co nejdelší slovo. Kromě toho ale záleží také na pořadí. Jakmile se někdo ze soupeřů rozhodne, že je se svým výrazem spokojený, ohlásí ho nahlas všem. Tak se postupně pokusí o nějakou kombinaci písmenek všichni. Jakmile zbývá už jen poslední hráč, je třeba jej trochu popohnat otočením přesýpacích hodin.

slovopad-08

Pak nastává čas bodovat sestavená slova. Na jejich hodnotu pak má vliv nejen jejich délka, ale také pořadí, ve kterém hráč skončil hledání. Vyhodnocení probíhá v pořadí, ve kterém hráči oznámili svoje výrazy. Každé písmenko má hodnotu deset bodů, ale pouze dokud není použité. V tu chvíli jej hráč otočí fialovou stranou vzhůru. Od té chvíle má znak hodnotu pouze pěti bodů.

Hráči si takto obodují svoje slova a získají případné bonusové karty za použití žetonů s číslicí v pravém dolním rohu. Všechny použitá písmena ležící fialovou barvou nahoru hráči stáhnou do rohu krabice, odkud spadnou na dno a jsou vyřazeny z partie. To bílé znaky, které nikdo nepoužil, jsou vráceny zpět do pytlíku.

Partie pokračuje novým tahem, ve kterém hráči k případným přebytkům písmen přidají svoje nově vylosované žetony. Souboj pak pokračuje až do momentu, kdy hráči nemohou dobrat dostatečný počet žetonů pro zahájení dalšího kola. Nyní je na čase sečíst zapsané body s těmi tajnými na kartách. Vítězem se stává ten, kdo má nejvíce bodů.

slovopad-15

Slovopád je tak trochu jinou písmenkovou hrou. Hráči nemají neomezený čas na tvoření slov. Tento koncept sice není nějak extra nový, ale je zkombinován s velmi zajímavým způsobem bodování. Hráči se snaží použít písmena, která nikdo před nimi nevyužil. To zvyšuje taktičnost, ale především tlak na začátku kola. Kdo vytvoří jako první slovo, má jistotu deseti bodů za každý znak ve slově.

Právě proto vůbec neplatí, že čím delší slovo, tím více bodů. Pokud vám trvá jeho sestavení dlouho, budete na bodovém zisku tratit. Je na hráčích, aby toto riziko správně zhodnotili a rozhodli se skončit s hledáním včas.

Na rozdíl od podobných písmenkových her je partie Slovopádu napínavá až do konce. Vítěz není jasný předem, protože hráči získávají také bonusové karty, jejichž hodnoty se mohou velmi odlišovat. Současně to ale také znamená, že vítězem partie nemusí nutně být ten nejšikovnější. O výhře může rozhodovat také štěstí.

slovopad-14

Stejně jako ostatní hry, i tato je zaručeně variabilní. Navíc v pravidlech najdete ještě nějaké další drobné úpravy. Všechno to je ale nakonec zase o té slovní zásobě. Velkou výhodou je ale fakt, že hráči se všichni snaží sestavovat slova současně a tím se také zrychluje celkový průběh partie. Ta pak trvá maximálně rozumných třicet minut. Počet hráčů pak má vliv na tlak, který je vyvíjen na hráče na začátku kola, protože ve dvou i na druhém místě máte šanci sestavit bodově zajímavé slovo. Jen pozor na časový limit!

Lokalizaci vyřešila firma tentokrát velmi důmyslně tak, že zbytečně nerozšiřovala zásobu písmenek o diakritiku. Místo toho je tato možnost ponechaná volně na hráči, který může číst písmenko všemi jeho českými permutacemi. Samotné hledání slov je ale docela těžké, za což může především fakt, že písmenka jsou různě natočená a rozházená po plánu. Není v tom ten pořádek, což dělá váš úkol o dost náročnější.

slovopad-19

Slovopád je písmenková hra, která nás baví. Nabízí trochu jiný zážitek, než dostanete u jiných her, kde jde o sestavování slov. Je dostatečně jiná, ale při tom si zachovává to, co nás na slovních hrách baví. Slovopád tak je moc fajn zábava, pokud rádi prověřujete svoji slovní zásobu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDamon Tabb
IlustraceMarkus Wagner
VydavatelAMIGO, Creative Foundry Games, Game Salute, Kaissa Chess & Games, Lifestyle Boardgames Ltd, Mercurio, MINDOK
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieWord Game
RodinaComponents: Sand Timers, Crowdfunding: Kickstarter, Misc: Mensa Select, Word Games: Spelling / Letters
Alternativní názvyKerflip!, Qwerty!, Slovopád, Ανάγραμμα!, Быстробуквы

Více o hře.

Recenze: Slovopád – písmenka z nebes
Slovopád je o skládání slov ale ve volném pádu. Hráči se musí poprat s tlakem času i ostatních, protože o počtu bodů rozhoduje rychlost. I s druhým místem lze ale leccos provést, protože jde pouze o to nepoužít stejná písmenka jako ten před vámi. Hra je to dynamická, nikdo se nenudí a samotné bodování je chytře vymyšlené. Slovopád je příjemnou evolucí všech podobných her a fajn počinem do sbírky každého, kdo rád listuje slovníky.
Klady:

+ všichni hrají současně
+ bodování
+ dobře navržená krabice
+ rychlá partie
+ volnost od háčků a čárek
+ sestavování slov není úplně jednoduché
+ bonusové karty zvyšují napětí
Zápory:

- náhoda v bonusových kartách
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Munchkin Dungeon Side Quest