Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!
Rear view of a puzzled businessman in front of a blackboard finding a solution to escape from labyrinth. Breaking the rules, as a red line pierce the maze walls.

Dej deskovku pod stromeček: Tipy na hry pro rodiny

Nevíte, co pořídit pro takové to večerní rodinné hraní na Vánoce? Nějakou hru, která bude bavit všechny? Tady jsou nějaké naše tipy na novinky za rok 2022:

Dračí hrad (Dino) – recenze, pro 1-4 hráčů, od 8 let, KOUPIT

O Dračím hradu by se dalo mluvit jako o reakci nebo nástupci Karaku. Je to hra, která rozhodně výrazně zvyšuje komplexitu a jako taková je velmi zajímavou volbou pro ty, kdo hledají dobrodružné možnosti a velkolepé partie typu Descent ještě nejsou pro ně (například kvůli spoustě čtení nebo ještě vyšší komplexnosti a hromadě drobných pravidel). Box je doporučen od osmi let a protože zde nejsou žádné dlouhé texty ani složité rozhodování, tak jedinou překážkou je trpělivost a schopnost sedět u hry více než devadesát minut. Pokud jste tedy vyrostli z Karaku a chcete něco podobného, ale o úroveň výš, pak by mohl být Dračí hrad právě pro vás.

Čarokniha (MindOK) – recenze, pro 1-4 hráče, od 10 let, KOUPIT

Čarokniha je vším, co byste od rodinné deskové hry mohli chtít a možná ještě víc. Scénáře postupně odhalují hráčům nejen více příběhu, ale také je noří hlouběji do světa prostorového herního plánu. Partie přiková děti ke stolu tak, že zapomenou na počítače i mobilní telefony. Snažení je napínavé, založené z části na náhodě a také na otáčení karet. Čarokniha je okouzlujícím počinem, který by měl mít doma každý milovník dobrodružných příběhů.

Ucho (Dino) – recenze, pro 4 hráče, od 12 let, KOUPIT

Ucho je party hrou, která ukazuje, že i v klasickém hádání pojmů můžete být originální. Stačí si vzít inspiraci v reálném světě a postavit box kolem osvěty a učení znakové řeči. Téma ale nepůsobí prvoplánově. Právě naopak nabízí šanci, jak se naučit nějaké ty symboly a znaky, ale také si vytrénovat oči pro neustálé odezírání. Uši v partii hry Ucho potřebovat nebudete.

Útulná doupata (Board Bros) – recenze, pro 1-5 hráčů, od 8 let, KOUPIT

Útulná doupata vypráví příběh o tom, jak si správně připravit zásoby na zimu, poučit se z nezdarů a umět směnit ve správnou chvíli zboží za jiné. Hráči si každý budují svoje doupě, které vybavují nejen jídlem, ale také spoustou zajímavých věcí. Mohou sebrat odvahu, opustit údolí a navštívit i daleká místa. Většina obchodů se ale děje přímo ve vesnici, kde hráči vysílají své dělníky do lokací, když znají pouze část hodnot na kostkách. S touto omezenou informací musí pracovat, věřit trochu ve štěstí a umět plánovat. I nezdary přinesou nějakou odměnu. Než uplyne osm měsíců ve hře, uteče i nějaký ten čas v našem světě, takže hráči by měli počítat s delší dobou dokončení. To je ale také jediný výrazný otazník ve chvíli, kdy budete pořízení Útulných doupat zvažovat.

Papírové doupě (Tlama) – recenze, pro 1-8 hráčů, od 10 let, KOUPIT

Papírové doupě hráče vyšle na strašlivá monstra vyzbrojené naostřenými obyčejnými tužkami. A přesto se jich budou monstra bát a hrdinové si vybojují svoji slávu. Kdo jí ale bude mít nejvíce, o tom rozhodne to, jak hráči budou schopní se dobře navigovat v podzemí a současně vylepšovat svoji družinu. Hra má atmosféru a nepůsobí tolik čmáravě, jak byste asi z mechanismů čekali. Boje jsou bez náhody a nepřátelé nastupují na scénu postupně. Papírové doupě je hra, po které rozhodně zůstane na vašem stole stopa.

Rodinná trefa (Albi) – recenze, pro 2-6 hráčů, od 8 let, KOUPIT

Rodinná trefa je slovní hra, ve které se hráči střídají v roli spojaře, který se snaží s pomocí jednoho slova spojit hned několik pojmů. Body dostanou za úspěchy ostatních, stejně jako hádači jsou odměnění za své správné tipy. Souboj je všichni proti všem, ale v každém kole má jeden hráč roli, ve které si vybírá slova ze široké nabídky a některé propojí s pomocí jednoho pojmu. Tato náplň je zajímavá, i když hra má rezervy v bodování i v dynamice tahu. I tak je ale Rodinná trefa zajímavou hrou, jen by potřebovala lehce doladit.

Prozkoumávejte dál
Silvestrovská poradna