Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 8 Bit Attack – osm jedniček, spousta nepřátel

8-bit-attack-19

Náš svět je trochu jiný. Ale temnota se i tak plíží a hledá místa, kde by pronikla do míst, kde zatím jen svítí sluníčko. Poslední dobou se mi zdá, že toho svitu ubývá a všude jsou stíny. Bohužel naše možnosti z hlediska výzbroje jsou hodně omezené. Z kostiček se moc ostré meče nevyrobí, ale přesto jsme připravení se bránit.

8 Bit Attack je hra, která je plná kostiček. Právě takovou si ji vytvořil už od prvních krůčků designér Lincoln Petersen. Hra vyšla v produkci Petersen Games s pixelovou grafikou od Kenta Hamiltona. Jedná se ještě stále o žhavou novinku z roku 2019.

Jedná se o větší temnou krabici, na jejímž víku vidíme hladovou příšeru. Uvnitř čekají karty různých rozměrů, mezi kterými nejdříve hráči identifikují velké karty hlavních bossů a jednoho si vyberou. K němu najdou také odpovídající dílek se stojánkem a umístí jej na první políčko desky s počítadlem kol. Zbytek karet hráči rozdělí podle zadní strany a zamíchané připraví do balíčků. Každý z účastníků si ale hlavně vybere svého vlastního hrdinu. Dostane jeho destičku, výbavu srdíček, žetonů léčivých nápojů a bojových kostek.

8-bit-attack-07

Na začátku každého kola si hráči vyberou výzvu a to v jedné ze sedmi dostupných úrovní. Každou reprezentuje jedna karta, ke které doberou hráči jednu náhodnou kartu bosse – monstra, s nímž se musí poprat. Jeho výchozí počet životů se změní podle toho, jakou úroveň si hráči vybrali a překryjí tedy část karty. K tomu vylosují také sadu poskoků z balíčků obyčejných nepřátel, které budou hlavnímu protivníkovi pomáhat.

Hrdinové dostanou do začátku čtyři body (žetony) energie. Poté na sebe hrdinové nalákají jednotlivá monstra a to tak, aby byla co nejspravedlivěji rozdělena. To jsou jejich přímí protivníci, kteří je budou zraňovat. Ale hráči mohou útočit na libovolného protivníka, i když je dál a jeho karta leží před některým ze spoluhráčů. Ještě než ale hrdinové udeří, nejdříve monstra naznačí své úmysly podle výsledku hodu kostkou taktiky.

8-bit-attack-01

Potom už každý hráč hodí svojí sadou kostek a zkontroluje ikony, které mu padly. Může se tak dočkat zisku žetonu energie, ale především různých druhů zásahů, od kterých se odečítá obrana příšery. Může je navýšit o bonusy ze svých schopností a výsledek pak rozdělí mezi možné cíle. Podle hozené taktiky ze začátku kola pak monstra provedou odvetné údery a to v řádku, který určila ikonka kostky. Hráči tak mohou získat nějaká zranění a hrdinové mohou dokonce omdlít. Monstra na ně útočící se pro příští kolo přeskupí k ostatním.

Pokud alespoň jeden z hráčů přežije souboj a všechny příšery jsou mrtvé, může tým posbírat medaile za svůj úspěch. Těch je přesně tolik, jaká byla úroveň výzvy. Potom následuje šance vylepšit hrdinu (získat tak kostku a schopnost) a pak už se posouvá ukazatel tahu na další kolo. Po čtyřech soubojích se hráči musí utkat s finálním bossem. Právě tento souboj rozhodne o tom, jestli tým uspěje nebo ne.

8 Bit Attack slibuje pořádnou porci toho bojování a dobrodružství. Jenže už netušíte, že se na vás chystá výzva, kterou je v nižších počtech hrdinů prakticky nemožné porazit. První úrovně jsou ještě hratelné, ale jakmile začne přituhovat, najednou se hráči cítí překvapivě bezmocní.

8-bit-attack-05

Hra ale má světlé chvilky. Tou hlavní je napětí z každého souboje a potom možnost dopředu vědět, jak se monstrum zachová. Tomu by se hráči měli snažit přizpůsobit, jenže ani to úplně nestačí. Jedinou záchranou, ke které se mohou uchylovat, jsou pak lahvičky s léčením.

Jako minimum je na krabici uvedeno dva hráči. Jenže kontrolování dvou hrdinů v kooperativní hře, kde musíte házet kostkami, je nepříjemné a kazí to atmosféru. Kromě toho navíc jsou pak jednotlivé tahy ještě výrazně delší. Ve dvou prostě tahle hra dobře nefunguje.

Je dobře, že se hrdinové napříč partiemi mohou zlepšovat. Jenže na postup jsou potřeba dvě medaile a to stále mluvíme pouze o jednom hrdinovi. Hráči tedy musí zvládnout stále náročnější bitvy, aby vůbec mohli být připravení na finálního bosse. A připravení si nebudete připadat vlastně nikdy.

8-bit-attack-10

Jenže tím, že se vždy snažíte zvládnout boj, ze kterého máte jen malou šanci vyváznout, jeho průběh se táhne. Jednotlivé souboje jsou prostě příliš dlouhé a to se celé nasčítává do zbytečně protáhlé sumy. Hráči by si měli dát už na začátku partie dobrý pozor, jaké hrdiny kombinují a jestli spolu mohou dobře fungovat a navzájem se podporovat.

Téma je slibné. Autor namíchal do krabice sci-fi vetřelce, k nim přidal horrorová monstra a všechno završil pořádnou porcí démonů. Ti všichni se snaží spojit, aby naskládali do cestičky hráči co nejvíce překážek. To se jim daří až příliš dobře.

8-bit-attack-13

Partie rozhodně není krátká. Většina monster má solidní dávku životů a propracovat se sedmi setkáními až k závěrečnému bossovi vám zabere klidně devadesát minut a s finálním bojem se přiblížíte i dvěma hodinám.

Bohužel ani osmibitové zpracování hru nezachraňuje tak, jak by mohlo. Grafika sice vypadá docela solidně, ale je dost tmavá a hlavně spoustu komponent musíte neustále přesunovat. Nejmarkantnější to je na kartách stavů (buffs a debuffs), které přikládáte k postižené postavě. A děláte to zase a stále dokola. Zábavu si představujeme jinak.

8-bit-attack-17

V celkovém součtu je docela jasné, že 8 Bit Attack nás zrovna nenadchnul. Pokud rádi vzpomínáte na staré digitální klasiky, máte rádi pořádné výzvy a budete hrát ve více hráčích, pak ve vás 8 Bit Attack může vzbuzovat ty správné pocity. V opačném případě byste měli hledat jinde.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLincoln Petersen, Sandy Petersen
IlustraceKent Hamilton, Tony Mastrangeli
VydavatelPetersen Games
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 5
Herní doba90
Minimální věk10 and up
KategorieAdventure, Fantasy
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Solo / Solitaire Game
Rozšíření8 Bit Attack: Apocalypse, 8 Bit Attack: Happy Halloween, 8 Bit Attack: Hyperspeed, 8 Bit Attack: Mythic Legends, 8 Bit Attack: Yog-Sothothery
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Cthulhu Mythos

Více o hře.

Recenze: 8 Bit Attack – osm jedniček, spousta nepřátel
8 Bit Attack je kooperativním honem na příšery, které jsou ale téměř mimo naše možnosti. I když budete čtyři kola poctivě trénovat, strávíte devadesát minut bojem, tak vás závěrečný boss často zcela převálcuje. Vítězství je zde jakási bájná modla, kterou není snadné dosáhnout. Navíc je hra dlouhá a není vhodná pro hraní ve dvou. Kostky a variabilita ale stále jsou jasné kladné body. 8 Bit Attack přesto je zklamáním, protože jsme od hry očekávali víc.
Klady:

+ pořádná výzva
+ kostky
+ dostatek nepřátel
+ hráči si určují sami úroveň výzvy
Zápory:

- nezdravě těžké
- ve dvou musíte mít každý dva hrdiny
- neustálý přesun karet
- dlouhé
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Život v Česku – karetní hra o každém z nás