Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ab ins Bett! – šup do postele

ab-ins-bett-01

Už se stmívá. Maminka už nám jasně naznačuje, že je na čase, abychom zalezli pod peřinu. Ale nám se ještě nechce spát. S protesty si vyčistíme zoubky, ale do postele ještě nejdeme. Medvídkovi se přece taky ještě nezavírají očička. Ale když přes nás maminka přehodí teplou peřinu, do ruky nám dá oblíbeného plyšáka a pusu na čelo, najednou začneme zívat.

Pohádky na dobrou noc jsou námětem dětské hry Ab ins Bett!, která se řadí do série Moje první hry (v originále Meine ersten Spiele). Nový přírůstek vytvořila Kristin Dittmann a o ilustrace požádala Sabine Kraushaar. To všechno pak vzniklo v produkci společnosti HABA v roce 2018.

ab-ins-bett-07

Krabička je to malá, ale přesto je na víku dostatek prostoru k tomu, abychom viděli medvídka spokojeně uloženého do postýlky. Uvnitř na hráče čekají čtyři dřevěné figurky hlavních hrdinů, a pak spoustu jejich kartonových dílků. V rámci přípravy rozloží sadu dvaceti destiček, zamíchaných a obrázkem dolů, do středu stolu. Poblíž pak umístí protáhlý herní plán se čtyřmi ilustracemi. Každý z hráčů si vezme na starost jedno zvířátko. Všechny ostatní dílky (postel, plyšáci, přikrývky) položí zatím stranou.

 

Děti se pak střídají v odhalování destiček, přičemž se snaží najít vybavení pro své zvířátka. Ta potřebují postel, přikrývku, svoji oblíbenou hračku a polštář. Kdykoliv najdou správnou součástku, vymění ji za odpovídající komponent ze zásoby. Samotnou destičku odloží stranou.

ab-ins-bett-03

Mezi dostupnými dílky jsou na destičkách schované také předměty, jejichž jediným úkolem je překazit spokojené usínání. Je tu zubní kartáček, kniha nebo hrneček. Jeden po druhém komplikují hráčům situaci. Musí je totiž odkládat stranou, a pokud nedokáží společnými silami uspat včas, pak mohou znamenat i jejich porážku. Jakmile se objeví poslední devátý spánkokaz, je partie prohraná. Vítězství mohou děti slavit, jestliže se jim podaří do té doby uložit všechna zvířátka.

Ab ins Bett! není hra, která by měla být výzvou. Jejím smyslem je především zábava a naučný podtext. Dětem je přístupná už od dvou let, což z ní dělá velmi uníkátní projekt. Takových her prostě není příliš a opravdu naplňuje svoje zařazení do série Moje první hry.

ab-ins-bett-08

Navíc má právě její pořízení už v tomto věku smysl. Děti se zde učí logické souvislosti a dávají si do spojitosti svoje návyky s těmi popsanými v herním průběhu. Pravidla se snaží děti motivovat, aby popisovaly svoje zážitky. A právě jejich spojování do slov je jedním z hlavních produktů celého zápolení o spánek.

Děti vnímají úkol hry jako společný úkol, což je velmi vhodné pojetí. V tomto věku určitě není důvod nabízet jim důvod k soupeření. Zvířátka patří všem. Malí hráči se o ně starají a musí je všechny pěkně uložit do postýlky.

ab-ins-bett-11

Možná vám popisovaná pravidla připadají příliš složitá na dvouleté prcky. To proto, že jsme popsali tu nejsložitější ze tří variant. Začínat s nejmenšími budete u těch jednodušších a k této se teprve propracujete.

Velkou zbraní hry je zpracování. Nejde o jednotlivé komponenty, ale o promyšlenost jejich vzájemného využití. Možnost dřevěná zvířátka uložit do postele s polštářem a možnost je překrýt peřinou je prostě skvělá a dětem poskytuje parádní zážitek. Při tom zůstává hrou, ačkoliv je to všechno o náhodě a losování dílků.

ab-ins-bett-13

Ab ins Bett! je skvělou hrou pro ty nejmenší. Je to hra pouze a jen pro ně. Nesnaží se o žádné kompromisy, ale svojí jednoduchostí má jasný úkol – zaujmout mladé hráče a při tom je hravou formou naučit manipulaci s drobnými předměty, ale také dodržování pravidel a spolupráci. Hravý způsob nových zkušeností je ostatně tím nejlepším způsobem a Ab ins Bett! to jasně dokazuje.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKristin Dittmann
IlustraceSabine Kraushaar
VydavatelHABA
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 3
Herní doba10
Minimální věk2 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyMatching, Memory, Storytelling
RodinaSeries: My Very First Games (HABA)
Alternativní názvyHop, au dodo !, Meine ersten Spiele: Ab ins Bett!, Naar bed!

Více o hře.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Bounce-Off – odrážejme jako o život