Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ziemlich Zügig – tak trochu o vláčcích

ziemlich-zugig-01

Na začátku byla jen lokomotiva. Stála na kolejích sama a nikdo se o ni nezajímal. Jenže pak začali přicházet pasažéři. A čím víc jich stojí na nástupišti, tím ví je jasné, že budeme potřebovat spoustu vagónků. Ale kdo je zapojí?

No hráči přece! Alespoň ti, kteří projeví zájem o novou hru vydavatelství HABA s názvem Ziemlich Zügig (Fairly Fast) od dvojice Martino Chiacchiera a Remo Conzadori. Ilustrace zpracovalo Studio Vieleck a celý výsledek vyšel v roce 2018.

Jedná se o malou žlutou krabičku, na jejímž víku se kodrcá malý vláček. Uvnitř na hráče čeká záplava kartonových komponent, jeden zakroucený metr v podobě kolejnice a také sada čtyř dřevěných lokomotiv. Pod tím vším se ale ukrývá nenápadná herní deska, kterou hráči položí do středu stolu. Na každou z osmi pozic, kde končí koleje na plánu, položí náhodnou sadu šesti destiček tak, že horní je viditelná. Účastníci si rozeberou figurky a položí každý svoji mašinku vedle jedné strany herního plánu. K ní dostanou také výbavu v podobě destičky lokomotivy ve stejné barvě.

ziemlich-zugig-07

Všichni účastníci se budou v partii střídat na tahu, ve kterém musí přesunout povinně svoji lokomotivu z jedné hrany plánu na druhou, postupně ve směru hodinových ručiček. Plán je rozdělený souvislou kolejnicí a ke každé takové straně náleží vždy také trojice destiček. Z nich si hráč může ve svém tahu vybrat.

Hráči tak mohou získat nejen pasažéry, které si rovnají jednoho na druhého před sebou. Především na ně čekají dílky vagónů. Ne vždy jde ale takový vozík rovnou zapojit do hráčovy soupravy. Každý typ má totiž na destičce počet puntíků, což je minimální množství, ve kterém jde soustava vagónů stejné barvy připojit do soupravy.

Stejně tak hráč může získat také akční destičky (s trochou štěstí v zamíchané hromádce), které pak může využít v libovolné chvíli svého tahu a získat tak nějakou výhodu, především další akce. Partie končí ve chvíli, kdy jsou alespoň dvě hromádky skýtající zásobu destiček, vyprázdněné. Nyní může začít závěrečné zúčtování, ve kterém hrají hlavní roli vozy získané dříve za kompletaci sad. K tomu ještě přiskočí bonusové dílky za získané žetony pasažérů. Na konci rozhoduje celková délka vozu, se kterou pomůže připravený metr. Vítězem se stává ten, kdo má nejdelší vlak.

ziemlich-zugig-08

Ziemlich Zügig je hrou, která je čistě o sbírání sad. Hráči mají pokaždé na výběr z nabídky několika destiček, ale některé se jim hodí víc, než jiné. Obtížnost přikládání je pokaždé trochu odlišná a závisí na množství puntíků na destičce vagónu. Při tom někdy risk (tedy sebrání dílku s více puntíky) může být celkem výrazný zisk. Více destiček stejného typu svému majiteli nakonec přinese větší délku než osamocená destička, se kterou by se mohl jinak spokojit.

Protože destičky vozů jsou viditelné zcela otevřeně, mohou si účastníci dobře rozmyslet, která se jim nejvíce vyplatí. Nakonec jde ale pouze o délku vlakové soupravy a nic navíc. Hráči tedy potřebují také notnou dávku štěstěny, aby jim novou kartu protivníci nevykoupili. V případě vícedílných sad hraje ale náhoda roli hlavně v tom, jestli se vůbec objeví dílek a kdy.

ziemlich-zugig-10

Partie je opravdu přístupná pro ty nejmenší děti, protože jim stačí počítat do čtyř. S délkou celého vlaku na konci souboje už jim totiž pomůže stočený metr. Děti tedy tuto novinku mohou velmi dobře používat jako trénink počtů. Při tom je ale hra celkově docela zajímavá a zábavná, není to žádné mechanické skládání destiček. Malí soupeři si musí dobře vybírat a vždy mají z čeho.

 

Je při tom jasné, že ve více soupeřích dílky nevydrží v nabídce tak dlouho. Ale i tak poměr a pocit z ovlivňování svých vlastních šancí na vítězství zůstává solidní bez ohledu na počet. V jednotlivých hromádkách je pouze šest dílků, takže vyprázdnění dvou z nich je rychlé. Partie tak snadno nalezne vítěze za patnáct minut.

ziemlich-zugig-13

Ziemlich Zügig je jednoduchá hra pro děti, ve které budou muset trošku počítat, ale především skládat správné sestavy vagónků. Teprve poté je mohou vyložit na stůl a tedy zapojit za lokomotivu. Všechno je to jednoduché, rychlé a přístupné pro předškoláky. Ziemlich Zügig dělá dětem jednoznačně radost.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartino Chiacchiera, Remo Conzadori
IlustraceRené Amthor
VydavatelHABA, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Trains
MechanismyPush Your Luck, Set Collection
RodinaSeries: Mitbringspiele S (HABA)
Alternativní názvyA toda máquina, A toute vapeur!, In sneltreinvaart, Veloce come un treno, Ziemlich Zügig, 火車快飛

Více o hře.

Recenze: Ziemlich Zügig – tak trochu o vláčcích
Ziemlich Zügig nabízí zábavu pro ty úplně nejmenší, kteří vlastně ani nemusí umět počítat. Stačí jen, aby správně sbírali destičky vagónků a ono to už přijde samo. Hra je totiž nenásilnou formou učí počty, ale při tom hlavně baví a je rychlá. Ziemlich Zügig se řadí mezi výborné hry pro předškoláky.
Klady:

+ už pro předškoláky
+ sbírání sad destiček
+ v každém tahu výběr z jiné nabídky
+ kontrola i náhoda
Zápory:

- náhoda (ale to není u hry pro takové malé děti problém)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smart Koala Koníci – parkur za domem