Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Activity Gold Edition – pozlacené aktivity

„Tohle že je hasič? No to si děláš srandu! Vypadá to spíš, jako kdybys byl nějakej zahradník a zalíval kytky. Měl jsi radši nakreslit nudistickou pláž, malování ti docela jde. Úplně vidím, jak bys ji nakreslil. Hlavně si už příště neber pantomimu, jinak prohrajeme!“

Když se řekne party, vybaví se vám možná Activity. Ale to budou nejspíš ty proslulé zelené, které se jmenují Original. Právě tahle verze je u nás nejznámější, protože se prodává po českých obchodech už několik let. Detailní informace jste si o nich mohli přečíst v naší recenzi Activity 2 Original.

Ale společnost Piatnik se rozhodla, že mu vytvoří kromě junior verze ještě nového velkého brášku. Oblékla krabici do zlatého kabátku a to přesně k dvacátému výročí této oblíbené hry. Zajímá vás, co ještě změnili? Čtěte dál naši recenzi.

Jak už jsme zmínili, Activity Gold Edition se ve shodě se svým názvem odlišují už samotnou krabicí. Rozměr však je totožný jako u původní verze. Uvnitř najdete v podstatě očekávaný obsah, který ale vůbec nezklame. Ve speciálních chlívečcích si hoví čtveřice dřevěných klasicky activitovských figurek. Kostku ani tentokrát potřebovat nebudete, takže tu žádnou nenajdete. Naopak zde opět nechybí plastové přesýpací hodiny.

Obyčejnou tužku a bloček čistého papíru doplňuje to, na co všichni čekáte – hromada karet. Ty jsou zabalené v deseti hromádkách po celé krabici a omotané igelitem, který sice má perforaci, ale jeho přetržení vám dá chvilku zabrat. O to větší potěšení pak budete mít z celkového počtu 550 karet dvou druhů – klasické karty mají zelenou barvu, ale kromě nich jsou zde právě zlaté karty tvořící hlavní náplň Activity Gold Edition.

Všechno překrývá nezvykle malý herní plán, na kterém se nachází jednoduchý uzavřený okruh ve tvaru elipsy. Ten je rozdělený na 41 políček, které musíte od startu do cíle projít. I zde najdete čas od času nějaké to zlaté políčko (zhruba každé třetí).

Už jsme chtěli zavřít zpět krabici spokojení, že jsme vám popsali všechny komponenty, když jsme uslyšeli rozzlobené zaržání. No ano! Kromě klasických dřevěných figurek totiž najdete v balení nových zlatých Aktivit také jednoho zlatého koníka. Bohužel není kovový, ačkoliv tak při pohledu z dálky vypadá, což je trošku škoda.

Příprava partie je opět velice jednoduchá. Hráči se nejdříve rozdělí do týmů po alespoň dvou členech. Ti budou hrát spolu a zažijí společné vítězství nebo prohru. Tužku, papír i přesýpací hodiny položte vedle. Zamíchejte zvlášť zelené, zvlášť zlaté karty a vytvořte z nich tak dvě hromádky.

Dřevěné figurky položte na start a postavičku zlatého koníka zatím nechte vedle hracího plánu. Nyní si každý z týmů musí určit pořadí svých hráčů. První se stanou vypravěči pro toto kolo.

Zahajující tým si vezme kartičku z hromádky klasických úkolů (zelených) a vybere si úkol, který se mu nejvíce líbí. Má na výběr z tradičních tří možností předvádění – vyprávění, kreslení nebo pantomima a u každého z nich nějaké slovo, které je nutné předvést.

Teď záleží pouze na schopnostech hráče, jestli v časovém limitu přesýpacích hodin dokáže toto slovo (či sousloví) vysvětlit svým spoluhráčům. Při pantomimě samozřejmě nesmíte používat slova, při kreslení nesmíte psát písmenka ani čísla. A ve slovním popisu se nesmí nacházet žádné slovo, které by mělo s hádaným společný základ.

U každé z možností na kartě je uvedené také číslo, které odpovídá odměně za správné uhodnutí. Pokud se ostatním členům týmu podaří pojem uhodnout, mohou právě o tento počet polí postoupit kupředu svojí figurkou. Dosud je vše při starém přesně tak, jak si to pamatujeme z originálních Aktivit.

Ovšem do hry nastupují hned dva nové principy – vyhazování a zlaté karty. Vyhazování funguje stejně, jako třeba v Člověče nezlob se, tedy pokud přijde na místo, kde již stojí figurka týmu jiná skupina soutěžících, může ji vyhodit. Ovšem samotné vyhození není až tak drastické, že by se musel druhý vrátit až na START, to by mohla být hra nekonečná. Pouze se musí vrátit o tolik pozic, o kolik postoupil soupeř za otázku – v podstatě si tedy vymění místa na hracím plánu.

Zlaté karty jsou zcela logicky úzce spojené také s postavičkou zlatého koně. Úkol ze zlatých karet si můžete vzít ve chvíli, kdy skončíte figurkou pohyb na políčku ze zlata. Takových je na celém hracím plánu čtrnáct. Ovšem v tuto chvíli nehádá pouze daný tým, ale všichni hráči, kteří se účastní partie. Za správnou odpověď získá zlatou kartu tým, který jako první správně uhodne a posune figurku kupředu k cíli. Postoupí i ten, kdo úkol představoval ostatním.

Pouze tým, který má největší počet karet, si může svoji dřevěnou figurku nahradit zlatým koníkem. Tímto získal imunitu a jeho tým nemůže být „vyhozen“ a to do té doby, nežli mu koníka přebere jiný tým tím, že ovládne honbu za zlatými kartami.

Posledních pět políček je speciálních. Kromě toho, že mají červené lemování, se po nich týmy mohou pohybovat kupředu vždy pouze o jeden krok bez ohledu na bodovou hodnotu hádaného pojmu. Vítězem se pak stane samozřejmě to družstvo, které jako první dorazí na cílové políčko celého okruhu.

Existence vyhazování do partie přináší zcela nepoznanou dávku strategie. Zatímco v původních Activitách se většina soutěžících honila za otázkami za pět bodů a níže hodnocené byly využívány pouze málod, zde se zadní strana karet žádným číslem neliší. Odměna je stanovena u každého jednotlivého úkolu zvlášť, což je určitě lepší řešení.

Mnohem důležitější však je, že protože se čísla liší i v rámci jedné karty, může si hráč zvolit, o kolik se posune. Ale tentokrát nebude chtít nutně vždy jít úplně dopředu, protože do hry vstupují zlatá políčka a vyhazování. Někdy je lepší obětovat jedno či dvě políčka a odeslat soupeře o kousek zpět v závodu.

I v závěrečném finiši na červených políčkách se vyplatí volit jednodušší pojmy, které je snazší uhodnout. Body navíc se vám zde totiž nijak nevrátí, protože tak či tak postoupíte pouze o krok kupředu. Volbu pojmů v závěru si můžete ztížit tím, že špatná odpověď na pouze dvoubodové pojmy v červeném finišovém poli bude potrestána krokem o políčko zpět.

Od společnosti Piatnik jsme se dozvěděli také zajímavost ze vzniku českého překladu, o kterou se s vámi chceme podělit. Na zlatých kartičkách totiž najdete kromě českého také slovenské přísloví. Dvojjazyčná verze hry však přinesla nečekané komplikace, protože některá česká přísloví nemají u našich východních sousedů svůj přesný ekvivalent. Proto se nezalekněte, když uvidíte pod sebou dvě jiná přísloví, nejedná se o chybu tisku.

Zpracování je opět vynikající. Všechny komponenty lze uložit velmi precizně do schránek v krabici, ačkoliv oddělení pro karty je vyrobeno opravdu na míru a nevešla by se do něj snad žádná karta navíc. To přináší nutnost rozdělovat balíčky na stejně vysoké hromádky při uklízení hry, což trošku zdržuje. Ovšem speciální místa pro figurky a místo pro zbylé součástky jsou výborně navržené. Samotné karty pak jsou pevné a hrací plán není rozkládací, takže nehrozí jeho opotřebení.

Věková vhodnost Activity Gold Edition je podobná jako původní hra, možná i trochu příznivější k mladším hráčům. Zatímco se slovy by mohli mít drobné problémy (tréma, císařský řez, Labutí jezero nebo podešev), u předvádění rčení si užije zábavu každý. S menšími soupeři tak můžete hrát pouze se zlatými kartami s tím, že si kartu ponecháte jen v případě, kdy stojí figurka na zlatém poli.

Podle svých představ si můžete upravit už i tak vyváženou hrací dobu. Stačí pouze upravit počet polí, o který se vaše figurka posune v případě správné odpovědi modifikátorem +1 nebo -1.

Jestli se vám bude nová zlatá edice líbit, závisí pouze na jediné věci – na vašem vztahu k pořekadlům a rčením. Ta totiž tvoří výraznou část otázek a úkolů ve hře, takže pokud je máte rádi, budete v sedmém nebi a naopak. Jejich předvádění je samozřejmě hodně často výrazně složitější než jedno- či dvojslovné pojmy. Pro představu například uvedeme „pýcha předchází pád“, „vlézt na záda“ nebo „solný sloup“.

Zásadní změnou je také zrušení varianty pro tři hráče, což může některým zájemcům vadit. Jedná se ovšem o logický tah, protože Gold Edition lze hrát pouze ve vícečlenných týmech. Pojmy totiž musí hádat vždy spoluhráč, aby měl smysl hon za zlatou figurkou koníka. Nemůžete motivovat někoho, aby uhodnul správně, když mu tím vyhodíte jeho postavičku a posunete o několik polí zpět.

Activity Gold Edition jsou příjemným vánkem novot ve světě Aktivit. Nové pojmy jsou jen tím nejmenším bonusem, který získáte při nákupu této mírně dražší varianty. Spousta zábavy a napětí totiž přichází hlavně s možností ovlivňovat volbou pojmu také pozici soupeřovy figurky. Stále však je nejdůležitější zábava a schopnost správně ztvárnit pojmy. Nové Activity Gold Edition tak opravdu jsou gold a přinesou kromě hromady (1430) nových pojmů také nový způsob, jak se utkat se svými tradičními soupeři, nebo nalákat nové zájemce o hru. Pokud tedy máte Activity rádi a ty původní už máte i s rozšířením ohrané, pak sáhněte určitě po této verzi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUlrike Catty, Paul Catty, Maria Führer
VydavatelPiatnik
Rok vydání2009
Počet hráčů4 - 16
Herní doba45
Minimální věk12 and up
KategorieParty Game
MechanismyActing, Team-Based Game
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Series: Activity (Piatnik)

Více o hře.

Recenze: Activity Gold Edition – pozlacené aktivity
Klady:

+ interaktivní a kreativní hra
+ zábava pro všechny generace
+ aktivní pohyb u hry
+ zlepšuje komunikační dovednosti
+ nové pojmy
+ rčení a pořekadla
+ skvělý princip vyhazování
Zápory:

- méně pojmů než v původních aktivitách
- trochu dražší než Original
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Freddy’s Colors – správné barvy pro zvířátka