Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Artbox – hranaté kreslení

artbox-01

Kreslit podle zadání umí každý. Ale opravdového umělce dělá to, že umí improvizovat a přizpůsobit se i ztíženým podmínkám. Tím nejtěžším momentem je, když nějaký chuligán přijde a na vaše mistrovské dílo nakreslí několik geometrických tvarů. Dokážete se s tím vyrovnat?

Podobná nástraha čeká na hráče v party hře Artbox, ve které tedy půjde o kreslení. Hru vytvořil designér Artem Lis s pomocí Svetlany Argat. Novinka nejdříve vyšla pod záštitou firmy Lavka Games. O anglickou verzi se pak postarala firma CrowD Games. Jedná se o novinku roku 2020, kterou na evropském trhu distribuuje Esdevium Games.

Elegantní bílá menší krabička nese stylové označení s hashtagem a názvem, ale vidíme tam také jednu z možných maleb. Jednotliví hráči dostanou z obsahu krabice zástěnu, obyčejnou naostřenou tužku a také několik listů na kresby. Stranou na stůl položí zamíchanou hromádku karet slov, žetony s číslicemi (tolik, kolik je hráčů) a také sestavenou desku s osmi pozicemi pro umisťování kreseb. Mnohem důležitější pro průběh jsou karty tvarů, které si připraví hráči na dohled, protože je budou potřebovat kombinovat s kostkami. Zbývá už jen postavit přesýpací hodiny a vytvořit hromádku žetonů vítězství.

artbox-07

V rámci partie každý z účastníků dostane nejdříve na začátku každého kola dvě karty slov a jednu z nich si potají vybere. To je obrázek, který bude hráč kreslit. Jeden z hráčů poté jako závěrečný krok přípravy hodí čtveřicí kostek a rozmístí je podle výsledných ikon na karty s tvary.

Zadání je nyní kompletní a hráči mohou přistoupit ke kresbě. Musí ale svůj obrázek celý provést pouze s pomocí tvarů, které jsou označeny kostkami. A navíc pouze tolik, kolik kostek na každé kartě tvaru leží. Maximálně tedy v každém kole použijete čtyři tvary z nabídky kolečko, čtverec, trojúhelník a čára. Podle své rychlosti dokončení si pak hráč ihned vezme ze středu stolu žeton s nejvyšší hodnotou.

Obrázky zatím ale musí zůstat za zástěnou. Hráči je totiž odevzdají kresbou dolů a určený hráč pak všechny zamíchá a vyloží je v náhodném pořadí k desce pro kresby. V náhodném pořadí pod obrázky se objeví také sada karet se zadáním. Ani u těch nesmí být znát, která patřila kterému z hráčů. K nim ale ještě před vykládáním přimíchá náhodnou sadu karet. Na zadní stranu svého dalšího kreslícího plátna hráč napíše svoji předpokládanou vazbu mezi kresbou a slovem.

artbox-03

Jakmile první hráč dokončí svoje tipy, otočí přesýpací hodiny a tím určí všem ostatním časový limit na jejich snahu. V průběhu vyhodnocení se ale nerozdávají body pro všechny, kdo měli nějaký úspěch. Bod vítězství dostane pouze ten hráč, jehož obrázek získal nejvíce správných tipů. A naopak dostane také body ten, kdo nejúspěšněji tipoval a má nejvíce správných odpovědí.

Partie pokračuje dalšími koly, ve kterých znovu všichni kreslí i tipují. Tak se postupně hráči snaží o zisk bodů a souboj je u konce až ve chvíli, kdy jeden z nich získá pátý žeton vítězství. Hráč s nejvyšším počtem bodů se stává vítězem.

Artbox je zajímavou kreslicí hrou, ve které vlastně nejde o kreslení jako takové. Stačí umět pouze kolečko, čtvereček a trojúhelník. Hráči totiž nakonec potřebují hlavně fantazii, aby dokázali tyto jednoduché geometrické symboly zkombinovat. Potřebují vytvořit obrázek, ze kterého ostatní poznají jejich téma.

artbox-10

Na začátku kola si každý může ze dvou témat vybrat jedno, které mu více vyhovuje. Výběr ale probíhá ve chvíli, kdy ještě hráč nezná přesnou kombinaci obrazců, ze kterých bude muset na papíře kouzlit. Musí tedy vybírat citem a mít nějaké záložní plány.

Nejde tedy o to, jak je kdo dobrým kreslířem. Ať už umíte vyrobit někomu portrét nebo kreslíte jen jednoduché panáky, tady bude situace srovnaná. Mnohem důležitější je, jak si dokážete představit různé možnosti a zjednodušit zadaný tvar, například jeřáb, gamepad nebo zeměkoule. A dokážete si představit, jak zábavné může být kreslit naši planetu s trojúhelníky a čtverci.

Stejně zábavné jako kreslení a vymýšlení, jak vytvořit správný tvar, je také tipování. Hráči totiž musí v patvarech ostatních objevit správný záměr. A z toho plyne spousta vtipných momentů, protože výsledky takto zjednodušených obrázků jsou vždy zábavné.

artbox-12

Bodování je velmi zajímavé a nekompromisní. Pouze ti nejlepší dva v kole mohou dostat nějakou odměnu. Nejde tedy jen o to odpovědět správně, ale být tím, kdo poznává výtvory všech ostatních nejlépe. Na šancích ostatních se samozřejmě podílí i hráč sám, ale zase pro kreslíře je ve hře druhá odměna v podobě nejvyššího počtu správných tipů jeho obrázku.

Později si zkušenější hráči mohou ještě dále změnit podmínky pro konec partie a využít tak dvě barvě vítězných žetonů. Každou dostane hráč za konkrétní úspěch, tedy správné tipy nebo výbornou kresbu, a změní se pak podmínky pro vítězství. Hráči tak musí být všestranní.

Na druhou stranu námi popsaná pravidla mohou vypadat komplikovaná pro děti. Proto je můžete ještě podle příručky dále upravit, aby nebyly využívány přesýpací hodiny a dokonce nemusí hráč použít všechny tvary v plném počtu. Díky tomu se hra zjednoduší, ale stále prověří děti, které musí pouze znát slovo v zadání, aby se mohly bavit.

artbox-13

Hra je pochopitelně určená pro souboje od minimálně tří účastníků a jak už to tak u párty her bývá, čím více soupeřů se o vítězství bije, tím lépe pro celkový zážitek. Jenže ve třech mají hráči dokonce za úkol kreslit v jednom kole dva obrázky, čímž se celkový dojem z hádání opět výrazně vylepší. Díky tomu je Artbox jednou z mála hádacích her, která funguje velmi dobře i ve třech. Herní doba pak je daná limitem přesýpacích hodin a nepřesahuje třicet minut.

Artbox bychom asi měli označit za kreslící hru, ale ve skutečnosti tomu tak není. Hráči totiž při malování mohou používat pouze čtyři tvary a jejich odvozeniny (obdélník, elipsa) a z nich vytvářet spoustu nejrůznějších tvarů. Artbox díky tomu klade na hráče trochu jiné nároky, než jsme u takovéhoto druhu her zvyklí. A právě to je na ní zábavné.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorArtem Lis
VydavatelJet Games Studio, Lavka Games, CrowD Games, Doit Games, HUCH!, Matagot, Surfin' Meeple China
Rok vydání2019
Počet hráčů3 - 8
Herní doba40
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieParty Game, Real-time
MechanismyDice Rolling, Line Drawing, Paper-and-Pencil
RodinaMechanism: Drawing, Mechanism: Give a Clue / Get a Clue, Mechanism: Judging Games
Alternativní názvyПрорисунки, 藝術寶盒

Více o hře.

Recenze: Artbox – hranaté kreslení
Artbox je vtipnou hrou, ve které musíte tužkou vytvořit ze čtverců, koleček a trojúhelníků smysluplné obrázky. Může to znít zvláštně, ale v partii samotné je to především legrace. Hráči se musí snažit ideu na kartě co nejvíce zjednodušit a tím na ně klade hra netradiční požadavky. Při tom jsou partie rychlé, tahy krátké a do každého kola patří i tipování. Artbox je tak zábavnou party hrou po všech stránkách.
Klady:

+ kresba s pár tvary
+ tipování je legrace
+ přísné bodování
+ herní doba
Zápory:
= náhodnost tvarů znamená různou obtížnost pro jednotlivé hráče
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lewis a Clark – cesta s indiány na severozápad