Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Attack of the Jelly Monster – monstra, která nepotřebují brnění

attack-of-the-jelly-monster-01

Měli jsme k dispozici všechny zbraně světa. Jednotný boj proti invazi z vesmíru. Jenže ani všechny kulky a rakety dohromady nemohou zastavit něco, čím jen neškodně proletí. Všichni si představovali malé zelené mužíčky, kteří se budou před našimi hlavněmi třást strachy. Místo toho přišla fialová stvoření s tělem z hmoty připomínající želé.

Lidstvo přesto přišlo s řešením. Jenže než fialová hmota navždy zmizí z atmosféry do volného vesmíru, je třeba se zajistit, aby se podobná situace neopakovala. Potřebujeme vzorky tkáně nájezdníka! A tady přichází na řadu všichni hráči, kteří mají zájem o zábavnou party hru s názvem Attack of the Jelly Monster. Jedná se o hru, kterou připravila společnost Libellud, konkrétně pak designér Antonin Boccara. Hra vyšla v roce 2018 a v tutéž chvíli se dostala krabička také pod křídla distribuční společnosti Esdevium Games.

Krabička jde ve stopách svého obsahu. Musí tedy logicky mít fialovou barvu a ukazuje část síly útočníků v čele s obrovským želatinovým stvořením. Nebo je to tank? Trochu lepší přehled nám poskytne vícedílný herní plán, který hráči složí hned na začátku přípravy.

attack-of-the-jelly-monster-10

Použijí tolik dílů, aby měl plán stejný počet stran, jako má partie účastníků (minimálně tři). K nim pak připojí desky oblastí (district) a vybaví je ukazateli zón. Dřevěné válečky se budou pohybovat ve vycvaknuté linii, která sousedí s popsanými bodovými zisky. Mezi dvě z oblastí pak položí ukazatel směru v podobě destičky dronu. Všichni hráči bez rozdílu dostanou pak svoji sadu sedmi kostek zvolené barvy a dva body želé. Kolem nich pak obežene přihrádku svojí zástěny, aby mu ostatní neviděli do čísel. Ohrádky mají ale i jiný význam, jak se dozvíme později. Nyní už zbývá pouze připravit zásobárnu žetonů želé společně s přesýpacími hodinami do středu.

V téhle partii nejsou žádné tahy. Místo toho všichni bojují se svými kostkami současně. Po každém takovém hodu si může hráč vybrat jeden ze svých výsledků, vylovit kostku ze svojí obdélníkové zástěny a přiložit ji k libovolné oblasti. Nebo také může obětovat čas a nevybrat si žádný ze sedmi (nebo později menšího počtu) výsledků.

Každý ze soupeřů se snaží mít u výseče nejvyšší součet puntíků. Ale hráči musí po celou dobu tohoto přikládání mít na mysli, že dvě kostky s případnou stejnou hodnotou se navzájem vyruší. A je tu ještě jeden vliv, který může ovlivnit rozhodnutí o výběru – některé hodnoty umožňují provést také nějakou akci. Zásahem tak lze upravit ukazatel hodnoty dané lokace (nahoru nebo dolů na jinou zónu) nebo odstranit libovolnou z kostek a přesunout ji do středu města.

attack-of-the-jelly-monster-03

Protože se ale všechno děje v reálném čase, bez tahů, hráči skončí svoje umisťování v různých časech. Když někdo položí i poslední ze sedmi kostek, může vzít svoji zástěnu a místo toho s ní zablokovat libovolnou oblast. Na takové místo už nikdo z účastníků v rámci daného kola nesmí položit žádnou další kostku. Kromě toho může také otočit přesýpací hodiny. Ty začnou odměřovat čas do opravdového konce kola.

Hráč s nejvyšším součtem (nebo v případě remízy i více hráčů) si vezme odpovídající počet žetonů slizu ze zásoby. Mezi odměnami nejsou pouze číslice, ale i jiné efekty, které dokonce nejsou vždy pozitivní. Postupně tak projdou všechny oblasti, které v tomto tahu obdržely nějaké kostky. Další bodování pak následuje za společný střed města, kam se kostky posunuly v rámci efektů. Vítěz tohoto porovnání dostane žeton batohu na sliz (Jelly-pod). Partie pokračuje dalším kolem pěkně od začátku. Dohromady se to zopakuje čtyřikrát. Poté vítězí ten hráč, který nasbíral nejvíce bodů.

Attack of the Jelly Monster je bláznivá kostková party zábava.  Nic víc byste od ní neměli očekávat, protože v ní jde opravdu jen o to co nejrychleji naházet správné výsledky a rozdělit je mezi vhodné oblasti. Tady se musí hráči být schopni rychle rozhodovat na základě vyvíjející se situace, protože i ostatní rozdělují svoje kostky a nadvláda v jednotlivých výsečích se neustále mění.

attack-of-the-jelly-monster-12

Desky jsou oboustranné. Ty zadní nabídnou trochu složitější ikony než jen pouhé body. I tak hru ale zvládnou rodiny s menšími osmiletými dětmi. Předpokládá se ale zapojení více rodičů nebo sourozenců, protože hra nemůže probíhat v menším počtu než ve třech.

Jenže ne všechno zlato se třpytí. A stejně tak tady je jeden zásadní problém, který je současně hlavní hvězdou celé hry – kostky. Pokud je máte rádi nebo hrajete s dětmi, pak není důvod pro stížnosti. Chtěli byste od hry více vlivu, taktických možností a kontroly? Tu jednoduše nedostanete. Většina momentů se řídí čistě náhodou, ačkoliv hráči mají na výběr z většího počtu kostek.

Výrazným plusem v celkovém dojmu je pochopitelně herní doba. Jednotlivá kola jsou hraná souběžně a jediné, co trochu trvá, je vyhodnocení na konci. Jinak jsou hráči neustále v pohybu. A protože se neustále něco děje, těch dvacet minut celkového herního času jim uteče během chvilky. Důležité jsou samozřejmě vyšší počty (i tři jsou málo), protože pak je bitva o pozice mnohem nemilosrdnější. Ve třech je sice herní prostor menší, ale i tak tam trochu chybí ta interakce s více protivníky.

attack-of-the-jelly-monster-16

Partie je opravdu jednoduchá. Hráčům prostě jde jen o čísla na kostkách. A přesto pak speciální efekty trochu zamotají hlavu. Jsou to ale momenty, které se odehrávají mimo tu současně hranou fázi, protože se jedná až o bodovací část. Ty odměny za převahu se prostě odlišují, čímž ale je právě vylepšena variabilita.

Samotné téma a zpracování je nakonec možná lepší, než samotná hra. Grafika i tvar plánu jsou krásně vědeckofantastické. Ta barevnost z ní udělá hvězdu každého stolu. Nápady tu ale nekončí. Moc se nám líbí použití zástěn nejen jako ohrádky pro házení kostek a nápovědy pro jejich efekty, ale také na blokování oblastí na konci kola. Tento moment dává hráčům trochu lepší pocit vlivu.

attack-of-the-jelly-monster-18

Attack of the Jelly Monster u vás bude mít úspěch pouze v případě, že máte kladný vztah ke kostkám. Pokud na tuto otázku odpovíte ano, pak už to začíná být docela jasné. Tahle novinka totiž famózně vyniká ve zpracování, což z ní dělá opravdové lákadlo. Ale nemusíte se bát ani o samotný průběh partie, protože hráči se budou dobře bavit. Attack of the Jelly Monster není žádným těžkým oříškem, ale spíš právě tím želé, která vás pohltí jen na chvilku, a zase z něj vyplujete ven.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAntonin Boccara
IlustraceGuillaume Duchemin
VydavatelAsmodee, Galápagos Jogos, Hobby Japan, Libellud
Rok vydání2018
Počet hráčů3 - 5
Herní doba25
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieDice, Real-time, Science Fiction
MechanismyArea Majority / Influence, Dice Rolling
RozšířeníAttack of the Jelly Monster: Promotional Districts
Alternativní názvy黏军大入侵

Více o hře.

Recenze: Attack of the Jelly Monster – monstra, která nepotřebují brnění
Attack of the Jelly Monster je kostkovou party hrou, která ale uspěje i v rodinách. Počty účastníků nejsou nijak závratné a začínají u třech, kde už je hra zábavná. Ale s více účastníky je ještě lepší, protože kostky přikládané k pozicím musí mít většinu. A s více protivníky se situace neustále mění, takže si nikdy nemůžete být jisti výsledkem. Ale i když prohrajete, nejde tak o moc, protože hra netrvá o moc déle než jednu čtvrthodinku. Jen počítejte s pořádnou porcí náhody. Attack of the Jelly Monster je krásně vypadající a zábavnou hrou pro příjemný relax s kostkami.
Klady:

+ výtečné zpracování
+ současná hra
+ více využití zástěny
+ herní doba
+ přístupnost
+ alespoň nějaká kontrola volbou kostek
Zápory:

- velký vliv náhody
- absence kontroly
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: HMS Dolores – jedna loď, příliš mnoho pokladů