Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Banana Balance – banány z kostiček Lega

Vítejte u pořadu S ovocem vpřed. Banány jsou oblíbenou ovocnou pochoutkou většiny lidí. Možná to je proto, že jejich žlutý, zakroucený tvar připomíná pistoli, se kterou si všichni kluci jako malí hráli. Nebo možná prostě jen voní a chutnají tak neodolatelně.

Dnes jsme se vypravili do Zoologické zahrady v Liberci, abychom vyzpovídali několik opic na jejich názor na banán. Většina s námi bohužel odmítla hovořit, protože právě přicestovaly z Afriky a nestačily se naučit náš jazyk. Přesto se nám ale podařilo oslovit jednoho opičáka Freda, který v českém prostředí žije už dlouho.

„Banány? No jasně, dostáváme je každý den na snídani, oběd i večeři. Ale já je nejím, nechávám je mladším, protože po nich strášně tloustnu. Ale támhle Jialla, která přijela z Kumbaly je banánotariánka. Její původní kmen věří, že opice pochází z banánu a proto je nejí. Já si to nemyslím. Jsou slaďoučké a to my opice vůbec nejsme. Nejskvělejší je ale na banánech jejich slupka. Koukejte (nasazuje si slupku na hlavu – pozn. red.) a teď vypadám jako opičí král!“

Tak tolik k názoru opic na banány. Je tedy všeobecně prokázané, že ať už kvůli jídlu, nebo jako ozdobu, většina opic (až na Jiallu a její kmen) mají rádi banány. A když jsou v divočině, nikdo jim je nenaservíruje na podnose, ale musí si je obstarat ze stromů. Při těchto česacích nájezdech se často potká několik tlup opic, které se pak snaží ukořistit co nejvíce žlutých dobrůtek pro sebe.

Právě o takovém souboji na jednom stromě je hra Banana Balance. Ta patří do nové řady her společnosti Lego. Vyšla na jaře roku 2011 ve společnosti hry Ramses Return (recenze). O rok dříve pak trh ovládly další hry Lego, jako například Creationary: Představ si a postav (recenze) nebo povedené závody Race 3000 (recenze).

Hry Lego kouzlí radost především u fanoušků těchto kostiček. Ale na druhou stranu, kdo z dnešních rodičů si v dětství nehrál s těmito puntíkatými různorodými tvary? Takže málokdo odolá a některou z Lego her si pro svoji radost pořídí.

Banana Balance se řadí k těm jednodušším a menším Lego hrám, o čemž svědčí už samotná krabice, ve které se hra nachází. Ta je totiž protáhnutá na výšku. Uvnitř se ukrývají již tradičně dva průhledné igelitové sáčky s dílky Lega, výtečná Lego kostka a samozřejmě dva návody. První obsahuje pravidla a druhý instrukce, jak sestavit hrací plán.

Úvodní sestavení hry je tentokrát opravdu jednoduché. Stačí totiž připravit základnu a na ni naskládat pět ramen představujících kmen stromu. Horní dílek vám umožní navázat takzvanými listy. Ty připevníte při příprave ke kmenu čtyři – z každé strany jeden. Tím byste měli dostat stabilní a stojící strom. V opačném případě musíte upravovat natočení dílků kmenu, které jsou totiž ve svojí půlce vždy trochu zešikmené. Tím přispívají k nestabilitě celého stromu, který neustále hrozí pádem.

Vedle hracího plánu si připravte všechny banány kromě čtyř. Ty začínají již pověšené na stromě na špičkách listů. Také opice může na začátku na strom pouze koukat ze země. Na Lego kostku pak nacvakáte různobarevné dílky podle instrukcí.

Hráči se střídají v házení kostkou a podle kombinace barev, která se po jejím zastavení objeví, dostanou šanci na nějakou akci. Za hnědý dílek mohou pohnout opicí. Na začátku to znamená tedy pověsit ji za ocas na libovolný list s banánem. Díky tomu si můžete z této větve vzít všechny banány a položit je před sebe.

Žlutý čtvereček, který je také přes celou jednu stranu kostky, vám umožní pověsit na strom jeden nový banán. Opět můžete na libovolný list tak, že sladký banán zapíchnete stopkou do některého z otvorů na listu.

Zelená barva je asi nejzáludnější, protože strom se díky ní rozrůstá. Musíte na něj přidat další list tak, že jej propojíte s libovolným už vyrostlým listem. Dávejte pozor, aby vám při tom strom nespadnul, protože tak byste ukončili celou partii a prohráli! Naštěstí si při rozrůstání můžete strom vzít do ruky a strom si přidržovat než jej vrátíte zpět na stůl.

Dávejte ale pozor, aby vám z něj při jakýchkoliv pohybech nespadla opice. Té musíte za bouli dát banán ze své zásoby posbíraných banánů jako odměnu, aby nebrečela. Naštěstí jej opice nesní, ale zůstane připravený vedle stromu na pověšení.

Ten, komu se podaří převrhnout strom, musí všechny své banány odevzdat opici. Zároveň končí partie a vítězem se stává hráč, který posbíral nejvíce žlutých zahnutých ovocí. Partie šikovných soupeřů může skončit také tím, že posbírají všechny banány bez převrhnutí stromu.

Dovednostní hry jsou dnes v oblibě, ať už jde o hry zaměřené na postřeh hráčů (Jungle Speed, Duch!) nebo o hry, ve kterých se musíte pekelně soustředit na každý pohyb (například Tumbling Monkeys). Právě tyhle děti pochopitelně velice baví, protože je u nich velká legrace.

Podobně i u Banana Balance je vše především o šikovnosti a opatrných pohybech. Naštěstí hráči mohou vzít strom při jeho osazování do ruky a mohou tak jeho kmen i vyvažovat ve chvíli, kdy jej pokládají. Tím se hra liší od ostatních podobných kousků, kde si žádnými prostředky, jako je druhá ruka, pomáhat nesmíte.

Bohužel chování kmene stromu není vůbec předvídatelné. Může se vám zdát vyvážený a přitom se sesune k zemi jako špalek. Pro někoho to může být nepříjemné, ale druhý bere tuto nepředvídatelnost jako výhodu.

Na celé hře je zajímavá také rychlá hrací doba, ale to je společné pro všechny Lego hry. I při zkušeném stavění s využitím většiny větviček se dostanete stále obvykle pod deset minut. Samozřejmě hodně záleží na přístupu hráčů. Pokud některý z nich bude stavět opravdu s rozmyslem a několikrát v ruce převracet strom, rozhodovat se, kam umístí lístek, banán či opici, pak se může partie mírně protáhnout.

Podobně jako u všech her zaměřených na legraci a zábavu, i zde je větší legrace, pokud se hry účastní více hráčů. Jakmile se začne strom kývat nebo se někomu nahýbá, začne ta pravá zábava u stolu a napětí.

Bohužel zpracování, které u ostatních Lego her chválíme, si zde vybralo drobnou krizi ohledně stability celého stromu. Pokud budou totiž hru hrát samotné děti a špatně si připraví už samotný kmen, může to značně poznamenat celý zážitek. Často se vám totiž stane, že už samotný holý strom na začátku partie nedrží a padá. Vše tak trochu napravuje již tradičně skvělá kostka.

U Lego her tradiční vlastností je snadná upravitelnost hry. Není to však dané jen tím, že si můžete každý dílek oddělit a sestavit si celou hru podle svých představ. Ale volná je také hrací kostka a veškerá pravidla.

V pravidlech jsou navržené již dvě zajímavé varianty. První se jmenuje Slepé banány. Pohyb opice zde musíte provést poslepu, respektive musíte ji za její ocas zpět zavěsit bez dívání. V balení je také hnědá tyčka, která zdánlivě nemá žádné využití. Ale to je omyl, protože s opicí můžete díky ní šplhat po kmenu a tím si pak vyžádat více banánů z listu.

Pravidla hry ani tentokrát v krabici nenaleznete v češtině. Je to opět velká škoda, protože děti nebo rodiče je pak musí hledat na oficiálních stránkách Lega. Tam jsou dokonce animované a pěkně vysvětlují všechny principy. Jenže ty papírové prostě chybí.

Banana Balance je i přes několik nedostatků stále legrace a to především pro děti. Musíte však počítat, že se vám občas strom zřítí bez přičinění nebo vás nebude poslouchat už na začátku. Přesto umí Banana Balance pobavit, a pokud hledáte jednoduchou zábavnou akční hříčku a máte rádi Lego, proč nezkusit zrovna tuhle hru?

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 5% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCephas Howard
VydavatelLEGO
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba5
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game, Dice
MechanismyDice Rolling
RodinaAnimals: Apes / Monkeys, Series: LEGO Games, Toys: LEGO

Více o hře.

Recenze: Banana Balance – banány z kostiček Lega
Klady:

+ rychlá partie
+ dovednostních her není nikdy dost
+ hodně variant
+ cena
Zápory:

- příliš nestabilní strom
- chybí česká pravidla
- ve dvou méně zábavné
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Marble Monster – kuličková příšerka