Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bandida – druhý útěk z vězení

bandida-01

Když jsem se konečně doslechla, že se mému příteli útěk na svobodu opravdu podařil, utekl už týden od doby, kdy jsem ho poprvé viděla. Sirény prozářily noc, psi štěkali jako šílení a noc prošpikovala řada kovových kulek. Stráže mě nechaly žít v nejistotě. Byli jsme domluvení, že uteču teprve ve chvíli, kdy bude naše cesta prověřená jako bezpečná. A ten den nadešel dnes.

A právě na nás se bude spoléhat vězenkyně na útěku v malé karetní hře Bandida, kterou si pro všechny milovníky napětí a přenosných malých her připravil Martin Nedergaard Andersen, a to pod hlavičkou švýcarské společnosti Helvetiq. Ilustrace jsou dílem Ogile Sageat. O distribuci v českých končinách se stará společnost HRAS.

Malinké krabičce na víku vévodí právě postavička paní gangsterové, která je zpracovaná jako portrét hledané osoby. Uvnitř najdou hráči jednu kartonovou destičku, a především sedmdesát karet. Startovní dílek položí do středu stolu, zbytek karet zamíchají do jedné hromádky, ze které jednotliví účastníci dostanou tři exempláře. Ty si vezmou do ruky a nikomu je neukazují.

bandida-05

Hráči se pak střídají v přikládání karet, a to vždy tak, aby svými cestami navazovaly na všechny karty, kterých se dotýkají. Jenže řada karet má ve svých chodbách nebo na zdech ikony, které znamenají konkrétní efekty. Hráči tak mohou přijít o karty nebo další získat, část mapy může zmizet nebo celý tým může přijít v důsledku sucha v krku o možnost komunikace.

Do hry mohou zasáhnout poměrně výrazně také karty alarmu, které musí tým umístit ihned, když si je dobere na ruku. Takovou bombu musí přiložit podle platných pravidel, tedy kamkoliv do mapy svých aktuálních chodeb vězení.

A jaký je cíl hráčů? To závisí čistě na jedné z variant, které si zvolí. Hráči vždy staví tunely, ale zatímco jednou se snaží Bandidě pomoci a zakončit jeden z tunelů žebříkem (a všechny ostatní uzavřít), jindy mají za úkol ji chytit a zavřít všechny možnosti úniku. Pokud se jim to nepodařilo, jako tým zažijí porážku.

bandida-06

Bandida nabízí krásnou kooperativní stavbu tunelů. Hráči musí dobře komunikovat a karty mohou mít před sebou vyložené na stole. Snaží se totiž společně najít pro každou kartu to nejvhodnější umístění a rozšiřovat tak tunely.

Je dobře, že pravidla nabízí různé varianty, jak k tunelům ve vězení přistupovat. Hráči tak mohou při každé partii zažívat trochu něco jiného. Základní pravidla jsou vždy stejná, jen vítězná podmínka se liší, takže není co se učit navíc.

Ta jednoduchost ale provází celou hru. Kromě logického přikládání tunelů stačí rozumět několika ikonkám. Ty vám sice mohou na začátku dělat drobné problémy, ale všechny mají jasné popisky a během chviličky už je budete znát nazpaměť.

bandida-10

Hráči musí po celou dobu spolupracovat a komunikovat svoje možnosti tak, aby co nejlépe využili cestičky a křižovatky, které mají aktuálně na ruce. Díky tomu je samozřejmě možné, aby jeden z nich ovládnul celou partii. Proto je dobré, aby se každý účastnil diskuze se svými kartami.

Celé to podporuje také herní doba. Každý souboj o útěk nebo jeho zastavení je u konce během patnácti minut. Hráči tak mají motivaci začínat další partii. A při tom je jedno, kolik hráčů se partie účastní, protože vždy je o prostou spolupráci. Ta je výrazně ovlivněna štěstím, ale naštěstí po celou hru má tým na výběr vlastně z karet všech hráčů, ačkoliv může vždy vyložit pouze karty z ruky aktivního hráče.

Navíc pokud máte původní box, můžete je oba spojit a zažít třetí variantu. Tam zapojíte kartu Bandida a snažíte se oba milence spojit ve změti chodeb, a ještě s nimi utéct ruku v ruce po žebříku.

bandida-11

Je jasné, že hra i přes malé rozměry karet je relativně náročná na prostor. Na druhou stranu karty mají netradiční tenký dlouhý tvar, podobně jako v původní hře Bandido. Díky tomu vypadají opravdu pěkně a celá hra se tváří velmi netradičně. Grafika je pak opravdu unikátní a krásně ladí s původní hře o útěku mužského padoucha.

Bandida je elegantní malou karetní kooperačkou s jednoduchým tématem i nenáročnou náplní. Zvládnou ji všichni, kdo alespoň začali školní docházku. Díky tomu se skvěle hodí do rodinného kruhu. Bandida ale pobaví i dospělé, protože funguje opravdu výtečně.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartin Nedergaard Andersen
IlustraceOdile Sageat
VydavatelBuró, Fractal Juegos, Helvetiq, HRAS, Popcorn Games, Reflexshop
Rok vydání2020
Počet hráčů1 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCard Game
MechanismyCooperative Game, Network and Route Building, Solo / Solitaire Game, Tile Placement
RodinaDigital Implementations: Tabletopia, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Pocket Games (Helvetiq), Theme: Jail / Prison (Modern)
Alternativní názvy반디다

Více o hře.

Recenze: Bandida – druhý útěk z vězení
Bandida nás baví svojí nenápadnou rafinovaností. Nejde totiž o jen o propojování chodeb. Musíte si na svých cestách dávat dobrý pozor také na nástrahy, které visí na zdech každého vězení. Malá krabička by sice lákala na cesty, ale díky poměrně velkému rozměru výsledného vězení potřebujete k hraní stůl. Obecně ale jednoduchost pravidel dělá z Bandidy výborného adepta na rodinné kooperativní hraní.
Klady:

+ více variant
+ efekty karet
+ možnost kombinovat s hrou Bandido
+ originální vzhled
+ rychlá herní doba
+ kooperace a domlouvání
+ rychlost partie
Zápory:

- potřebuje hodně prostoru
- náhoda v dobírání
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: CV – přidejte svůj životopis do řady