Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bandido – útěk z vězení

bandidos-01

Vězení je místo, kde nikdo nechce dobrovolně zůstat. Vinen nebo ne, není v tom vůbec žádný rozdíl, protože pobyt v cele není žádná dovolená. Jenže některým padouchům to vůbec nevadí. V klidu si spřádají plány v chládku, a když přijde jejich čas, při první příležitosti pláchnou. Jen ostražití dozorci mu v tom dokážou zabránit.

A jednu takovou věznici s padouchy dostanete na starost vy v karetní hře Bandido. Tu si na nás připravila malá společnost Helvetiq, konkrétně pak designér Martin Nedergaard Andersen a ilustrátor Lucas Guidetti Perez. Bandido utekl do obchodů v roce 2016 a o rok později si jej do svojí pražské distribuce vybrala firma HRAS. Nabízí ji v kompletní lokalizaci s českými pravidly.

Tohle vězení je pořádně malinké. Tedy alespoň samotná krabička tomu odpovídá a vejde se klidně i do trochu větší kapsy. Obsahem této krabice pod víkem s pruhovanou postavičkou vězně najdou hráči sadu sedmdesáti karet. Jedna je startovní a najdeme na ní postavičku vězně viděnou shora. Právě tu hráči vyloží do středu stolu na začátek partie a to jednou ze dvou dostupných stran, čímž také určí obtížnost. Všechny ostatní karty pak na přední straně ukazují nějakou část černých uliček, kterými je vězení protkané. Ty stačí zamíchat a rozdat každému z účastníků tři karty do ruky.

bandidos-05

Ve svém tahu si hráč vybere jednu z dostupných tří karet v ruce a přiloží ji k vězení tak, aby cestičky navazovaly. Poté si hráč rovnou dobere novou kartu, aby zase držel tři, a předá slovo dalšímu z účastníků v pořadí. Hráči spolupracují ve snaze uzavřít všechny tunely, aby nezbyla ni jedna otevřená cesta, kterou by mohl padouch uniknout. Kdykoliv se hráčům podaří uzavřít mapu tak, aby na ní nezůstala žádná otevřená chodba, okamžitě všichni jako tým vyhráli. Pokud ale dozorcům dojdou karty a některá z uliček je stále otevřená, Bandido uniknul a hráči byli poraženi.

Bandido je karetní hrou postavenou kolem jednoduché a elegantní myšlenky. Propojování karet může být zábava, i pokud budou všichni spolupracovat. Jen potřebují, aby jejich snažení dostalo nějaký smysl. No a tady opravdu nechybí.

Přikládání karet zní strašně primitivně. Až z toho jeden má strach, že hra bude nudná a nezajímavá. Jenže všechno to napravuje pocit výzvy při každé partii. Každou kartu je třeba nejen dobře zvolit, ale také vhodně umístit. Všichni členové týmu potřebují velmi dobře spolupracovat, aby byl celkový úspěch opravdu reálný. Všichni znají společný cíl.

bandidos-07

Bandido má dvě velké zbraně. Rozměry ji dělají výborně přenosnou, takže si ji můžete vzít s sebou naprosto kamkoliv. Rychlá herní doba z ní dělá příjemné odreagování bez ohledu na místo, kde se zrovna nacházíte. Potřebujete jen trochu místa pro karty a můžete začít zavírat všechny cely a úniková místa.

A jako důsledek toho všeho musíme přiznat, že je tato hra skvělá pro rodiny a děti. Ti všichni z ní budou nadšení. To už neplatí pro hráče, kteří už něco zažili. Těm totiž bude připadat, že se zde moc neděje a nebudou v průběhu spatřovat nějakou výzvu. Naštěstí zásluhou jednoduchých pravidel i průběhu mohou se zločinci zápolit i malí školáci od šesti let.

Navzdory velkému vlivu štěstí a závislosti na kvalitě dobraných karet je tato hra parádně otevřená začátečníkům. Chytrým umisťováním karet je navíc možné se smůlou bojovat, protože v balíčku je pouze omezený počet karet. Ale přesto není vítězství zdaleka samozřejmé. Navíc i lepší hráči si mohou náročnost zvýšit použitím druhé strany startovní karty.

bandidos-14

Bandido si u nás získal náklonnost především u dětí a rodin. Ty mohou při boji se zločinem spolupracovat a mít tak pocit lepšího souznění. To je důležité především pro děti. A jako lehká příjemná zábava do kapsy Bandido funguje naprosto skvěle. Ostatně: kolik takových malých kooperativních her znáte?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartin Nedergaard Andersen
IlustraceLucas Guidetti Perez, Odile Sageat
VydavatelHelvetiq, Buró, Fractal Juegos, Gen-X Games, HRAS, IUVI Games, Mandoo Games, MIPL, Pakufuda Store, PaperGames (III), Reflexshop, Tucker's Fun Factory B.V.
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(8 voters)
KategorieCard Game
MechanismyCooperative Game, Network and Route Building, Solo / Solitaire Game, Tile Placement
RozšířeníBandido: Missão Impossível, Bandido: Missão Impossível 2
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Medical: COVID-19, Medical: Diseases, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Pocket Games (Helvetiq), Theme: Jail / Prison (Modern)
Alternativní názvyBandido: Covid-19, Бандідо, 반디도

Více o hře.

Recenze: Bandido – útěk z vězení
Bandido je elegantní malinká karetní hra. Stačí chytře propojovat cestičky, abyste jako tým mohli zvítězit. Je třeba se dobře domlouvat, ale výběr karet nakonec z velké části závisí na náhodě. Hráči se přesto budou skvěle bavit, především pokud si chtějí jen tak odpočinout někde na cestách. Jako relaxace funguje Bandido opravdu parádně.
Klady:

+ krásně jednoduché
+ průběh není hloupý
+ dvě obtížnosti
+ přístupnost
+ herní doba
+ malinké rozměry
Zápory:

- náhoda
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Boom Runaway – bomby na útěku