Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Schnapp die Schätze – chytněte si poklad

schnapp-die-schatze-17

Zdá se, že pověst o Sultánově štědrosti nelhala. Do města jsem dorazil teprve před několika chvílemi, ale už jsem byl zahrnut pozorností od místních obyvatel. Všichni ve mně nadšeně poznali velvyslance a postrkují mne k náměstí. Už zdálky vidím velký stříbrný sloup, který blýská a dává najevo svoji nadpozemskou sílu. I když je to jen na jeden den, dotknu se magického předmětu a přinesu svému národu věčné štěstí!

Na návštěvu k sultánovi nás zve nová desková hra s názvem Sultan’s Swoop (Schnapp die Schätze), kterou vytvořila dvojice Lena & Günter Burkhardt, kteří svoji hru vydali pod záštitou společnosti HABA. Ilustrace připravil pro hru Jann Kerntke.

Hra v menší žluté krabičce ukazuje zuřící boj o magické předměty na nádvoří. Hráči si mezi sebe položí plán představující trh a vedle něj kelímek s hromádkou osmi kostek s barevnými puntíky. Podle počtu hráčů vytvoří stavbu, jejímž základem je stříbrný sloup a na něm může být magický koberec, truhla pokladů, ale také rubíny úplně nahoře. Každý z hráčů dostane jednu svoji tajnou kartu úkolu, zatímco karty zlata vytvoří čtyři hromádky podle hodnoty na straně.

schnapp-die-schatze-04

Každá partie se dělí na deset kol, které vždy začnou jedním hráčem a jeho hodem kostkami na desku trhu. Tyto puntíky si každý z účastníků porovná se svojí barvou úkolu. Pokud mezi výslednými puntíky nalezne tři takové, pak se může pokusit být nejrychlejší a chytit stříbrný sloup. Všichni hráči ale moc dobře vědí, že jakmile z nabídky zmizí sloup, všechny ostatní prvky se rozsypou na stole. A oni se je pokusí jednou rukou chytit. Nikdo ale nesmí mít v držení více než dva předměty.

Pokud vše proběhlo podle pravidel a hráč měl právo stříbrný sloup získat, pak následuje rozdělení zlata. Za stříbrný sloup dostanou hráči nejhodnotnější kartu. Ostatní malé prvky nabídnou hráčům jeden nebo dva zlaťáky (karty o této hodnotě).

Pokud hráč splnil svůj úkol, vymění si jej za nový a partie pokračuje dalším kolem. Hráči takto chytají a zase vrací zpět všechny magické předměty až do odehrání desátého kola. Vítězem se pak stane ten, kdo má v držení v součtu nejhodnotnější karty zlata.

schnapp-die-schatze-01

Sultan’s Swoop je novou postřehovou hrou, ve které vám úkoly předepíšou kostky. Hráč potřebuje štěstí, aby na kostkách padnula tři čísla jeho úkolu. Jenže současně je také velmi pravděpodobné, že nebude sám. V tuto chvíli vítězí ten, kdo je ve výsledku rychlejší.

V nastalém chaosu se obvykle ostatní dílky rozletí všude možně. To není takový problém v případě velkých prvků, jako jsou dřevěné dílky polštáře, lampy nebo truhly. Hledání a důraz na pozornost nastane až v případě kamínků rubínů, které jsou mrňavé a snadno se zakutálí úplně jinam. Hra dokonce často nechá hráče vstát a hledat po zemi kolem sebe.

To je právě asi nejvíce odlišující prvek, kterým se sultánův poklad odlišuje od ostatních her. Hráči nemohou počítat s tím, že pouhý rychlý reflex jim získá všechny body. Kromě toho musí mít opravdu dobrý postřeh v širším pohledu. Nelze se zaměřit pouze na některé prvky, protože ty často ukořistí někdo jiný. Hráči navíc nikdy neví, jestli budou chytat sloup nebo je budou zajímat předměty. A tady čas od času mohou vzniknout také chyby.

schnapp-die-schatze-07

Kromě klasických kol může také na kostkách padnout rovnou šest různých barev. To je proto, aby se nestávalo příliš situací, kdy hráči nemohou vůbec chytnout stříbrný sloup. V této chvíli se ale o sloup poperou všichni a teprve ti poražení bojují o méně vzácné artefakty.

Hra je to pochopitelně velmi rychlá a účastníky pouze zdržuje neustálé skládání věže. To narušuje celkovou plynulost stejně jako případné hledání malých rubínů pod stolem a v jeho okolí. Hráči těch deset kol odehrají během čtvrt hodiny i s těmito zdrženími. Důležité je vnímat tak důraz na počet účastníků, protože čím více hráčů bude bojovat o předměty, tím více jich je a tím zajímavější je celá partie. V pravidlech je i výjimka pro dva soupeře, kteří mají trochu odlišná pravidla. A tentokrát každý hází svojí sadou kostek, jejichž výsledky se dohromady zkombinují. Ovšem už samotná bitva není zajímavá, protože druhý v pořadí nemá s kým soupeřit.

schnapp-die-schatze-14

Krabička je ale určena především pro menší děti. A to zcela mění dopad našich dosavadních slov. O barevné puntíky a magické předměty mohou děti snadno soupeřit už od pěti let, protože hra po nich nechce nic složitého. A děti takové chytání opravdu baví. Jen s nimi asi nebudou rodiče chtít úplně hrát a hledat věci po zemi. K přípravě každého kola ale potřebují být šikovné, především při umisťování rubínů úplně nahoru.

Sultan’s Swoop je postřehová hra, která není nijak neobvyklá nebo extrémně zajímavá, pokud vše bereme z klasického pohledu. Jenže zatímco z pohledu dospělého jde pouze o průměrnou zábavu, děti to vidí trochu jinak. Navíc se pro prcky v opravdovou zábavu změní ve chvíli, kdy se v důsledku bitvy o první pozici ostatní předměty rozletí na všechny strany. Sultan’s Swoop je jedna z mála her, které děti v průběhu zvedne od stolu a přiměje se plazit pod stolem a hledat vzácné magické objekty.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLena Burkhardt, Günter Burkhardt
IlustraceJann Kerntke
VydavatelHABA
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba0
Minimální věk5 and up
KategorieChildren's Game
MechanismyDice Rolling
Alternativní názvyAttrap'trésors!, Sultan's Swoop, De Zilveren Zuil

Více o hře.

Recenze: Schnapp die Schätze – chytněte si poklad
Sultan’s Swoop je party hra o reflexech. Tentokrát se ale úspěchu dočkají všichni. Každý ale v jiném bodovém počtu. První a nejrychlejší vytvoří obvykle také obtížnější podmínky pro ostatní hráče, kteří se snaží chytit dílky, které spadly. Poté musí znovu připravit stavbu, aby mohli odehrát další kola. Partie je i tak rychlá a nedá nikomu šanci získat jasné vítězství. Sultan’s Swoop je pořád jen postřehovkou, která se alespoň snaží dělat něco trochu jinak.
Klady:

+ nikdy nevíte, co budete v kole chytat
+ předměty na stole i pod ním
+ vyrovnaný souboj
+ pro malé děti zábava
Zápory:

- kromě chytání nic nového
- kostky jsou hodně náhodné (stejně jako karty úkolů)
- hra potřebuje vyšší počty (od čtyř výš)
- příprava každého kola
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Zont Deck – balíček karet z vesmíru