Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Barevný lov – ještěrky mají hlad

barevny-lov-01

Hledání kořisti obvykle probíhá za tmy, takže nemůžeme docenit efektní tanečky, které ještěrky a žáby na rybníce provádí. Mouchy, vážky a můry prostě nemají šanci. Za chladného svitu měsíce se odehrává boj o zaplnění prázdných žaludků.

Nový hlavolam se jmenuje Barevný lov a patří do série her SMART, které vydává společnost SMART GAMES. Za nápadem i finálním vydáním stojí designér Raf Peeters, který tento soubor hádanek vydal pod jménem Colour Catch. Z Belgie vzala na cestu do České republiky krabičku s hlavolamy firma MindOK.

V kartonové krabičce s obrázkem titulních ještěrek hráči najdou klasický plastový box, který je plný destiček, ať už obdélníkových nebo čtvercových. Každý na sobě obsahuje obrázek ještěrky, žáby nebo jedné ze čtveřice much. Samotné destičky jsou pevně usazené v základně a ukrývají se pod nimi barevné čtverečky. Ačkoliv to vypadá jinak, samotná zvířátka jsou zcela bezbarvá a přebírají odstín právě podle políčka, na kterém stojí.

barevny-lov-09

Hráči tedy podle zadání připraví konkrétní hlavolam. Tedy vlastně spíš připraví prázdný plán bez zvířátek a vedle něho rozloží všechny destičky. Teprve v rámci řešení hlavolamu začnou ještěrky, žáby i mouchy zaplňovat herní plochu.

Na zadání jsou vždy vyobrazení všichni zvířecí lovci a také je jasně znázorněno, kteří z nich mají chytit mouchu a kteří ne. Právě tomu je třeba podřídit umístění a natočení dílků. Úkolem řešitele je najít rozložení, ve kterém jen ti předepsaní ještěři chytí mouchu a ostatní zůstanou hlady.

Na první pohled se zdá, že jde o náhodu a hráč bude muset hledat metodou pokus-omyl. Je to ale pouze zdání, protože k řešení lze překvapivě použít dedukci. Některé barvy jsou totiž častější než jiné, takže postupným vyřazováním je možné určit správné rozložení.

barevny-lov-05

Princip není na první pohled úplně zřejmý, proto je skvělé, že první zadání luštitele postupně učí. U prvních několika úkolů je dokonce rovnou jasně dané rozložení lovců, jen není vidět rozdělení destiček. Hráči se tak mnohem lépe zorientují a zvyknou si na fakt, že je barva figurky odvislá od její polohy.

Plánovat a přemýšlet tak je možné i bez rozkládání destiček. Teprve když chce luštitel dát svoje představy do praxe, přiloží dílky a vidí, jestli to dává smysl nebo ne. S postupujícími úkoly se pak řešitel naučí vidět některé souvislosti. Už od druhé obtížnosti (junior) zcela zmizí obrázek herního plánu a zůstanou pouze požadavky rozdělené mezi žáby a ještěrky.

barevny-lov-07

Zadání je celkem rozdělené na čtyři obtížnosti a jak už jsme si tak nějak zvykli, je jich dohromady přesně šedesát. To je zaručený počet k tomu, aby se hráči pořádně potrápili. Úkoly jim vydrží na řadu dnů.

Zpracování tentokrát působí snad ještě luxusněji než u jiných her od SMART GAMES. Kompletní hlavolam totiž působí opravdu parádním dojmem a všechno to ještě umocňuje moment, kdy si uvědomíte, že zvířátka jsou vlastně průhledným okénkem na barvičky pod nimi.

barevny-lov-12

Barevný lov je velmi originální logická lahůdka a sestava hlavolamů, která je jedním slovem skvělá. Jediným problémem je prvotní pochopení konceptu a zadání, s čímž ale pomohou ilustrované ukázky a také jednodušší první úkoly. Jejich obtížnost postupně roste a i když se hráči učí, stejně se dřív nebo později budou trápit. Ale nikdy tolik, aby se museli podívat na řešení, které je samozřejmě součástí brožury se zadáním. Barevný lov je krásnou hlavolamovou hrou!

Recenze: Barevný lov – ještěrky mají hlad
Barevný lov je hlavolamovou hrou, která vypadá fantasticky a naštěstí ani samotné řešení úkolů nezaostává. Není to jen o náhodě, ale hráči mohou svými schopnostmi výrazně ovlivnit, jak rychle zadání vyřeší. Jejich obtížnost se samozřejmě stupňuje, ale po celou dobu je krásně využívaný hlavní mechanismus – zvířátka jsou průhledná a barvu jim dodávají až čtverečky pod nimi. Rozložení je tedy pevně dané, ale přesto není jednoduché najít tu správnou kombinaci tak, aby se všechna zvířátka najedla.
Klady:

+ nádherné zpracování
+ originalita
+ barvy jsou až pod zvířátky
+ zábavné hádanky
Zápory:

- složitější první učení
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kostkové hry AMOS – nejen čeština a matematika