Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lingo Twist – kroucení jazykem

lingo-twist-01

Pamatuju si, když mě štípla vosa do jazyka. V první chvíli to strašně bolelo, ale to co přišlo pak, bylo ještě horší. Jazyk mi v puse natekl a zůstal tak několik dnů. Kdykoliv jsem někomu něco chtěl říct, bláznivě jsem mumlal a nikdo mi nerozuměl. Spolužáci se mi posmívali a učitelé mne pořád vyvolávali. Byl to ten nestrašnější týden mého života.

A my se do takových vzpomínek vrátíme v deskové hře Lingo Twist. Nikdo ale nebude muset snášet nějakou bolest. Místo toho si všechno vyzkouší v hravé podobě zásluhou autorů ze společnosti Seven Towns Ltd. a také z vydavatelské firmy Piatnik. Ta si tuto novinku připravila už v roce 2017, ale k nám se dostala až nyní.

A na víku modré krabice vidíme zamotaný jazyk podobně, jako ho budeme mít za chvilku i my. Z krabice vylovíme herní plán s mačkacím (pískacím) nosem a losovacím zařízením a řadou symbolů v kruhu. Místo tradiční ručičky budou ale hráči točit zakrouceným plastovým jazykem. To může připadat někomu mírně nevkusné. Kromě toho hráči připraví stranou plánu balíček karet s ilustracemi.

lingo-twist-06

Hráči se na tahu budou střídat a pokaždé si nejdříve vylosují horní kartu z dobíracího balíčku. Ta jim řekne, jakou grimasu musí zaujmout. A právě při jejím dodržení se musí nyní řídit vytočeným symbolem a pokusit se říci pojmy náležící do jednoho z dvanácti témat. Ostatní hráči se snaží uhodnout, a pokud si myslí, že správnou odpověď znají, stačí zapískat dlaní na červený nos.

Vítězem kola se ale může stát pouze jeden z hádačů, který za správnou odpověď získá kartu zadání od aktivního, předvádějícího, hráče. Tím získá první z pěti bodů. Právě jakmile někdo nastřádá za své úspěšné odpovědi pátou kartu, partie končí jeho vítězstvím bez jakéhokoliv dalšího čekání.

Lingo Twist je asi jediná hra, před jejíž partií si budou všichni účastníci umývat ruce. To proto, že prsty budou často jako důsledek zadání karet strkat do pusy. Často budou skousávat zuby nebo různě posouvat jazykem uvnitř. Všechno to má samozřejmě za cíl co nejvíce ztížit výslovnost. A s tím se vše podepíše pochopitelně také na srozumitelnosti.

lingo-twist-03

A právě proto je hra legrační. Děti baví poslouchat snažení ostatních, jak bojují sami se sebou a s vyslovením slova. Jenže aktivního hráče nic nemotivuje k maximální snaze kromě nějaké prestiže. To proto, že ať už napovídá úspěšně nebo ne nic jej z toho nečeká. To je prvním zásadním problémem celého herního mechanismu.

Ale je toho bohužel víc. Druhou potíží je variabilita. Ve hře je celkem dvanáct témat typu křehká věc, název filmu nebo kulatá věc. Zpočátku to vypadá dostatečně, ale i v jedné partii se stihnou některé obory zopakovat. A pak dojdete do situace, že po dvou nebo třech hrách začnou protivníci používat stejná slova a tím je celá zábava poznamenána. Právě to vymýšlení slov je totiž jednou z důležitých součástí. Hádání je ale díky tomu také o kapku jednodušší, pokud víte, co máte zhruba čekat.

lingo-twist-08

Samotné bitvy jsou rychlé, protože získat pět karet není nijak složité. Do dvaceti minut obvykle nemáte co řešit. Samozřejmě trochu záleží na počtu hráčů, ale opravdu pouze mírně, protože vždy hádají všichni kromě jednoho. Jen těch soupeřů je pak víc. Hru samozřejmě nemohou hrát pouze dva účastníci, protože by neměli jak soupeřit.

Hráči pak v reakci na poslouchání pojmů soutěží v rychlosti a snaží se být tím, kdo jako první zapíská na červený nos. A zatímco na kartách jsou jednoduché ilustrace, které jsou jasně názorné, právě tento herní plán bude mnoha rodičům připadat za hranou. Ošklivý plastový jazyk a obrovská otevřená ústa postavy jsou i na děti dost.

lingo-twist-11

To naštěstí vyvažují už zmíněné karty. Na jejich ilustracích je vidět, že to jde. V jednoduchosti je síla. A tak jsou názorné, zajímavé a nabízí úkoly, které představují opravdovou výzvu. To je také jediným důvodem, proč byste mohli chtít Lingo Twist svým dětem pořídit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelPiatnik
Rok vydání2017
Počet hráčů3 - 5
Herní doba35
Minimální věk7 and up
KategorieParty Game

Více o hře.

Recenze: Lingo Twist – kroucení jazykem
Lingo Twist je dětská hra, která nás zklamala. Z nápadu je cítit potenciál, který je humorný, ale nebyl naplno využit. Jsou tu nedostatky, které celkovou hratelnost sráží a tou nejvýraznější je z našeho pohledu pouze tucet témat. Za hrou Lingo Twist tedy stojí dobrý nápad, ale bohužel tentokrát nemůžeme tuto párty dětskou hru pochválit.
Klady:

+ zajímavý nápad
+ u hry je legrace
+ přístupné malým dětem
+ pěkné a zábavné úkoly z karet
Zápory:

- znovuhratelnost
- hráči nemají motivaci se snažit při vyslovování
- nevkusný herní plán
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Repello – magnety bez pólů