Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bio Blo – stavební domino

bio-blo-09

Pokud byste měli opravdu hodně domino kostiček, co byste s nimi dělali? Někdo si jich vybere jen pár a zahraje si klasickou hru. Další si postaví ohromující kaskádovou stavbu, kterou pak celou jedním pohybem postupně zboří. No a pak tu jsou lidé, kteří v sobě nezapřou stavitele a s pomocí malých cihliček chtějí vytvořit celý svůj malý svět.

Bio Blo. Tak se jmenuje krabice, která ale není hra. Jedná se o stavebnici, pod jejíž vznik se v roce 2015 podepsala rakouská společnost Piatnik. Jedná se o velmi zajímavou sadu barevných stavebních destiček. Součástí krabice, která už sama dává na odiv své stavebnicové kouzlo, je také brožurka s návody a inspirací. A slovy Leonarda da Vinci nás uvítá hned v osmi jazycích a mezi nimi je i čeština.

Krabice z recyklovaného papíru (stejně jako návod samotný) je pořádně těžká, protože obsahuje celkem stodvacet více než deseticentimetrových destiček. To vše v pěti barvách po dvaceti kusech a s nimi přichází i prakticky neomezené možnosti tvoření.

bio-blo-05

Na samotných destičkách je ale nejzajímavější jejich vzhled. Nejsou totiž plné, jak byste asi očekávali, ale jejich plocha je prošpikovaná šestiúhelníkovými otvory. Díky tomu vypadají jako části včelí plástve, což přináší velmi zajímavý dojem. A s tímto děrovaným designem se pojí také útok na představivost dětí, které s jejich pomocí mohou vytvářet různé předměty. To proto, že destičky jsou částečně průhledné přes tyto otvory a umožňují hrátky se světlem či vodou. Oficiální pravidla dokonce nabízí jako jedno z využití bublifuk.

Začít lze ale samozřejmě s jednoduchými 2D modely. Na stole je možné dlouhými dílky dělat různé obrázky a tvary. Ale to vám dlouho nevydrží, protože děti budou chtít stavět do třetího rozměru. Nejvíce se nabízí různé věže, malé, velké, symetrické či naprosto bláznivé. Zpočátku se děti mohou řídit nápady v pravidlech, aby si zvykli na možná použití, a poté dají průchod svojí vlastní fantazii.

V nabídce těch připravených se nachází nejen různé vázy, abstraktní obrazy, ale třeba i iglú, krokodýl nebo maják. A právě tím posledním jmenovaným elegantně přecházíme k další možnosti, jak si udělat z Bio Blo stavebnici, jaká tu ještě nebyla. Děti si z ní mohou totiž vytvářet lampičky! Stačí do středu stavby umístit žárovku a najednou mají svoje vlastní, jedinečné, světlo.

bio-blo-01

Veškeré nápady musí brát v potaz kompletní hranatost dílků. Zaoblené hrany tu nenajdete a musíte si je vytvořit správným skládáním, optickými iluzemi a samozřejmě především v hlavě svojí představivostí. Právě pro tu je tato nová stavebnice nejlepší. Není tu žádné spojování, šroubování nebo zase složité rozkládání. Všechny destičky jsou si rovny a stačí je prostě skládat k sobě nebo na sebe.

A tady získává stavebnice spoustu plusových bodů za materiál. Destičky jsou totiž velmi dobře vyvážené, lehké a krásně stabilní. Díky tomu i méně šikovní tvůrci mohou budovat vysoko do výšky a nemít strach o osud výtvoru s každým novým dílkem. Vzhledem ke stabilitě ani není důležité, jak destičky postavíte. Nespadnou při prvním zakodrcání stolu.

bio-blo-08

Bio Blo je elegantní stavebnice, která už nemohla být jednodušší. Ohromná spousta dílků, všechny stejných rozměrů, tvaru a vyváženosti. Destičky mají zářivé barvy a díla tak vypadají na první pohled zajímavě. Největším kladem ale je plástvový design, který z ní dělá adepta na spoustu nových experimentů. Stačí jen popustit uzdu fantazii. Bio Blo je jedinečnou stavebnicí, kterou byste chtěli mít doma ve svém dětství. Doporučujeme to dohnat alespoň teď.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Umí prase létat? PLUS – více zvířat, více vlastností