Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Biorchestr Umakartové – orchestr pro více hráčů

Biorchestr: Umakartové - balení

Když bydlíte v domě, jste si moc dobře vědomí všech těch malých drobných nebezpečí, která na vás čekají. Občas se vám zdá, že živly prostě jen čekají na svoji příležitost, aby vám ukázaly, že na ně ještě lidé tak úplně nestačí.

No a právě jeden takový dům se stane na následujících 41 minut dějištěm jednoho dramatického společného výkonu. Hráči jej totiž musí svým důvtipem, rychlostí a správným napovídáním zachránit. Zpočátku to možná nebude jednoduché, ale nakonec se vám to určitě povede. My vám věříme.

Pro zábavu připravuje prostor desková hra, která je netradičně součástí deluxe verze hudebního CD dua Biorchestr, tvořeného Alešem a Janou. Krabičky vyšla v produkci společnosti Indies Scope Records v Dolních Loučkách. CD obsahuje dvanáct zajímavých českých písniček plných překvapivých textů. Těmi je vybavili sami autoři, ale také Tomáš Klášterecký.

Biorchestr: Umakartové - detail herních karet

Grafika hry je tvorbou Jany Pilgrové. Celý tento výtvor vyšel před třemi měsíci, tedy v roce 2012 a dnes se mu podíváme na zoubek u nás na stránkách. Ovšem nečekejte žádnou hudební recenzi, nepřísluší nám, abychom hodnotili zvukovou stránku.

Proto když otevřeme tmavě modro-šedou krabičku s názvem Umakartové, příliš si zatím ani nevšimneme CD, které je přicvaknuté na levé odklopné straně. Míst toho nás bude mnohem víc zajímat ostatní obsah krabičky, který je celý z papíru. Nebo možná umakartu?

V krabičce najdete dvakrát tucet čtvercových listů – první tucet je výrazně tučnější a silnější a vytvoří na vašem stole herní plán. To ostatních dvanáct čtverců musíte pomocí nůžek rozstříhat vždy na pět dílků, čímž dostanete dohromady šedesát UMAkaret – podlouhlých s jedním slovem uvedeným nahoře.

Biorchestr: Umakartové - připravená hra

Prvotní přípravu máte za sebou. Možná vás na začátku zarazilo prohlášení, že hra bude trvat 41 minut, ale je to tak. Vaše snažení totiž bude odměřovat samotné CD s písničkami. Na kartách sice najdete slova spojená s textem, ale ve skutečnosti písně opravdu pouze odměřují čas na jednotlivé části kola. Dvanáct písniček se rovná dvanáct kol pro dvanáct karet na stole.

Hráči si na začátku partie tyto karty rozloží na stůl a UMAkarty rozdají tak, aby každý z účastníků měl jejich poměrnou část. UMAkarty hráči drží stranou, která obsahuje slovo, k sobě. Právě tato slova na kartách budou důležitá pro celý průběh hry.

Jakmile začne CD hrát, hráči se snaží vždy hádat karty z právě pouštění písně, které odpovídají barvou a číslem jedné z karet na stole. Jeden z hráčů předvádí slovo pantomimou a ostatní se snaží jej uhodnout. Ovšem vždy je na hádání pouze jeden pokus, pokud se nepodaří, musí si hráč, který řekl špatné slovo, vzít UMAkartu k sobě a nabídnout ji k hádání někdy v budoucnu.

Biorchestr: Umakartové - rozehraná hra

Pokud se však podaří slovo uhodnout, hráči jej mohou vítězoslavně položit na kartu stejné barvy na stole. Pětina problému v jedné místnosti je vyřešena. Pokud hráči stihnou během přehrávání písně uhodnout všech pět dílčích slov a ještě jim zbývá čas, mohou hádat libovolné karty z jiných písní – třeba ty, které nestihly v minulých kolech.

Tak hráči postupují celým albem a snaží se zaplnit a odehrát všechny karty dřív, než dohraje poslední písnička. Pravidla radí, aby hráči pustili CD na náhodné přehrávání. Některé přehravače však písně mohou později opakovat a především nepoznáte konec partie. Ovšem náhodné pořadí výrazně zvyšuje variabilitu hry.

Hra Umakartové končí buď uplynutím časového limitu a tedy prohrou všech zúčastněných a nebo uhodnutím poslední pantomimicky předváděné UMAkarty.
Předně bychom chtěli pochválit a vyslovit uznání autorům, kteří se odvážili vstoupit na pole deskových her a to ještě takto originálně. Kombinace hudebního CD a hry je určitě zajímavým nápadem, se kterých bychom se mohli setkávat často. Zvlášť, pokud bude mít tak důmyslné využití pro hudební stopy.

Biorchestr: Umakartové - karty

Ovšem hře se nevyhnul jeden zásadní problém. Protože ve hře je celkem pouze omezený počet šedesáti slov, stačí vám dvě nebo tři partie a budete je všechny znát zpaměti. No a pak už pantomimické hádání není zdaleka takovou výzvou a společnými silami hru bez problémů porazíte. Bohužel není žádný způsob, jak tomuto postupnému „zastarání“ zabránit. V takové situaci pak už nepomohou ani pravidla pro pokročilé.

A je to škoda, protože grafické ztvárnění hry je velice originální. Pěkné stínové ilustrace, které jsou na herních kartách jiné, než na UMAkartách, takže jak pokládáte vyřešené úkoly na stůl, postupně měníte vzhled herního plánu.

Umakartové je zajímavým počinem, který se pokusil zkřížit hudební CD a deskovou hru. Jedná se o zajímavý nápad, který však skončil na půli cesty především díky nedostatečné znovuhratelnosti. Pro nákup CD tak stále zůstává hlavní motivací hudba Biorchestru a desková hra je příjemným bonusem pro fanoušky.

Recenze: Biorchestr Umakartové – orchestr pro více hráčů
Klady:

+ netradiční propojení hry a hudby
+ zajímavá grafika
+ pantomima
+ herní dobu odměřuje CD
+ cena
Zápory:

- brzy se ohraje
- nutnost stříhání
- po vystříhání se součásti nevejdou do krabičky
- hudba nemusí každému sednout
1
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Magnetická hra Emoce a pocity s předlohami