Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Blurt – vyhrkněte, co vás napadne!

blurt-01

Někdy si chceme naše myšlenky nechat jen pro sebe. Ale jindy pouze ten nejrychlejší, kdo ze sebe umí vyrazit správnou odpověď, může být vítězem. Vezměte si jako příklad party hru Blurt!, o které si budeme dnes povídat. Za jejím vydáním stojí společnost Educational Insights a u nás ji jako pomůcku pro výuku cizího jazyka nabízí firma Angličtina-hry.cz.

Hráči na začátku partie vyloží na stůl plán, který ukazuje bodovací stupnici. Hráči se mohou rozdělit do týmů nebo může bojovat každý sám za sebe. Jednotlivci nebo týmy si každý zvolí barevnou figurku a postaví ji na start. Vedle plánu umístí box s ukrytými kartami.

Jeden z hráčů nebo účastníků pak vždy hodí kostkou, vezme si do ruky přední kartu ze zásobníku a přečte anglickou nápovědu. Nyní je právě na všech ostatních, kteří neznají správnou odpověď, aby se snažili vyhrknout co nejrychleji slovo, které by mělo podle nich být řešením. Ten, kdo vykřikne požadované slovo první si vyslouží možnost postoupit o jeden krok na bodovací stupnici.

blurt-05

Místo, kde zastaví figurka týmu nebo hráče, určuje případnou dohru. Jestliže se totiž potkají na jednom políčku dva soupeři (figurky), nastává souboj jeden na jednoho. Neutrální hráč, který není zapojený do boje, vezme horní kartu a z ní přečte libovolné zadání. Ten, kdo z dvojice vyhrkne správnou odpověď jako první, vyhraje možnost na místě zůstat. Poražený se musí vrátit na pozici, odkud vyzyvatel přišel.

To ale není vše. Jestliže se hráčům podaří zastavit na políčku, které má stejnou barvu, jako jeho (jejich) figurka, pak mají možnost vyzvat libovolného soupeře před sebou. Souboj opět funguje stejně.

blurt-03

Cílem pro tým nebo jednotlivce je obkroužit celý herní plán jako první. Jakmile se to někomu podaří a protne pomyslnou finální šachovnici, tak se okamžitě stává vítězem celého soupeření.

 

Blurt je hrou, ve které ten, kdo dříve vyhrkne, ten vyhrává. Zadání jednou větou může být záludné, ale počet pokusů není nijak omezený. Konkurence je velká, takže nesmíte váhat a rychle vyhrknout první věc, která vás napadne.

Trochu záludný je fakt, že celá hra je v angličtině. A odpověď by se měla očekávat také v tomto jazyce. Jenže co lze vnímat jako zádrhel, současně můžeme hodnotit jako velké plus. Hráči se totiž tímto nekompromisním testem naučí spoustu nových výrazů a slovíček. Jenže při čtení zadání není čas na vysvětlování, takže pokud někdo nerozumí, je automaticky mimo hru.

blurt-06

Bohužel nabízená varianta pro juniory (sedm až devět let) tady není příliš podstatná. Základním předpokladem zůstává znalost jazyka, se kterou můžeme počítat až nejdřív kolem deseti let. Rozdílem mezi variantami je totiž pouze to, že nejsou žádné souboje jeden na jednoho.

Z hlediska herního průběhu nenabízí hra nic překvapivého ani nového. Jeden přečte zadání, ostatní co nejrychleji hádají. Takových pokusů už tu byla spousta.

Pokud už si chcete zahrát s menšími hráči, doporučujeme týmové varianty. Tam se tato nevýhoda může v počtu účastníků ztratit. Ale zajímavé je, že hra je stejně dobře připravena i na souboje jednotlivců. To u party her je velká výjimka.

blurt-08

Hádání slov ve hře Blurt je zábava. Pokud máte rádi angličtinu a chcete si v ní užít legraci, pak je tohle výborná volba. Náplní samozřejmě zůstává pouze hledání slov, ale to je přece přesně to, čím budete dále posouvat své znalosti v cizím jazyce. Blurt je sice jen mírně nadprůměrná party hra, ale je to výborná naučná pomůcka.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTim Walsh
VydavatelEducational Insights, Mattel, Inc., Patch Products
Rok vydání1992
Počet hráčů3 - 12
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(1 voters)
KategorieParty Game, Trivia, Word Game
MechanismyRoll / Spin and Move
RodinaGame: Blurt!, Misc: LongPack Games
Alternativní názvyBlurt! The Uproarious Word Race Game, BLURT! The Webster's Game of Word Racing

Více o hře.

Recenze: Blurt – vyhrkněte, co vás napadne!
Blurt je party hra, ve které se podle věty se zadáním snaží hráči uhodnout jednoslovnou odpověď. Jenže postup vpřed není všechno, protože na sebe mohou a budou útočit na plánu, odstrkovat se zpět a tím prožívat intenzivní soupeření. Hra je zábavná, ale nijak originální. Odlišuje se pouze tím, že kromě týmů se může boje účastnit také skupinka jednotlivců. Hlavním rozdílem je ale angličtina, která je výhodou. Právě díky ní se ze hry Blurt pro našince stává chytrá naučná pomůcka.
Klady:

+ odstrkování figurek
+ hádání slov současně
+ souboje jeden na jednoho
+ velká hromada zadání
+ lze hrát i v jednotlivcích
Zápory:

- nic nového
- varianta pro juniory nemá v angličtině smysl
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Túry Můry aneb podvádění povoleno