Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Boggle Slam – závod s písmenky

Boggle Slam - balení

Dejte písmenko k písmenku a máte slovo. Ale pozor, jedno vám uteklo! A místo něj tu běží další. Ze slova rada je najednou vada. R uteklo a místo něj přihopkalo na své jedné nožce V. A všechno se najednou mění. Se slovy si jde takhle hrát a nám se to líbí.

Tak to je možné třeba právě v karetní hře Boggle Slam, kterou přinesla na český trh společnost Hasbro. Koncept pochází z hry Boggle, která byla původně kostková a my jsme z této rodiny již recenzovali Boggle Flash (recenze). My jsme k recenzi bohužel dostali vzorek se slovenskými písmenky, takže se nelekejte kolem hopkajících obrázků, které občas mají na sobě ne tak docela česká písmenka.

Karty dostanete v klasické krabičce, ve které se ukrývá většina podobných her – s ouškem na zavěšení a víkem na horní straně. Uvnitř najdete 55 karet s písmenky. Na každé kartě je napsaný právě jeden znak, ale když ji otočíte, najdete tam písmeno druhé. To je právě jedna z nejlepších zbraní Boggle Slam. S ní se také pojí pěkný nápad umístit do levého horního rohu vždy symboly oba. Nemusíte tak otáčet kartu, když ji držíte v ruce a přitom hned znáte obě písmena, která karta obsahuje.

Boggle Slam - připravená hra

Na začátku každé partie si hráči mezi sebe rozdělí úplně všechny karty. Ještě předtím si ale vymyslí jedno čtyřpísmenné slovo, které složí z karet uprostřed stolu. Ostatní karty pak rozdají stejným dílem. Díky tomu může být vždy snadno určený vítěz. Je to ten, kdo se jako první zbaví všech karet v ruce.

Každý hráč může ve svém tahu odehrát jednu kartu z ruky na vytvořené slovo tak, aby z něj vzniklo slovo jiné. Třeba ze slova LASO uděláte přiložením M na první místo MASO. Tak se hráči střídají a postupně jim ubývá v ruce karet a tím se jim také snižuje šance. Musí tak dobře plánovat, ačkoliv soupeři jim mohou šance zhatit.

Výsledek partie je přesto hodně ovlivněn náhodou – karty, které dostanete, musíte odehrát, jinak nemáte šanci vyhrát. Tuto nevýhodu částečně kompenzuje oboustrannost karet, která výrazně snižuje vliv štěstí a především zvyšuje variabilitu možností.

Boggle Slam - rozehraná hra

Na začátku ale budete v méně hráčích držet v rukou opravdu spoustu karet. To vzhledem k jejich rozměrům nebude pro děti, kterým je hra především určena, zrovna jednoduché. A to ještě musí listy držet tak, aby byly vidět jejich levé horní rohy a měli tak snadný přehled o nabídce všech písmen.

Při rovnoměrném rozdávání se vám může snadno stát, že v některých počtech vám zůstanou karty, které už nelze hráčům rozdat tak, aby měli všichni stejně. Ty musí zůstat mimo hru a trochu narušují rovnováhu počtu přítomných písmen od každého druhu.

Partie se může především v menších počtech hráčů dostat do slepé uličky, kdy nelze s pomocí dostupných karet vymyslet žádné jiné slovo. Na takovou variantu bohužel pravidla nepamatují a záleží pouze na vás, jak ji vyřešíte. My v této situaci obvykle končili partii remízou, protože spravedlivé řešení asi neexistuje. Vzniklá situace však nepotěší.

Boggle Slam - karty

Zákadní varianta hry má několik drobných nedostatků, které jsme již zmínili. Proto jsme vytvořili v redakci jiný způsob hry, který se nám osvědčil. Na začátku dostanou hráči do ruky každý pouze pět karet. Stále zůstává pravidlem, že ještě před jejich rozdáním vytvoří jeden z hráčů čtyřpísmenné slovo uprostřed, aby nemohl kalkulovat s tím, jaké karty drží v ruce.

Herní systém zůstává stejný, jen si hráči na začátku svého tahu vždy doberou jednu kartu z balíčku. Dokonce můžete vytvořit vedle dobírací hromádky nabídku ze čtyř odhalených písmen, ze kterých si mohou hráči vybírat.

Nejdůležitější změna ale je v samotných výherních podmínkách a bodování. Hráči totiž nevyhrávají ve chvíli, kdy vyprázdní ruku. Místo toho si za každé nahrazené písmeno berou původní kartu, kterou vyměnili, jako trofej. Jakmile dojde balíček karet, vítězí ten z hráčů, který získal nejvíce trofejí.

Boggle Slam - karty

Pokud se navíc dostanou hráči do neřešitelné situace, kdy není možné slovo nahradit, mohou zahodit celou svoji ruku a dobrat si náhodných pět karet z balíčku. Tentokrát si nemohou ovšem vybírat z nabídky. Věříme, že vám tato varianta pomůže lépe si užít Boggle Slam.

Samozřejmě můžete hrát také obtížnější variantu s pětipísmennými slovy, nebo naopak jednodušší se slovy obsahujícím pouze tři znaky. Záleží pouze na vaší fantazii, ačkoliv vás v těchto variantách pravidla nijak nepovzbudí a ani vám je nenavrhnou.

Boggle Slam je pěknou naučnou slovní hrou pro děti, které si s nimi rádi zahrají i rodiče, pokud mají rádi sestavování slov. Hra má pěkný náboj především díky překrývání karet, čímž vznikají nová písmena. Skvěle tak trénuje zábavu. Jen je trochu škoda, že tu pěknou hru si musíte udělat a nestačí vám k tomu původní pravidla. Proto pouze průměrné hodnocení, ke kterému si můžete přidat jeden stupínek, pokud budete hrát s naší variantou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJoe Wetherell
Ilustrace(Uncredited)
VydavatelASS Altenburger Spielkarten, Cartamundi, Funskool Games, Hasbro, Parker Brothers, Winning Moves Games (USA)
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(11 voters)
KategorieCard Game, Real-time, Word Game
MechanismyReal-Time, Spelling
RodinaGame: Boggle, Game: Scrabble, Series: Shuffle Card Games (Cartamundi / Hasbro)
Alternativní názvyBoggle Boem!, Boggle Kartenspiel, Boggle Slam!, Il Paroliere Slam!, Pounce, Scrabble Pocket, Shuffle - Boggle Slam!

Více o hře.

Recenze: Boggle Slam – závod s písmenky
Boggle Slam vám umožní hrát si se slovy. Staví na pěkném nápadu kdy mají hráči před sebou vyloženou čtveřici karet a jejich nahrazováním mění slovo na jiné. Je třeba mít dobrou slovní zásobu, ale také štěstí na karty v ruce. Bohužel se čas od času může stát, že se hráči zaseknou v bezvýchodné situaci, kterou pravidla neřeší. Ačkoliv je hra zaměřená na děti, ty nedokážou udržet v ruce takové množství karet. Musí je místo toho mít rozložené před sebou na stole. Musíte strategicky uvažovat a pokládat písmenka tak, abyste si nezavřeli šanci použít ty následující, jakmile na vás znovu přijde řada. Karty jsou zpracované dobře a přestože jsou oboustranné, vidíte na každé straně rovnou obě písmenka v levém horním rohu. Ačkoliv lze Boggle Slam hrát více způsoby, nesnažili se autoři je napsat do pravidel a místo toho zde najdete jen tu nejzákladnější variantu. Škoda. Ale pokud vám nevadí vymýšlení vlastních pravidel a máte rádi sestavování slov z písmenek, pak je určitě Boggle Slam pěknou hrou. Zvlášť když zvážíme jeho cenu.
Klady:

+ cena
+ rozvíjí slovní zásobu
+ jednoduchý herní systém s kartami
+ zábavné změny slov jedním písmenkem
+ nutnost dobrého plánování s písmeny
+ přehledný design karet – obě písmenka v levém horním rohu
Zápory:

- hra se může dostat do slepé uličky, ze které nelze vytvořit nové slovo
- při rozdávání v některých počtech hráčů zbudou karty
- velké množství karet, které musíte držet v ruce (problém pro děti)
- špatné nezařaditelné písmenko vás může připravit o vítězství
- pravidla mohla obsahovat více variant
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jake and the Neverland Pirates – Hey Hey! OK!