Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bogoss – svítící kosti

bogoss-01

V našem světě je pořád tma. Dostali jsme se sem před stovkami let. To jsme ještě byli lidé. Bloudili jsme v té tmě dlouho, než jsme našli jeskyni. Ta se stala naším domovem. Postupně jsme přišli o všechno, co jsme nepotřebovali k našemu životu – kůži, krev, maso a zůstala nám jen kostra a v ní zasazené všechny orgány. Proto vás i teď můžeme pořád slyšet a vidět.

A vy budete moci vidět tato kostlivá stvoření také, protože jejich kosti září podivnou barvou. Jednoduše opravdicky světélkují, což je základním obsahem karetní hry Bogoss. Tu vydává firma Djeco a to podle zářícího nápadu Smahane Girardet. Všechny ty světélkující karty si našly cestu i na český trh zásluhou firmy Patagonie.

Krabička je asi dvojnásobná, než jsme si zvykli u malých karetních her. A je celá fialová. Na jejím titulním obrázku jsou hned tři kostlivci, kteří tančí. To je asi právě ta věc, kterou kostlivci dělají ve tmě, když na ně zrovna nevidíme. A uvnitř této krabičky se nachází celkem 44 karet, z nichž jsou pouze dva žolíci, a další tucet představuje zlomené kosti. Pouze třicítka kostí je opravdu zachovalých a takových, které by si na sebe obléknul rád každý správný kostlivec.

bogoss-05

Hráči celý balíček pořádně zamíchají a mezi sebe rozdají celkem šest. Zbytek vytvoří dobírací hromádku uprostřed stolu. Zbývá už pouze určit jednoho z účastníků, který celou honbu za dokonalou kostrou odstartuje.

On a poté i další hráči v pořadí mají šanci od soupeře získat jednu kartu. Stačí si o ni říct. Jenže musí správně tipnout, kterou kartu chtějí získat. Ohlásí typ karty a vyberou hráče, který by ji mohl v ruce mít. Ten musí po pravdě přiznat, jestli ji má a případně ji soupeři odevzdat. Tím kolo nekončí. Ono vlastně skončit může – záleží pouze, jestli nabízená kost je zlomená. Taková zlomenina končí tah, zatímco správný úlovek umožňuje hráči pokračovat a požádat o další část znovu libovolného hráče.

Pokud ale byl tip špatný, hráč má ještě jednu šanci. Podívá se na horní kartu dobírací hromádky a doufá, že tato karta bude požadovaného druhu. V takovém případě si ji může ponechat v držení a pokračovat v hádání. Jinak je na řadě další z účastníků. Jakmile drží hráč v ruce kompletní kostru, může ji položit před sebe. A tohle snažení pokračuje tak dlouho, dokud se někomu nepodaří vyložit druhého kostlivce. Tím partie končí.

bogoss-06

Pamatujete, když jsme před nedávnem hráli kvarteto? Bylo to ve hře Happy Family, kdy jsme potřebovali ke štěstí větší rodinku, než je obvyklé. Tentokrát budeme sbírat karet šest, tedy i tak vyšší číslo. Hráči ale současně mají možnost sbírat dva druhy – buď klasického kostlivce nebo toho se zlámanými kostmi.

Partie se tak stává daleko větší bitvou o jednotlivé karty, protože všechny se vlastně hodí všem. A díky tomu se Bogoss dostatečně odlišuje od zmiňovaného kvarteta, ačkoliv vlastně funguje na stejném principu ptaní a dávání.

Jednoduchost dělá ze hry výborného adepta na zábavu pro celou rodinu s dětmi už od šesti let. Jiné rozdělení skupinek karet zaručuje, že zůstává svá a jiná než původní předloha. Současně je ale dostatečně stejná, aby ji mohli hrát ti, kdo už základní kvarteto zvládají bez jakéhokoliv učení nových pravidel.

bogoss-13

Ale aby měly i zlámané kosti nějaký smysl, může se hráč zaměřit na jejich sbírání namísto klasických pevných kostí. Proč? Je jich přece méně. To ano, jenže k vítězství stačí složit pouze jednu postavu a je čas na oslavu. Hráči tak neustále stojí před volbou, kterou cestou sbírání se vydat.

Protože je hra závislá na štěstí a náhodě, herní dobu nelze jednoduše specifikovat. Ovšem můžeme vystačit s prohlášením, že se obvykle vejdete mezi deset a dvacet minut času. Se štěstím pomáhá také společný balíček, který je tu navíc a zlepšuje šance, že narazíte na zajímavou kartu při svém tahu.

Bogoss je jednoduchou kvartetovou zábavou, kterou ocení rodiny s menšími dětmi. Sbírání kostlivců tu ale není překvapivě hlavním lákadlem. Pokud karty vystavíte na chvilku dennímu světlu, můžete si zahrát i v noci a to s mnohem lepší atmosférou. Obrázky totiž budou světélkovat (což se vám pokusíme zprostředkovat na našich fotografiích). To dělá z Bogoss výborného adepta na cestování v batohu a do stanu.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
IlustraceSmahane Girardet
VydavatelDjeco
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCard Game, Children's Game
MechanismySet Collection
RodinaComponents: Glow in the Dark

Více o hře.

Recenze: Bogoss – svítící kosti
Bogoss je jednoduchou karetní zábavou, která vlastně ani nemůže zklamat. Jde ve stopách prověřeného kvarteta a ukazuje, jak se to všechno dělá trochu jinak. Na hráče nečekají jasně dané skupinky, ale pouze dva druhy koster. Jedna je cestou jednodušší pro všechny, druhá kratší jen pro odvážné. Hráči budou potřebovat štěstí, možná trochu trpělivosti a využijí i společný dobírací balíček, který náhodu lehce snižuje. Bogoss je zajímavou karetní hrou, která doslova zazáří v noci.
Klady:

+ základ v klasickém kvartetu
+ společný dobírací balíček
+ jen dva obrázky
+ svítící design
+ vhodná na cesty
Zápory:

- nepředvídatelná délka
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Malý princ Cesta ke hvězdám a k asteroidu B612