Recenze: Busy Bugs – jak vypadají Brouci v akci

Smart Games: Brouci v akci - připravený hlavolam

Broučkové mají napilno. Kdosi kouká na jejich svět mikroskopem a snaží se je všechny najít. Je na čase ukázat, jak dobře se umí schovávat. Ani kousek nohy nebo tykadla nesmí vykukovat. Naštěstí okolo je spousta kamení, pod kterými se zvířátka mohou schovat. Ale najde se tam místo pro všechny? O to už se musíte postarat vy.

Hru jsme do rukou dostali ještě dříve, než vyšla v češtině v distribuci firmy MindOK. V naší zemi tak sice název Brouci v akci, ale původní od vydavatelství SMART GAMES a autora Rafa Peeterse zněl Busy Bugs. Hlavolam vzniknul v roce 2011 a ilustracemi jej ozdobil Hans Bloemmen.

Busy Bugs je další v řadě magnetických hlavolamů, které jsme měli tu možnost testovat. A jako taková je malinká a krásně se přenáší. Je to vlastně taková dvoulistá knížka, která uvnitř ale ukrývá spoustu zábavy. Do její nabídky se teď zahrabeme spolu s mravencem, stonožkou a dalšími broučky, kteří na nás čekají na horním listu herní knížečky.

Smart Games: Brouci v akci - průběh řešení

Ta je bezpečně zapnutá na cvoček a teprve po jeho odcvaknutí můžete všechno otevřít a uvidět dvě herní poloviny. Zatímco vpravo je herní plán a čtveřice kamenných dílků různých barev, nalevo jsou na kroužkové vazbě připevněné dvě brožurky s úkoly. První zeleno-žlutá obsahuje základních 24 jednodušších hádanek, zatímco druhé dva tucty už přitvrdí, jak naznačují použité barvy (červená a modrá). Stále tu platí staré dobré rozdělení od Juniora až po Mastera.

Spolu s brožurkou najdeme uvnitř také malý lísteček s pravidly. Těch ale je opravdu málo a na několika řádcích vysvětlí všechno potřebné k tomu, abychom mohli luštit. Podívejme se tedy na druhou stranu, která před nás postavila čtyři různě zaplněná hnízda zvířátek.

Tyto různé breberky jsou překryté již zmiňovanými kameny. Ty mají vždy maximálně rozměry tři krát tři, ale vždy jsou v nich vykotlané různé otvory. Právě těmi budou vykukovat ven jen zvířátka, která se chtějí zvědavým očím za mikroskopem ukázat.

Smart Games: Brouci v akci - připravený hlavolam

Každé zadání očíslované od jedničky ukazuje přesný seznam a počet zvířátek, které by měly po přeskládání dílků zůstat na očích. Hráči mohou libovolně otáčet s magnetickými destičkami představujícími kamení. Teprve ve chvíli, kdy jsou vidět pouze zadaná zvířátka vyhrál řešitel svůj zápas se zadáním a může pokročit na další úkol.

V hlavolamech Brouci v akci tak hráči nejvíce trénují vnímání tvarů a schopnost si představit, která zvířátka budou viditelná po přesunu. Hlavolamy jsou samozřejmě chytře navržené a obtížnost jejich řešení a použití destiček se opravdu zvyšuje. První úkoly jsou poměrně dobře viditelné a dospělí je najdou rychle. Jenže tenhle magnetický hlavolam je určený především pro děti od sedmi let, kteří si tak vytrénují logické myšlení. Téma je pro děti zajímavé a obrázky jsou povedené.

Smart Games: Brouci v akci - průběh řešení

Zbytek zpracování hry je také naprosto precizní. Magnetické dílky a uchycení zadání na kroužkové vazbě zaručuje, že Busy Bugs lze hrát bez problémů kdekoliv. To potěší nejen děti, ale především rodiče, kteří si mohou hlavolam vzít s sebou někam, kde budou s potomkem čekat delší dobu.

Hlavní výtka tak směřuje na fakt, že veškerá řešení jsou součástí stejné kroužkové vazby. Jsou sice zařazeny až na konec balíčku, ale přesto představují zbytečné pokušení pro malé luštitele. Bohužel u takto koncipované hry není žádná možnost, jak dané kartičky dát mimo dosah.

Smart Games: Brouci v akci - zadání

Brouci v akci jsou pěkným magnetickým hlavolamem, který s sebou přináší nové téma a znovu jednoduché zakrývání obrázků na desce. Známý mechanismus ale stále na děti funguje a znovu je baví krok za krokem luštit a zachraňovat broučky.

Recenze: Busy Bugs – jak vypadají Brouci v akci
Brouci v akci aneb Busy Bugs jsou magnetickým hlavolamem, ve kterém je úkolem řešitele pokládat dílky chytře tak, aby zůstaly viditelné pouze některé obrázky. Každý kámen má ale jiný tvar a protože je možné jej natáčet, není vždy zcela jednoduché řešení najít. Malá knížečka nabízí celých 48 úkolů a přitom je krásně malá a lze si ji bez problémů vzít s sebou kamkoliv. U dětí rébusy trénují základní všímavost a přitom je současně řešení i baví. Jen škoda, že ta opravdová tištěná řešení jsou součástí kroužkové vazby. To ale nic nemění na tom, že Brouci v akci nabízí nové téma a stejný mechanismus. Pro děti to je ale stále stejná zábava.
Klady:

+ precizní zpracování
+ skvělé na cesty
+ pěkný přemýšlivý hlavolam
+ trénuje u dětí různé dovednosti
Zápory:

- lehce přístupná řešení
- stejný známý mechanismus
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Atlas Adventures – ze země do země