Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Carcassonne – Kupci a stavitelé – druhé rozšíření

Carcassonne: Kupci a stavitelé - balení

Strejda Franta se vrátil z návštěvy v zahraničí a přivezl si s sebou na voze zvířata, která jsem v životě neviděl. Jsou růžová, mají zakroucené ocásky a pořád strašně kvičí! Prý z nich má být výborné maso, ale já jsem se s nimi strašně zkamarádil. Nebudu chtít, aby mi mého pašíka podřízli a udělali z něj jenom večeři..

Se strejdou přijeli ještě další tři muži, kteří mu pomáhali skládat prasátka z vozu. Každý si s sebou přivezl jeden tajemný a opravdu hodně těžký kufřík. Když jsem se jej snažil zvednout, jen jsem funěl a kufr se ani nepohnul. Mají v něm prý víno, látku a peníze. Každý z nich přijel do našeho městečka s jiným cílem – dva si svoje kufry chtějí naplnit zlatem za to, co v něm mají. A třetí chce peníze prý utratit za naši úrodu obilí. Všichni se s nimi hrozně vítali, takže to asi budou hodní pánové.

Já se ale radši věnuji svému prasátku, které se mnou všude chodí na provázku jako pejsek. Dokonce mně přátelsky drbe do ruky, kdykoliv k němu přijdu. Mám ho rád a udělám všechno pro to, aby mi ho strejda nevykrmil…

Carcassonne: Kupci a stavitelé - rozehraná hra

Carcassonne (recenze) je oblíbenou rodinnou hrou a právě proto se dočkalo tolika rozšíření. My jsme si předsevzali, že vás jimi postupně provedeme. Minule jsme tu měli první velké rozšíření Hostince a katedrály (recenze), ale dříve i malá rozšíření z časopisu Spielbox – Mor (recenze) a Tunel (recenze).

Dnes přišla řada na druhé velké rozšíření, které se jmenuje Kupci a stavitelé a do hry opět přidává nějaké ty nové prvky. Hráči si tak mohou vždy vybrat, jak bude jejich partie Carcassonne vypadat a pokaždé se bavit u trochu jiné hry.

Kupci a stavitelé k vám dorazí v malé krabičce (stejné jako první rozšíření) a uvnitř se skrývá několik archů s kartonovými dílky. Hráče určitě potěší nové čtyři kartičky, jejichž účelem je prostě obohatit základní hru. Na jejich ilustracích najdete mosty, které neukončují cesty, ale uzavírají všechny přilehlé louky.

Carcassonne: Kupci a stavitelé - rozehraná hra

Další kartičky pak už na sobě mají navíc symboly – všechno jsou to karty s městskými částmi a nesou na sobě obrázky tří druhů zboží – vína, obilí a látky. Těch je celkem dvacet. Z kartonu jsou také vyrobeny mrňavé pětistěnné žetonky zboží odpovídající již zmíněným třem druhům. I těch je přesně dvacet.

Všechny milovníky Carcassonne ale asi nejvíc potěší nové figurky. Těch je tucet – od každé z šesti barev (šestou přidalo předchozí rozšíření) zde najdete jednu figurku stavitele a především jedno selátko. Obě figurky si hráči na začátku vezmou k sobě.

V krabici pak najdete ještě plátěný sáček, který je příjemným zjednodušením celé hry. Dílky cesty můžete nyní losovat a nemusíte z nich složitě na začátku partie vytvářet pyramidy vedle hracího plánu. Sáček také zabere méně místa.

Carcassonne: Kupci a stavitelé - dílky krajiny

Příprava partie se pochopitelně liší pouze v drobnostech – hráči dostanou k dispozici nové dvě figurky – jednoho stavitele a jedno selátko. Mezi standardní sestavu kartiček krajiny přimícháte ty nové z rozšíření – nemusíte mít strach, mají stejnou zadní stranu, takže je nepoznáte. Navíc při losování z pytlíku už by to bylo nyní v podstatě jedno. Drobné žetony zboží umístíte na hromádku vedle hracího plánu, hráči je budou dostávat za odměnu až v průběhu partie.

A teď už se podíváme, jak vlastně ty dva rozšiřující moduly fungují. Nejdřív se zaměříme právě na zboží, které je jednodušší. Už při popisu balení jste se dozvěděli, že nové kartičky města na sobě mají symboly komodit. Při stavbě tedy dostanou některá města do vínku také produkci nějakých těch výrobků.

To bude pochopitelně zajímat všechny hráče, kteří se budou chtít stát vládcem takového města. Jenže tentokrát nehraje roli to, kdo má uvnitř položeného rytíře, ale chvilka, kdy je město dokončené. Právě ten hráč, který položil poslední dílek a uzavřel tím město, získá všechny odměny za zboží.

Carcassonne: Kupci a stavitelé - žetony zboží na hromádce

Za každou ikonku výrobku, která se ve městě nachází, dostane hráč jeden odpovídající žeton zboží. Ty o samotě nemají žádnou hodnotu, vše se rozhoduje až na konci partie. Kdo má nejvíce vína, dostane deset bodů, stejně jako hlavní vlastník obilí a látky. Dohromady se tedy na konci partie rozděluje už zajímavých třicet bodů, které mohou výrazně zamíchat konečným pořadím hry.

Smysl celého tohoto rozšíření je zřejmý. Autor Klaus Jürgen Wrede se snaží hráče motivovat k častějšímu zavírání měst, aby nevznikala obrovská města. Tím se hra vyvíjí mnohem zajímavějším směrem a nesvrhne se pouze v bitku o jedno obrovské město. Naopak každý z hráčů bude chtít některé ty zboží urvat pro sebe a bude se tedy snažit město co nejefektivněji zavřít.

Rozhodně se jedná o příjemné rozšíření, které dodává do partie Carcassonne zase trochu jinou strategii. Místo snahy o obsazení měst svými rytíři se snažíte být ten poslední, kdo nějaké uzavře. A to nenápadně ale výrazně mění přístup hráčů k pokládání dílků.

Carcassonne: Kupci a stavitelé - rozehraná hra

Druhým rozšířením, které přináší Kupci a stavitelé, jsou nové figurky pašíků a stavitelů. Každá z nich funguje trochu jinak, takže si je popíšeme jednotlivě. Nejdříve se budeme věnovat hlavním stavitelům, jejichž místo je na cestě. Budeme je tedy pro účely recenze považovat za stavitele cest, kteří vám vypomáhají a urychlí vaši práci.

Pokud totiž máte na postavené cestě lupiče a prodlužujete tuto silnici, můžete se rozhodnout na nově položený dílek postavit právě stavitele. Kdykoliv v některém z dalších tahů budete znovu rozšiřovat silnici, dostanete díky staviteli jeden tah navíc – můžete tedy položit ještě jeden bonusový dílek navíc.

Jedná se o drobnou výhodu a poměrně malou změnu pravidel, která nemá výrazný vliv na průběh partie. V případě, že hrajete na stavitele, nezapomenete na tuto možnost jen díky figurce, která bude ležet před vámi. Vzhledem k poměrně malému zisku jsou však pravidla pro jeho pokládání na styl hry možná trochu složitější, protože si musíte pamatovat postup. Na druhou stranu vám občas jeho využití poskytne potřebnou výhodu nad soupeři v podobě ukončení města, o které jste se prali.

Carcassonne: Kupci a stavitelé - dílky krajiny

Ve své podstatě se jedná jen o drobné rozšíření. Podobně je na tom i figurka prasátka, kterou můžete přidat na vámi ovládanou louku. Z prasátka chovaného na louce v přírodě je hodně masa a proto zvýší bodovou hodnotu všech měst, které s touto loukou sousedí. Ale jen tomu hráči, který položil prasátko.

Zde už se nabízí spousta možností, jak tuto drobnost využít ve svůj prospěch. Pokud totiž vlastníte hned několik měst v okolí, pak je pro vás mnohem výhodnější položit některou z figurek jako sedláka, a pak mu přidat na louku prasátko.

Má tak výrazně větší vliv na partii než zmiňovaný a titulní stavitel. Ačkoliv věříme, že název Kupci a prasátka by asi nezněl příliš lákavě.
Carcassonne: Kupci a stavitelé u nás uspělo z 66 procent – dvě ze tří modulů, které přináší, nám připadají zajímavé a přínosné. Navíc obsahují sáček k losování dílků krajiny a také nové čtyři kartičky klasické krajiny, které lze použít i se základní hrou. Celkově se tedy jedná o další povedené rozšíření, které umožní rodinám zažívat při výstavbě království zajímavé chvilky i nadále.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus-Jürgen Wrede
IlustraceDoris Matthäus, Anne Pätzke, Chris Quilliams, Klaus-Jürgen Wrede
VydavatelHans im Glück, 999 Games, Albi, Bard Centrum Gier, Brain Games, cutia.ro, Devir, Enigma (Bergsala Enigma), Fantasmagoria, Filosofia Éditions, Giochi Uniti, Hobby World, Ísöld ehf., Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, MINDOK, Nordic Games ehf, Piatnik, Rio Grande Games, Schmidt Spiele, Swan Panasia Co., Ltd., Venice Connection, Z-Man Games
Rok vydání2003
Počet hráčů2 - 6
Herní doba60
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(45 voters)
KategorieExpansion for Base-game, City Building, Medieval, Territory Building
MechanismyArea Majority / Influence, Set Collection, Tile Placement
RozšířeníMerchants (fan expansion for Carcassonne: Traders & Builders), Carcassonne, Carcassonne: 10 Year Special Edition, Carcassonne: 20th Anniversary Edition, Carcassonne: Wheel of Fortune
RodinaAnimals: Pigs, Components: Wooden pieces & boards, Country: France, Digital Implementations: Board Game Arena, Game: Carcassonne
Alternativní názvyCarcassonne: 2. Erweiterung – Händler und Baumeister, Carcassonne: A 2. kiegészítés – Kereskedők és Építmesterek, Carcassonne: Commercianti e Costruttori, Carcassonne: Constructores y Comerciantes, Carcassonne: Die 2. Erweiterung – Händler und Baumeister, Carcassonne: Kaupmenn og snikkarar, Carcassonne: Kirjurit ja Kauppiaat, Carcassonne: Kooplieden en Bouwmeesters, Carcassonne: Kupci a stavitelé, Carcassonne: Kupcy i Budowniczowie, Carcassonne: Marchands & Bâtisseurs, Carcassonne: Negustori şi constructori, Carcassonne: Prekiautojai ir Statybininkai, Carcassonne: Traders & Builders, Carcassonne: Uitbreiding 2 – Kooplieden en Bouwmeesters, Carcassonne: Viðbót 2 – Kaupmenn og smiðir, Τα Κάστρα του Μυστρά: Έμποροι & Τεχνίτες, Каркасон: Търговци и строители, Каркассон: Купцы и зодчие, каркассон: Купцы и строители, 卡卡頌2.0小豬與建築師擴充, 卡卡頌:小豬與建築師擴充, 카르카손: 상인과 건축가

Více o hře.

Recenze: Carcassonne – Kupci a stavitelé – druhé rozšíření
Carcassonne: Kupci a stavitelé je druhým rozšířením populární rodinné hry Carcassonne. Cena se sice může zdát někomu vyšší za ten obsah několika kartiček a figurek, ale ve skutečnosti dostanete v krabici více, než se zdá. Především usnadnění všech budoucích her v podobě plátěného sáčku, ve kterém se navíc hra dá snadno přenášet. Rozšiřující moduly samotné pak přináší do partie nové strategie. Především zboží, které vás nutí dříve uzavírat města a hrát jinak, než jste byli zvyklí. Trochu vám v tom pomohou i stavitelé a jejich dvojité tahy, pašíci pak přinesou nějaké nové bodíky za města. Každopádně je zřejmé, že toto rozšíření je pěkným přírůstkem pro fanoušky Carcassonne a pokud zavítáte do pohádkového království často, investice do něj se vám určitě vrátí.
Klady:

+ dvojité tahy jsou výhodou
+ konečně pytlík na dílky
+ figurky prasátek
+ zboží rozšiřuje možnosti zisku zboží
+ rozšíření podporuje uzavírání měst
Zápory:

- prasátko je jen do počtu
- "složitější pravidla" pro pokládání stavitele
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dostihy – staňte se nejlepším žokejem