Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Castle Crush – jak se boří hrad

castle-crush-21

Pokud jste úspěšným dobyvatelem, pak vám hrady padají do klína jeden za druhým. Zpočátku to je krásné pomyšlení, jenže postupem času jich je už příliš. A najednou se dostanete do situace, že najednou nevíte co s nimi. Nejsou lidi, kteří by se o ně starali a nejsou ani peníze v pokladnici, protože většinu naléváte zpět do svého nezastavitelného stroje války.

Příliš se nezasněte, protože my nebudeme žádnými vlastníky hradů. Místo toho dostaneme pouze na povel jejich boření v deskové hře Castle Crush. Tu vytvořil Tsai Huei-Chiang společně s grafikem Echo Yang. Hra vyšla na Taiwanu v roce 2014 pod záštitou společnosti Soso studio.

Masivní a těžká krabice s obrázkovým výjevem ze samotné partie na hráče čeká první překvapení, které souvisí tak nějak se všemi komponentami. Hra je totiž ekologická a je vyrobena z recyklovaných materiálů. To poznáte na brožurce pravidel, která má osmnáct stran a i na bodovacím herním plánku, na němž najdeme také počítadlo kol.

castle-crush-03

O patro níž, tedy v přihrádkách dna krabice, se ukrývají všechny ty dřevěné součástky potřebné k postavení hradu. Je tu celkem třicet velkých dřevěných bloků, ať už to jsou domečky, věže nebo střechy. K nim patří také základny (jedna kruhová a čtyři čtvercové), čtyři oválné figurky králů a další čtyři představující generály. Všechno uzavírají žetony pro sledování vítězných bodů a především dřevěné kladivo.

Na úvod si hráči vyberou svoji barvu a položí žeton na nulovou startovní pozici bodovací stupnice. K tomu dostanou také po jedné figurce krále a generála. Každý pak obdrží jednu čtvercovou základnu, kterou položí v dosahu kladiva od středu. Ten označí s pomocí kruhové destičky. Kostičky hradu vytvoří zásobu.

Každá partie má celkem tři kola a ta se pak skládají vždy ze tří fází. Na začátku každého kola si hráči podle předepsaných pravidel rozeberou kameny hradu, pěkně po jednom kousku. Z nich pak postaví svůj hrad a na něj umístí krále. Generál zůstane stát někde na destičce, ale tak, aby mohl hlídat vstup do budovy. Za svoje stavební schopnosti jsou hráči odměněni body – hodnota jednotlivých dílků se vynásobí patrem, na kterém leží.

castle-crush-08

Pak všichni hráči postupně dostanou šanci zaútočit. Postaví kladivo na špičku kamkoliv v území středové destičky a pustí jej vlastní vahou na jeden z hradů protivníků. Každý stavební kámen nebo figurka, která se po dopadu kladiva dotkne stolu, se počítá do bodového zisku útočníka. Celkem má každý z účastníků dvě možnosti útočit. Ke stavitelským si tak připíší hráči i útočné body. To celé pokračuje další dvě kola, do kterých si hráči přenáší části hradu, které útok ve zdraví přežily. Ten, kdo má na konci třetího kola nejvíce bodů, se stává vítězem.

Castle Crush je zajímavou stavitelsko-bořící hrou. Hráči postupně sbírají body za oba tyto úkony a musí se vyznamenat taktickými schopnostmi především při stavbě hradu. Ten bude muset odolat hned několika útokům tak, aby nedal příliš bodů soupeřům. Především velmi dobře bodované figurky by se měly udržet na destičce hradu i po pádu kladiva.

castle-crush-13

Přes svoji jednoduchost je hra pořád zajímavá. Pokud by vám navíc připadalo, že půlhodina času je na takto bezduchou zábavu příliš, můžete si vše ještě zkrátit s pomocí takzvané zrychlené verze. Ta je součástí pravidel, stejně jako tréninková solitérní varianta.

Na hráče nečekají žádné taktické hody nebo těžké rozhodování. Všechno se neustále hýbe kupředu, protože není příliš nad čím uvažovat. První část kola navíc všichni provádí stejně a druhou je zase zábavné i sledovat. Proto se vlastně u Castle Crush nemáte šanci věnovat čemukoliv jinému, než hraní a to i mimo vlastní tah.

castle-crush-16

Bodování je vyřešeno opravdu chytře. Odměny za stavění motivují hráče, aby stavěl na patra co nejvyšší hrady. Současně ale takové stavby jsou nejméně stabilní, takže tím nahrává soupeřům, protože při boření mohou získat více bodů. Je tedy důležité vyvážit obě části.

Velkou výhodou je samozřejmě také jednoduchost pravidel. Jen úvodní rozebírání má nějaké úpravy, jinak je všechno naprosto intuitivní a hru naučíte kohokoliv. Její dřevěné zpracování je navíc dalším lákadlem. Kvůli drobnému riziku poškození nábytku nebo podlahy doporučujeme hrát raději na ubrusu nebo koberci. Ovšem kladivo ve velké většině případů padá přímo na hrad soupeře, takže ani tak nedává ránu přímo hernímu podkladu.

castle-crush-20

Castle Crush je díky svojí jednoduchosti magnetem na děti. Hra je ale současně velmi dobře hratelná i na party nebo ve skupině starších hráčů. To proto, že boření soupeřových hradů je prostě obrovská legrace, ať si říkáte, co chcete. A právě proto Castle Crush má úspěch i u nás!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTsai Huei-Chiang
VydavatelSoso Studio
Rok vydání2013
Počet hráčů1 - 4
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAction / Dexterity
MechanismyPattern Building
RozšířeníCastle Crush! Cubes & Cards
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Components: 3-Dimensional (3D)

Více o hře.

Recenze: Castle Crush – jak se boří hrad
Castle Crush je velkým překvapením, které převálcovalo naši redakci jednoduchou dávkou zábavy. A protože je právě v jednoduchosti kouzlo, tahle hra ví, jak na vás. Krásné dřevěné zpracování spolu s jednoduchou myšlenkou stojí za tím, že tato hra bude mít úspěch u různých cílových skupin. Body přináší i stavba, ale boření je prostě tím hlavním magnetem. Castle Crush je úspěchem na party i u dětí!
Klady:

+ dřevěné zpracování
+ boření je ohromná legrace
+ zrychlená varianta
+ hráči si vybírají svůj cíl
+ body za stavbu i boření
+ všichni jsou stále součástí partie
+ stavěním můžete olivvnit zisk soupeřů
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Shadow over Westminster – opatství na cestě do pekla