Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dominion Alchymie – hodina lektvarů začíná

Dominion: Alchymie - balení

„Princ mi poručil vynalézt lék na smutek a přesně to dělám,“ nervózně poposedl muž v šeré místnosti. Ve dveřích stála postava strážníka s namířenou halapartnou. Král k němu poslal stráž, protože si myslí, že tři měsíce zkoumání už je příliš a že Pian je pouze přítěží pro hradní kuchyni. Věděl, že strážný má svoje rozkazy a že ho nepřesvědčí.

Vtom se ale za jeho postavou objevila druhá.

„Co se to tady děje?“ zazněl autoritativní hlas. Hlídač se v půli otočky zlomil v půli a pokleknul. Princ osobně.

„Vaše veličenstvo otec mne poslal prověřit práci tohohle darmožrouta, princi.“

Dominion: Alchymie - připravená hra

„Tento muž pracuje pro mne,“ propustil strážného jediným pohybem a ten s radostí prchal po schodech nahoru. Princ přistoupil blíž a prohlédnul si kádinky plné kouřících lektvarů. „Pokračuje výzkum dobře?“ a když se muž zmohl pouze na přikývnutí, pokračoval: „S mým otcem to vyřídím, ale pospěš si, do dalšího úplňku musíme mít výsledky..“

Alchymie hýbala středověkem. Muži se snažili v kádinkách vypěstovat lásku, plíživou smrt i tekuté zlato. Všechno mělo být jen otázkou správného míchání, zahřátí a několika magických formulí. A panovníci jejich slovům zpočátku věřili. Právě do takové doby nás přenáší nové rozšíření hry Dominion (recenze) s podtitulem Alchymie.

Autorem tohoto přídavku je opět Donald X. Vaccarino, designér původní hry. Krabice byla představena již v roce 2010, tedy před dvěma lety. Cestu do češtiny tak měla asi nejtrnitější, a ačkoliv její vydání bylo ohlášené už před více než rokem spolu s Rohem hojnosti (recenze), tisk se zpozdil. Tak nakonec udělalo společníka jinému rozšíření Dominionu, s podtitulem Prosperita (recenze). Vynikajícímu přídavku točícího kolem bohatství. Jestli se Alchymie ztratí v jeho stínu nebo zde obstojí, se dozvíme v následujícím článku.

Dominion: Alchymie - rozehraná hra

Dominion: Alchymie se řadí rozměry k těm menším rozšířením pro tuto populární karetní hru. Stejně jako předchozí vydání, i toto druhé rozšíření distribuuje v češtině společnost Albi. Překlad do češtiny připravil Jiří Klumpar.

V krabici dostanete několik balíčků pečlivě obalených v průhledném igelitu. Jakmile je roztřídíte, získáte celkem 150 karet ve třinácti druzích plus dvanáct klasických podkladových karet s bílým lícem a modrým okrajem na rubu. Z toho jedenáct hromádek představují klasické karty království, tedy akční karty, které budete nakupovat za účelem vylepšení balíčku a také jedna karta vítězných bodů, která se ale počítá mezi karty království a nerozšíří tedy zásobu společných hromádek.

A pak je tu ještě jeden zcela speciální a odlišný balíček obsahující šestnáct karet. Jedná se o měnu, ale tentokrát to nejsou žádné mince. Místo toho Alchymie představuje elixíry, nové platidlo v podhradí Dominionu. Na kartě najdete modrou baňku, která pravděpodobně obsahuje opravdu speciální směs, kterou byste asi vypít nechtěli.

Dominion: Alchymie - rozehraná hra

Karty si samozřejmě můžete pěkně seřadit a složit do připravené krabice, která je dvoutřetinového rozměru (oproti Dominionu) v klasickém podlouhlém tvaru. Na víku je nakreslený starý mistr se svým učedníkem, kteří zrovna společně připravují nějaké ze svých tajemství.

Pokud se k nim chcete přidat, není nic jednoduššího, než přimíchat některé z alchymistických karet do svojí partie Dominionu. Můžete to nechat na náhodě, nebo se poradit s pravidly, která představují tři doporučené sady pro kombinaci Dominion + Alchymie a další tři pro sestavu Intriky + Alchymie. Názvy jsou velice zajímavé, například Hodina chemie nebo Hrnce, koryto a hlupák.

V dalším průběhu článku budeme předpokládat, že víte, jak se hraje základní hra Dominion. Pokud ne, obraťte se na naši dřívější recenzi Dominionu, kde je vše podrobně popsané. Ostatní s námi mohou rovnou pokračovat.

Dominion: Alchymie - rozehraná hra

Příprava se tedy v ničem neliší, jen do společné zásoby kromě mincí a karet vítězných bodů přidáte také hromádku elixírů. Ty jsou k dispozici vždy v plném počtu šestnácti a počítají se do podmínky tří vyprázdněných balíčků, znamenajících konec partie. To znamená, že na stole budete mít vlastně balíčků království jedenáct.

Autor sám doporučuje, abyste ovšem v jedné hře použili pouze tři až pět karet z tohoto rozšíření. To samo naznačuje zkušenost, kterou jsme si potvrdili praxí. Alchymie výborně funguje jako doplněk a obohacení základní hry, ale nedokáže samo o sobě táhnout partii Dominionu. Při přípravě se tedy opravdu držte tohoto doporučení.

Každý z hráčů, kteří vlastní více rozšíření, už dnes řeší náhodný výběr karet trochu po svém, ale tady budete muset metodu výběru trochu upravit. Často si prostě řeknete, jestli chcete mít elixíry v partii a podle toho vyberete několik náhodných karet z Alchymie a doplníte je zbytkem z ostatních krabic.

Dominion: Alchymie - karty

Když se zadíváte na nové karty království, na první pohled na nich neobjevíte nic zásadně odlišného. Ale pouze do chvíle, než váš zrak sklouzne do spodní části karty. V pravém dolním rohu je označení příslušnosti karty, že pochází právě z tohoto rozšíření. Ovšem nejdůležitější je symbol elixíru hned vedle ceny karty. Protože elixíry jsou nová měna, musíte za nákup karty zaplatit nejen peníze, ale také jednu modrou lahvičku.

A jak si takový elixír pořídíte? Jednoduše za čtyři zlaťáky si jej můžete přidat na svoji odkládací hromádku a od příštího zamíchání už jej máte k dispozici. Ale protože jeden elixír má opravdu hodnotu jedna, je velice omezující pro nákup více alchymistických karet v jednom kole.

S cenou karet je současně spojeno asi nejvíce nedorozumění v pravidlech, která jste zatím v Dominionu viděli. Je totiž třeba určit, kdy se karet s elixíry týká nějaké „vyšší než“ nebo „nižší než“ podmínky. Pravidla toto popisují velice dobře, přehledně a včetně příkladů. Proto není problém tyto alchymistické rovnice pochytit, jen jich je napoprvé trochu víc.

Dominion: Alchymie - karty

Seznamování tak je dobré udělat vždy při přípravě nové hry a zkontrolovat, jestli se některá z karet nemůže týkat i elixírů. Problém to je ale především pro začátečníky, protože obvykle je systém logický. Princip zní prostě a jednoduše tak, že elixír posouvá hodnotu výš, nad karty bez něj a podle toho se obvykle stačí řídit. Po zahození karty bez elixíru si tak nemůžete koupit žádnou s elixírem, ačkoliv je levnější.

Kromě elixírů jsou mezi kartami dvě další specifické. O jedné z nich už jsme mluvili. Jmenuje se Vinice a přináší vám vítězné body. A jeden šlahoun vinné révy (představující vítězný bod) vám vyroste za každé tři akční karty, které máte v balíčku. Samozřejmě v honbě za konečným vysokým ziskem současně snižujete efektivitu svého balíčku. Ale toto rozhodnutí už je čistě na vás a na vývoji partie, někdy se může jednat o dobrou taktiku a s cenou jednoho elixíru se jedná o výborný nákup místo vévodství či statků ke konci hry.

Druhou odlišnou kartu představuje Kámen mudrců, který je celý zlatý. Znalci a hráči Dominionu vědí, že tato barva označuje karty peněz, které jsou současně kartami království. Přesto vám ale přináší příjem ve chvíli, kdy je vyložíte. A s Kamenem mudrců to není jiné. Podobně jako u Vinice, i tentokrát budete počítat karty – tentokrát získáte pro nákup jeden peníz na nákup za každých pět karet ve vašem dobíracím i odkládacím balíčku dohromady. Už na začátku vám tedy tato karta může přinést rovnou dvě mince.

Dominion: Alchymie - rozehraná hra

A co ostatní karty? Některé využívají elixíry pro magické vracení karet. Místo na odkládací balíček ji tak položíte zpět na dobírací a v příštím kole ji dostanete znovu do ruky. Alchymista to dělá sám se sebou, bylinkář ale tutéž akci umožní provést s kartou peněz.

Golem se podobá Dobrodruhovi ze základního balení. I tentokrát vyhledáváte karty ve svém balíčku, dokud nenarazíte na akční karty. Ty můžete okamžitě použít, jako výsledek síly vašeho svěřence se šémem zasunutým v otvoru v čele. Učedník vám přidá karty do ruky v daném kole, pokud tvoříte hodně specializovaný alchymistický balíček a Univerzita patří ke klasickým Dominionovým nakupovacím kartám.

A pak je tu Posedlost. Karta, kterou jsme si nechali na závěr. Její popis si v detailních pravidlech karet zabral celou jednu A4 stranu textu. Hráč, který tuto kartu zahraje, začaruje svého souseda. Ten získává jeden tah navíc, který se nepočítá do klasického střídání. Co ale provede s kartami, za něj rozhodnete vy, a všechny nakoupené karty získáte do svého balíčku.

Dominion: Alchymie - karty

Můžete tedy na chvilku ovládat svého protivníka, koukat mu do karet a říkat co a v jakém pořadí má zahrát. Samozřejmě, že z toho profitujete a karta je zdrojem zajímavých situací, kdy často vyberete hráči kartu, na kterou se ze svého balíčku těšil nejvíc, nebo mu můžete spolu s nákupem znepříjemnit situaci do dalšího kola.

S hraním Posedlosti se ale pojí jeden nedostatek. Každé zahrání této karty navyšuje herní dobu a tím se protahuje celá partie. Rozdíl je viditelný především ve hře méně hráčů, protože v tuto chvíli mohou mít v ruce více posedlostí a neustále provádět hru za ostatní. Přesto se jedná o zajímavý a unikátní nápad.

Dominion: Alchymie je povedeným rozšířením, které přináší do hry zajímavost v podobě druhé měny. Ta ztěžuje nákup karet a také prodlužuje ve spojení se schopnostmi některých karet dobu potřebnou k dohrání. Současně zde ale máte novou možnost, jak získávat vítězné body zásluhou Vinice.

Dominion: Alchymie - krabice

Pokud budete dodržovat doporučení autora a omezíte počet karet v jedné hře, pak si Alchymii výborně užijete. Takže ani toto rozšíření se vedle Prosperity nakonec neztratí, ačkoliv je přecejen o malý kousíček horší než to, které vám umožní koupat se v penězích. Ale stačí, abyste měli raději vůni lektvarů, otevírání nových obzorů při hraní nebo prostě měli rádi Dominion. Ve všech třech případech je toto rozšíření dobrou volbou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDonald X. Vaccarino
IlustraceAntonio Catalán, Matthias Catrein, Jacob Corn, Julien Delval, Alex Drummond, Klemens Franz, Martin Hoffmann, Simon Jannerland, Ryan Laukat, Harald Lieske, Marcel-André Casasola Merkle, Kieron O'Gorman, Claus Stephan, Franz Vohwinkel
VydavatelRio Grande Games, 999 Games, Devir, Filosofia Éditions, Giochi Uniti, Hans im Glück, Hobby Japan, Lautapelit.fi, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(26 voters)
KategorieCard Game, Expansion for Base-game, Medieval
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Delayed Purchase, Hand Management, Open Drafting
RozšířeníDominion: Sammler-Box, Dominion, Dominion (Second Edition), Dominion (Second Edition) Big Box, Dominion: Big Box, Dominion: Intrigue, Dominion: Special Edition, Het Koninkrijk Dominion
RodinaDigital Implementations: VASSAL, Game: Dominion, Theme: Alchemy
Alternativní názvyDominion: Alchimia, Dominion: Alchimie, Dominion: Alkemia, Dominion: Alquimia, Dominion: De Alchemisten, Dominion: Die Alchemisten, ドミニオン:錬金術, 皇輿爭霸:煉金術士

Více o hře.

Recenze: Dominion Alchymie – hodina lektvarů začíná
Dominion: Alchymie je zatím poslední rozšíření hry Dominion, které vyšlo v češtině. Přináší nové karty, ale především novou měnu, která vás přinutí kromě peněz sbírat i elixíry, z nichž budete své čáry míchat. Karty znovu velmi výrazně obohacují zážitek ze hry, ale nesmíte to s jejich počtem přehnat, protože pak narůstá herní doba. Trochu matoucí může být použití starších karet vztahujících se k nákupní ceně, protože elixíry leccos mění. Ovšem za trochu komplikací se vám Alchymie odmění novými cestami k vítězství a především kartami, které přináší zajímavé a dosud neviděné vlastnosti. Alchymie by určitě neměla být na pořadí pořizovaných rozšíření na prvním místě, ale stejně tak by neměla chybět ve sbírce každého milovníka této hry..
Klady:

+ nová měna
+ zajímavé možnosti svázané s lektvary
+ nové cesty k vítězství
+ zajímavé další karty
Zápory:

- delší herní doba
- nedoporučuje se hrát s příliš kartami z Alchymie v jedné partii
- trochu složitější porovnávání ceny se staršími kartami
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cvak! – magnetické klapání