Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Doprava 007 – s Impulsem na cestách

doprava-007-19

Vím, že bych se za volantem neměl rozčilovat. Jenže když dnes to vypadá, jako by mi někdo škodolibý stavěl do cesty jen samé překážky a nepříjemnosti. Sotva se vyhnu jedné uzavírce, už na mě čeká nehoda a popojíždění v další koloně. Nervózně koukám na hodiny na palubní desce. Proč zrovna dnes, když musím být v Táboře včas?

Název našeho článku není samoúčelný. Číslice 007 v názvu odkazuje na jedno z nejposlouchanějších českých rádií, které se také pyšní výborným dopravním zpravodajstvím. Možná právě proto je rádio Impuls stalo partnerem deskové hry Doprava 007. Tu vytvořili v laboratoři firmy Bonaparte a představili ji trhu v roce 2015.

Velká žlutá krabice nám ukazuje hned několik druhů řidičů. Kliďase, nerváka, nepozorného i agresivního a všichni si to sviští po silnici. A vy se s nimi budete muset vyrovnat, ale ještě předtím musíte otevřít krabici a vyjmout všechny komponenty. Tou hlavní je mapa České republiky pospojovaná puntíkatými silnicemi. Co puntík, to jeden krok. A jsou tam i speciální místa, o kterých si povíme později.

doprava-007-08

Hráči ale dostanou pro účely zabavení daleko víc komponent. V první řadě to jsou karty a balíček, který obsahuje čtrnáctku měst (v podobě značky obce) a pak nejrůznější akční karty, ať už kladné se žlutým rámečkem nebo problémy s červeným lemem. Ke hře jsou připraveny také papírové stojánky, které si hráči musí nejdříve poskládat a mají tři pozice k zastrčení karet. Nechybí ale ani kostka a figurky představující závodící vozidla.

Na začátku partie si každý vybere jedno autíčko a všichni to svoje postaví do startovního města, kterým nemůže být nic jiného než hlavní město Praha. Jednotliví hráči ale dostanou především tři náhodné karty měst, které představují jejich cíl. Tyto tři místa musí navštívit rychleji než ostatní. K tomu ještě dostanou šestici akčních karet, které by jim mohly pomoci (nebo uškodit protivníkům).

Účastníci se na tahu střídají. Když na hráče přijde řada, hodí kostkou a ta mu určí vzdálenost, o kterou se musí se svým vozem posunout. Při tom může libovolně zatáčet a odbočovat, pouze otáčení v rámci jednoho tahu je zakázané. Při jízdě ale také musí dodržovat rychlostní limity, takže na okresce šestka neplatí a je z ní pouze pětka.

doprava-007-01

Zajímavý moment nastane ve chvíli, kdy vůz zastaví na místě, kde už stojí jiný hráč. Dojde k souboji za pomoci kostek. Hráč, který už na místě byl, se pokusí hodit vyšší rychlost, než kterou na místo dorazil jeho soupeř. Ten s vyšší hodnotou vítězí a zůstává, zatímco auto poraženého je odtaženo zpět do Prahy, odkud musí v příštím tahu znovu začínat.

Základním cílem hráčů je zastavovat ve městech, jejichž karty dostali na začátku. Na pořadí nezáleží, ale auto musí zastavit přesně na daném puntíku. V tu chvíli majitel ukáže svůj úkol ostatním a může pokračovat dál. Ovšem vyplatí se i návštěva jiných měst. Kdykoliv hráč zastaví na městě, jehož kartu nedrží (nebo ji už splnil), může zahrát libovolnou kartu z ruky na jednoho z protivníků.

Karty nastupují na scénu také ve chvíli, kdy vůz zastaví na speciálních políčcích se symboly hvězdy nebo červeného puntíku. Ty představují silniční kontrolu (možnost vyměnit si karty) nebo problém, který umožní řidiči jinému řidiči zaútočit na aktivního hráče. Útokům je ale možné se bránit, pokud hráč má v držení patřičnou žlutou obranu (kartu).

doprava-007-06

Hráči navštěvují města, jezdí po mapě, ale ani ve chvíli, kdy někdo splní svůj třetí úkol, ještě závod nekončí. Jeho úkol je v tu chvíli jasný. Dojet v pořádku zpět do hlavního města. Teprve tam se bude moci prohlásit za absolutního vítěze.

Doprava 007 nenabízí žádné složité principy, ale chce po hráčích, aby se jednoduše posouvali se svojí figurkou po plánu. Když jsme viděli, že ve hře jsou úkoly, tajně jsme zadoufali, že budou vždy společné pro všechny. Bohužel každý z účastníků má svoje vlastní tajné cíle a na mapě se tak nepotkají tak často, jak by mohli.

Konfliktu ale přesto není nedostatek. K tomu slouží akční karty, které mohou hráči používat i mimo svůj tah, pokud jim to umožní situace. A možností, jak škodit ostatním, je dostatek. Hlavní takový moment nastane, když některý z hráčů splní svoji poslední kartu. V tu chvíli se proti němu obrátí snaha všech ostatních, kteří se ho budou snažit veškerými možnými prostředky zpozdit, aby sami měli šanci dokončit své úkoly a dorazit rychleji.

doprava-007-12

Jenže celá hra je závislá čistě na náhodě a taktiky v ní moc není. Lze vybírat karty, které zahrajete a volit cestu pro vůz, ale ve výsledku stále záleží vše na tom, jaké číslo vám padne. Můžete stát u cílového města, kousek od vítězství, ale pokud vám nepadne potřebné číslo, všichni vás klidně ještě mohou předehnat. A to je demotivující hlavně pro starší hráče.

Naštěstí Doprava 007 je v první řadě určená pro malé školáky v takovém věku, kdy sotva umí číst a počítat. Naučí je znát republiku, dopravní pravidla a současně jim umožní mezi sebou trochu soupeřit.

Zpracování není špatné a obsahuje dobré nápady. Třeba značky měst a veselé ilustrace. Figurky jsou opravdová dřevěná autíčka a stojánky fungují lépe než ty obvyklé plastové. Celkově se tak rozhodně nejedná o zklamání, snad jen ty pravidla jsou překvapivě dlouhá a popis efektů karet je příliš komplikovaný.

doprava-007-15

Mírou náhody je Doprava 007 téměř Člověče nezlob se. A cílovou skupinu bude mít také podobnou. Hra ale přesto nabízí o trochu víc než zmíněná klasika všech českých domácností. Děti pobaví, něco málo je naučí a ještě je nechá se pořádně poprat o vítězství.

Recenze: Doprava 007 – s Impulsem na cestách
Doprava 007 je hra, jejímž tématem jsou auta a silnice po celé naší zemi. Hráči je křižují a snaží se splnit svoje tajné cíle. Jejich výsledek závisí hodně na tom, jaký počet puntíků padne na kostkách. Pouze přesné zastavení na městě se počítá a hráči tak nemají příliš možností, jak svůj úspěch ovlivnit taktikou. Ale naštěstí mohou alespoň škodit ostatním, aby je zpomalili. A to je zábava. Doprava 007 děti naučí i pobaví.
Klady:

+ téma dopravy pro děti
+ různé cíle v každé partii
+ možnosti akčních karet
+ mapa republiky
Zápory:

- náhoda ovlivňuje až příliš výsledek
- překomplikované vysvětlování pravidel
- zbytečně velká krabice
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dominare – městský stát Tempest hledá vůdce