Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Duchy – můj kamarád duch má rád logiku

Duchy - balení

Straší mě každou noc. Sotva zhasnu v pokoji a zalezu pod peřinu, vynoří se z různých míst. Jednou je to ze šuplíku, druhý den zpod lampičky. Včera se zrovna jeden vytáhnul zpod postele a druhý vstoupil do místnosti oknem. Už se jich ale nebojím, ačkoliv by to možná chtěli.

Jsou už takovými mými tichými kamarády. Můj kamarád duch. To zní hezky, říkám si pro sebe, když zavírám oči a kousek ode mne se ve vzduchu vznáší průhledné mléčně bílé tělíčko malého dušáka. S vědomím, že mi nic nehrozí, protože každý, kdo by vešel, by se jich lekl a utekl, spokojeně usínám. Vlastně mě možná svým způsobem chrání. Ale to už je moje poslední myšlenka, než se odeberu do říše spánku.

Duchy je polský výraz pro slovo Duchové, které budeme pro tuto hru používat dál. Hru vydala ve své typické vysoké krabičce pro větší a složitější polská společnost Granna. Tentokrát se ale nejedná o originální nápad jako v ostatních případech. Místo toho jsou Duchové pouze předělávkou mnohem staršího hitu Ghosts! už z roku 1980!. Hra zatím není v češtině k dostání a ani nevypadá, že by ji společnost Press Pygmalion měla v plánu do své edice naučných her zařadit. Berte to tedy spíše jako představení, případně pokud o hru máte zájem, můžete zkusit napsat do Pygmalionu s žádostí o její vydání.

Duchy - připravená hra

Velká krabice vás uvítá stejně, jako u Superfarmáře (recenze), Loch Ness (recenze) nebo Qubixe (recenze). Na víku je strašidelný obrázek, který napovídá, že se budou děti trochu bát. Ale jen do té doby, než otevřou krabici. Duchové jsou totiž v této hře kamarádi.

I tentokrát se uvnitř ukrývá především spousta prostoru. Část z něj zabírají plastové figurky bílých duchů, kterých je celkem šestnáct. Vepředu mají dvě malá nevýrazná očka a vzadu za sebou táhnou svoje bílé povlečení po zemi. Na zádech mají malý otvor, který bude sloužit pro rozlišení dobrých a špatných duchů.

Ano, tohle základní rozdělení duchů, které se učí na každé správné duchařské akademii, jsme vám zapomněli objasnit. Duchové se řadí do dvou rodin – jedna se vám snaží pomáhat a chrání vás před zlými sny a věcmi tohoto světa, zatímco druhá je škodolibá a nejraději ze všeho lidem škodí. Takže když potkáte ducha, podívejte se mu nejdřív na záda. Pokud tam má modrý puntík, je bezpečné si s ním hrát. Ale před těmi s červeným puntíkem vemte nohy na ramena!

Duchy - rozehraná hra

K jejich rozdělení slouží dva plastové hřebínky, ze kterých vycvakáte barevné puntíky. Deset červených a deset modrých. Zasunete je do zad figurek duchů tak, abyste měli osm modrých a osm červených. Dva čudlíky od každé barvy vám zůstanou jako náhradní, pokud byste je náhodou ztratili.

V krabici kromě těchto dílků už je pouze oboustranný herní plán a samozřejmě také dvoustránková knížečka s pravidly. Ta jsou však pouze v polštině, což nám naštěstí nevadí, protože na internetu jsou k dispozici pravidla v angličtině k předchozím verzím hry. Hru se rychle naučíte, protože nemá žádná složitá pravidla.

Důležité je si pořádně prohlédnout herní plán. Na jedné straně má čtvercový tvar, zatímco na opačné straně najdete tvar plný šestiúhelníků. Pro začátečníky a seznámení s hrou pravidla doporučují začínat na té obyčejnější straně.

Duchy - rozehraná hra

Všechny čtyři rohy plánu obsazují šipky. Plán natočte tak, aby šipky směřovaly vždy vlevo a vpravo z pohledu hráčů. Tato místa jsou útěkovými cestami z domu. Dobří duchové se totiž těch zlých bojí a snaží se osvobodit a utéct z domu.

Každý z hráčů dostane do začátku čtyři dobré a čtyři špatné duchy. Rozloží je před sebe do dvou rovnoběžných řad po čtyřech. Postaví je tak, aby byly zády a barevnými puntíky otočení k němu. Soupeř nesmí vědět, kde máte dobrého a kde zlého ducha, takže doporučujeme rozložit duchy náhodně. Přitom ale současně trochu myslete takticky. To zatím ale příliš nejde, když nevíte, jak se vlastně Duchové ve skutečnosti hrají.

Celá hra je plná pobíhání duchů v prostěradlech a především zajímání. Když se dva duchové potkají na jednom místě plánu, tak je ten, který se na místě nacházel, zajatý. Lekl se totiž návštěvy a scvrknul se do kuličky, tedy tvaru, ve kterém se duchové normálně schovávají před nebezpečím.

Duchy - rozehraná hra

Hráč ve svém tahu může posunout jednu ze svých figurek vpřed, vzad nebo do stran. Časem se tedy dvě skupinky duchů setkají a začnou se zajímat. A zatímco pobíhají po plánu, může jeden nepozorovaně proklouznout ven jedním z nouzových úniků. Ovšem každý z hráčů může utéct pouze průchody, které jsou až na protivníkově straně.

Ve chvíli, kdy dojde k zajetí některého ducha, oba hráči odkryjí identitu svého ducha. Poraženého ducha si položí jeho majitel před sebe. Musí ukázat soupeři, jestli se jedná o člena dobrého nebo zlého kmene.

Souboj může skončit hned několika způsoby. První z nich už jsme zmínili – pokud se podaří jednomu dobrému duchovi utéct z domu, aniž by jej soupeřovi duchové chytili, udělá poplach a hra končí vítězstvím majitele tohoto uprchlíka.

Duchy - příprava figurek

Další dva způsoby výhry nebo prohry už zahrnují zajímání protivníkových duchů. Pokud hráč přijde o všechny své čtyři dobré duchy, pak okamžitě prohrává. Může však naopak vyhrát v případě, že se mu podaří jako kořist podstrčit soupeři všechny čtyři svoje zlé duchy. V takové situaci se majitel zbývajících dobrých duchů stává vítězem partie.

Duchové jsou jednoduchou zábavou, která v sobě má trošku taktiky a především spoustu tajemství v podání puntíků na zádech duchů. Pochopitelně se nejedná o novou myšlenku. My jsme se s ní setkali už ve hře Maršál a špion (recenze), ale k dostání je také v jiné podobě pod názvem Stratego.

Tato verze však má zajímavé téma a opravdu originální a povedené zpracování. Právě to je nejlákavější pro cílovou skupinu hry – menší děti. Ti si s Duchy užijí spoustu legrace, protože jim nevadí, že část hry vůbec nelze strategií ovlivnit.

Duchy - připravená hra

Především na začátku partie totiž nemáte žádnou šanci, jak zjistit, kde má soupeř kterého ducha. Musíte tedy riskovat. Ovšem na rozdíl od již zmiňovaných her tentokrát neriskujete porážku v případě, že zaútočíte na špatného ducha. Zajmete jej tak či tak a oslabíte soupeře. Musíte si pouze dávat pozor, abyste nezajali posledního špatného ducha, který už mezitím mohl odhalit svoji identitu, a můžete si na něj dávat pozor.

Právě v tom je zásadní rozdíl oproti Strategu, které obsahuje spoustu různě silných jednotek, které se přebíjí v systému kámen-nůžky-papír. Ve hře Duchy však je to trochu jinak a musíte tomu také uzpůsobit svoji taktiku.

Jednodušší pravidla a jen dva druhy figurek mají za následek rychlý herní průběh. A děti budou chtít přídavek hned, jak partii dohrají. U takovéto hry s tajemstvím je totiž velká legrace a napětí pokaždé, když hráči útočí, protože jsou zvědaví, jakého ducha zajali. Navíc je skvělým nápadem přidání třetí vítězné podmínky v podobě útěku ducha z domu. Hráči si tak musí dávat pozor, aby jim některá figurka neproklouzla, a nemohou se navzájem jen tak vyhýbat. Naopak jsou donucení na sebe útočit. A to je dobře, protože to také snižuje herní dobu.

Duchy - připravená hra

A co druhá verze? Šestistranná políčka nabízí víc variant k pohybu a také delší partii. Bohužel pravidla neukazují správné rozložení figurek, respektive v natočení herního plánu, které najdete v pravidlech, lze osm duchů rozestavit pravidelně pouze jedním způsobem s prázdným místem uprostřed. Hra v této variantě je opět trochu jiná a stále zůstává zajímavá.

Pravidla navíc doporučují pro strategičtější hru ubrat počet duchů. Pak vás ale může potkat nekonečné nahánění po relativně velkém prostoru domu.
Duchové je pěkná hra pro děti, které si ji užijí díky jejímu výjimečnému zpracování. Tajná informace na zádech každé figurky je bude fascinovat. Navíc je ve hře více strategie než v původních verzích her, jejichž systém Duchové používají. Pokud byste tedy někde na tuto polskou hru narazili a chtěli pobavit své děti honičkou s duchy, pak se nebojte a kupte ji. Duchové vás nebudou strašit..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlex Randolph
IlustraceJohann Rüttinger
Vydavatel5pb. Inc., Asmodee, Bütehorn Spiele (Buchholz Verlag), Drei Magier Spiele, Estrela, Granna, Kärnan, Kirjalito, Kod Kod, Litor, Milton Bradley, Möbius Games, Noris Spiele, Oliphante, Schmidt Spiele, Venice Connection, Waddingtons, 놀이속의세상
Rok vydání1980
Počet hráčů2 - 2
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(13 voters)
KategorieAbstract Strategy, Bluffing, Children's Game, Deduction, Horror
MechanismyGrid Movement, Secret Unit Deployment, Square Grid, Static Capture
RodinaBooks: Dr. Jekyll and Mr. Hyde, Components: 6 x 6 Grids, Creatures: Ghosts, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyLes bons et les mauvais Fantomes, I buoni e i cattivi Fantasmi, Castelo Mal-Assombrado, Dobre i złe duchy, Duchy dobre i złe, Fantasmagorie, Fantasmi, Fantômes, Fantômes contre Fantômes, Geister, Ghosts!, De goede en de slechte Spoken, Good and Bad Ghosts, Die guten und die bösen Geister, Jekyll & Hyde, Jogo do Zumbi, Kummituspeli, Phantoms vs Phantoms, Spøgelser, Spøkelser, snille og slemme, Spökjakten, Spökspelet, Φαντασματάκια, רוחות טובות ורעות, ガイスター, 雷ネットアクセスバトラーズ, 고스트

Více o hře.

Recenze: Duchy – můj kamarád duch má rád logiku
Duchy je jednoduchá, ve své podstatě dětská hra o bitvě dobra a zla. Každý ze soupeřů má ve svém týmu jak dobré, tak zlé duchy. Jeho úkolem je buď utéct s některým kladným a nebo přinutit soupeře, aby mu zajal všechny špatné. Duchové na sebe útočí a dělají ze sebe zajatce. Když však na ducha útočíte, nikdy nevíte, jestli je dobrý nebo zlý. Tak je hra velice napínavá, ale také hodně náhodná. Navíc v pravidlech nenajdete popis rozložení figurek pro šestiúhelníkový plán a na větším prostoru se méně duchů může honit. To je ovšem z větší části vyřešené druhou podmínkou vítězství, kdy stačí hráči utéct úspěšně s dobrým duchem. Pokud ale žádného nemá, pak je odsouzen nahánět soupeře donekonečna. Duchy zaujmou svým zpracováním a jednoduchostí děti, které si jeho hraní budou překvapivě užívat..
Klady:

+ pěkné figurky duchů
+ dobří a špatní duchové se poznají podle barvy špendlíku na zádech
+ oboustranný herní plán = dvě varianty hry
+ žádné rozdílné síly jednotek
+ vyhrává vždy útočník
+ více možností výhry
Zápory:

- začátek partie je čistě o náhodě
- v pozdějších fázích se mohou hráči navzájem honit po plánu
- v pravidlech chybí rozložení figurek pro šestiúhelníkový plán
- zbytečně velká krabice
2
Prozkoumávejte dál
Test hračky: Quercetti Tecno