Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Equilibry – rovnovážný stav

Je na čase ukázat, jak umím balancovat. Trénoval jsem to celý rok. Všechno ale směřovalo k tomuto momentu, kdy vystoupím před publikem. Cítím, jak se mi klepou kolena, když vystupuju na tu první houpající se překážku. Ale pak už skládám jeden tvar na druhý a na lidi kolem zapomenu. Je to, jako bych šplhal k obloze.

A tak se k hráčům vyšplhala hra Equilibry, kterou vydává společnost Cayro. A v češtině nám ji přináší firma Pygmalino.

Jedná se o motorickou balanční hru v malé kartonové krabičce. Ta nenechává nic na představivosti a na víku zobrazuje všechny komponenty. Na začátku partie hráči rozloží sadu houpajících se šesti základen. Ty mají podobu rozpůlených kuliček, takže nahoře je plocha a dole kulatá část. Poté připraví hráči v dosahu všech dvojici kostek, a především tři sady po patnácti tvarech.

Potom už se hráči střídají na tahu, ve kterém je jejich úkol jednoduchý – hodit dvojicí kostek a podle jejich výsledku se zařídit. První kostka určí, jestli si hráč má vzít kostku, válec nebo trojúhelník. Druhá pak rozhodne, na který z podstavců má tento přírůstek umístit.

Na hráči pak je, aby si správně zvolil umístění a velmi opatrně sem daný dílek položil. To proto, že je velmi pravděpodobné, že budou mít podstavce tendenci se houpat, převažovat a zkazit veškeré snažení svým pádem.

No a právě o tom to je, protože hráči se střídají a ten, komu se jeho stavba pod rukama zřítí, je vyřazen z kola. A pouze jeden hráč může zůstat jako vítěz a oslavit své stavitelské schopnosti.

Equilibry je hrou, která nemá co skrývat. Jedná se o dovednostní zábavu, ve které bez šikovných prstů a pořádné porce nervů nemáte šanci uspět. To proto, že přikládání kostiček je občas opravdu adrenalinový sport.

Podstavce jsou dobře navržené, takže se vždy tak nějak houpou, ale při tom jsou stále dostatečně stabilní, pokud jste opatrní a trochu o umístění kostičky přemýšlíte. Nedostáváte ale příliš na výběr, protože všechno za vás určí už dopředu kostky. A přesto je to celé legrace a zábava, protože kdo by se nesmál cizímu neštěstí, když mu jeho stavba spadne?

Partie je rychlá a během patnácti minut si můžete střihnout v klidu celou partičku. Při tom je to hra primárně pro různý počet hráčů a to přesto, že čím více jich je, tím se trochu ztrácí smysl pro spravedlnost, protože s přibývajícími kostkami výrazně stoupá náročnost umisťování kostiček.

Hra je krásně zpracovaná a to dokončuje výborný celkový dojem. Díky tomu všemu je Equilibry výbornou šikovnostní hrou. Pokud tedy máte pro podobné zábavy slabost, pak se jistě nebudete nudit, jen nečekejte žádné taktiky nebo možnosti škodit soupeřům. V Equilibry jste sami za sebe a právě tak můžete vyhrát nebo prohrát.

Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Dřevěná tabule na stůl se stojanem pro děti