Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Escape Room Úniková hra

escape-room-01

Už z dálky slyším to tikání, které je chladné a nijak nenaznačuje, kolik vteřin ještě zbývá do nuly. Přede mnou je možná nejtěžší rozhodnutí mého života. Jít dál, do šera kanalizace, a prozkoumat situaci, nebo raději počkat na příjezd pyrotechniků? Ale co když je pozdě. Co když jsem já tím jediným, kdo může zneškodnit bombu?

Hráči to tikání ale uslyší neustále uvnitř krabice s názvem Escape Room: Úniková hra, kterou si pro všechny fanoušky útěků připravili ve společnosti Identity Games. Konkrétní jméno se ale nedozvíme. O grafiku se postaral Roland MacDonald a krabice má na sobě razítko s rokem 2016. Pro lokalizaci si ji vyhlédla společnost ADC Blackfire, která ji přináší na náš trh kompletně v češtině.

Uvnitř krabice je plastová krabička, která dostala název chrono dekodér. Funguje na baterie, má displej s odpočtem a nahoře čtyři otvory. Po stranách krabičky ale hráči najdou také řadu zajímavých šifrovacích klíčů, které budou potřebovat v průběhu svých dobrodružství. Uvnitř velké kartonové krabice jsou celkem čtyři scénáře – Útěk z vězení, Virus, Jaderná hrozba a Chrám Aztéků.  Jsou současně také očíslované a seřazené dle obtížnosti, kde vyniká především poslední scénář, který je opravdu náročný.

escape-room-08b

Každé dobrodružství je uzavřené ve svém vlastním pytlíku a skládá se obvykle ze tří obálek. Na té s číslicí jedna je popsaný příběh, který hráči přečtou nahlas a poté spustí tlačítkem odpočet šedesáti minut. V tu chvíli už by měla na dosah ležet také sada šestnácti plastových klíčů, které jsou pokaždé trochu jiné a sada karet nápověd. Ty nejsou čitelné, pokud je nevložíte do speciální červené kapsičky, která slouží jako dekodér.

Ve chvíli spuštění času hráči otevřou první obálku a uvnitř najdou pokaždé trochu jiné komponenty. Mohou to být papírky s textem nebo něco zcela jiného. Všechny ale mají něco společného – musíte s jejich pomocí vydedukovat nějaký čtyřmístný kód a zjistit jeho pořadí. Teprve poté můžete vzít odpovídající klíče do ruky a zasunout je do chrono dekodéru. Zvukový signál naznačí, jak úspěšní hráči byli. Špatný tip jim vezme minutu času. Naopak správná odpověď znamená, že mohou otevřít druhou obálku a pokračovat v luštění.

V průběhu partie mohou hráči také používat karty nápověd, pokud nemohou přijít některé hádance na kloub. Karty se odemykají postupně, jak plyne čas na hodinách. I když se vám tedy zrovna nedaří, můžete se pohnout z místa.

escape-room-06

Escape Room: The Game vás nechá bezezbytku uvěřit, že hledáte bombu, utíkáte z vězení nebo jste zavření v chrámu Aztéků. Tahle hra má prostě atmosféru! Je to tak trochu jiná úniková hra, protože nabízí opravdu krásně variabilní čtyři scénáře. Každý je zcela jiný a pokaždé si všechno užíváte do posledního momentu.

Proč? Podle nás za to může skladba komponent. Hra nespoléhá na karty, ale místo toho jde cestou reálných indicií a obyčejných předmětů nebo papírků. Tím je tato krabice zdaleka nejblíže reálnému zážitku z únikové hry. Neposouváte se vpřed  po nějakých kartách, ale fyzickou interakcí s herními součástkami.

Navíc (na rozdíl od Exit her) si tady nebudete lámat hlavu s ničením komponent. Někdo totiž přemýšlel, a tak všechny dílky, které svým působením znehodnotíte, lze znovu stáhnout a vytisknout! Hru je tedy snadno možné použít znovu, ačkoliv ne stejnou skupinou hráčů. Ti totiž budou znát odpovědi na rébusy a není to pro ně žádná výzva. Pokud ale neuspějete po doběhnutí šedesáti minut, časomíra bude dále počítat váš výkon a vy můžete pokračovat dál, dokud úkol nesplníte. I když jsou vaše alter ega ze scénáře mrtvá jako následek uběhnutí limitu.

escape-room-04

Na webových stránkách si navíc můžete stáhnout řešení, kde si pak můžete zpětně projít, co jste udělali dobře a co špatně. Vše je zde vysvětleno do detailů. Navíc existuje také aplikace pro Android, která nabídne zvukovou kulisu pro řešení jednotlivých scénářů.

Krabice sice zmiňuje povolené počty od tří do pěti, ale scénáře jsou řešitelné i ve dvou. Musíte být rychlejší a všechno to je o kapku těžší, ale i tak se dá vyhrát. Naopak věříme, že ve vyšších počtech budou úkoly až příliš jednoduché a hodinový limit nebude výzvou.

Všechny hádanky ve scénářích jsou výborné, neopakují se a mají rozhodně nápad. Díky tomu se neustále těšíte, co si pro vás autoři dál připravili. Hra vás nepřestává bavit. Celkovému napětí pomáhá také prvek tajemství, protože hráči mají před sebou vždy několik obálek, které mohou otevírat pouze po splnění úkolu a zadání první vyřešené kombinace. Ty jsou v každém scénáři tři, ale úkolů na cestě budete muset vyřešit víc.

escape-room-11

Nejde tedy ani tak o zpracování nebo zajímavý Chrono dekodér. Koncept hledání správných klíčů a jejich zastrčení do správných otvorů, je vynikající. Hráči vždy mají přímou odezvu, ale pokaždé musí znovu hledat nové odpovědi. Klíče totiž mají spoustu různých vlastností, písmen a tvarů, kterými se liší. Hráči tedy nehledají jen indicie čísel či barev, ale obvykle něco úplně jiného.

I tato hra slaví na trhu úspěch. Dočkala se tedy už několika rozšíření, které využívají jako základní krabici tu, kterou dnes recenzujeme. Výhodou tedy bude cena za jednotlivé nové příběhy. Zatím ale nemáme potvrzeno, jestli se dočkají (v současné době už čtyři) příběhy českého překladu.

escape-room-13

Escape Room: Úniková hra je vynikající zábavou, která nabízí originální přístup. Hráči dostanou opravdu nápovědy sestavené z různých věcí a indicií, ze kterých musí dohromady vydedukovat cestu ke správnému kódu. Všechny scénáře prověří schopnost hráčů odhalit řešení. Někdy je jasné, jindy se autoři opravdu překonali. Obecně jsou scénáře originální, ale především vypráví příběh a mají logiku! Escape Room: Úniková hra je způsob, jak zažít (miminálně) čtyři hodiny adrenalinu a napětí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
IlustraceSebastian Goyke, Roland MacDonald
VydavatelIdentity Games International B.V., ADC Blackfire Entertainment, Broadway Toys LTD, Concentra, Cranio Creations, Desyllas Games, Diset S. A., FoxMind Israel, Galápagos Jogos, Korea Boardgames, Maki A/S, Noris Spiele, Spin Master Ltd., ToyRock Oy, Trefl
Rok vydání2016
Počet hráčů3 - 5
Herní doba60
Minimální věk16 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(9 voters)
KategorieElectronic, Puzzle
MechanismyCooperative Game, Deduction, Elapsed Real Time Ending
RozšířeníEscape Room: The Game – Another Dimension, Escape Room: The Game – Casino, Escape Room: The Game – Da Vinci's Telescope, Escape Room: The Game – Dawn of the Zombies, Escape Room: The Game – Murder Mystery, Escape Room: The Game – Nuclear Countdown, Escape Room: The Game – Panic on the Titanic, Escape Room: The Game – Secret Agent, Escape Room: The Game – Snoepfabriek, Escape Room: The Game – Space Station, Escape Room: The Game – Superhelden Next Generation, Escape Room: The Game – The Break In, Escape Room: The Game – The Dentist, Escape Room: The Game – The Legend of Redbeard's Gold, Escape Room: The Game – The Magician, Escape Room: The Game – Tomb Robbers, Escape Room: The Game – Welcome to Funland, Escape Room: The Game – Wild West Express
RodinaCategory: Escape Room Games, Misc: Limited Replayability, Series: Escape Room – The Game (Identity Games International B.V.)
Alternativní názvyEscape Room: Das Spiel, Escape Room: il gioco, Escape Room: Jocul, Escape Room: Le Jeu, Escape Room: Pakohuonepeli, Escape Room: Spelet – Ut, Escape Room: Spillet, Escape Room: Úniková hra, Escape room: Το παιχνίδι, אסקייפ רום: המשחק, 限時解鎖: 密室逃脫, 이스케이프 룸 방탈출 게임

Více o hře.

Recenze: Escape Room Úniková hra
Escape Room: Úniková hra je dokonalým přenesením skutečných únikových her do světa herních stolů. Není tu žádný balíček, kterým byste si razili cestu. Tentokrát si musíte vystačit se zdánlivě několika drobnými indiciemi. Ale přesně díky tomu má hra úplně jinou atmosféru a nabízí opravdu odlišný zážitek. Zpracování je velmi solidní a úkoly jsou originální. Celkově tak musíme Escape Room: Úniková hra doporučit všem, kdo rádi spolupracují pod stresem časového limitu.
Klady:

+ skvělé čtyři scénáře (každý úplně jiný)
+ žádné karty, ale různé indicie
+ rébusy dávají smysl
+ chrono dekodér, časový přes, zvuková kulisa (aplikace)
+ atmosféra
+ originalita úkolů
+ použité komponenty lze znovu vytisknout
+ postupně odemykané nápovědy
+ klíče
+ lze hrát i ve dvou
Zápory:

- vyšší cena (při rozpočtu za scénář ale více než srovnatelná s konkurencí)
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dragon Castle – Mahjongg vrací úder