Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Famous Fastballs – baseball s mincemi

Famous Fastballs - připravená hra

Stačil jeden home run, abych byl slavný. Jeden pohled, jedno máchnutí a jeden výdech tak hluboký, že málem odfouknul celý stadion. Tak začala moje cesta za štěstím a slávou. Teď už vím, že stačí být ve správnou chvíli na správném místě a všechno je možné.

Dokonce je možné i to, abyste si zahráli baseball s použitím pouze jedenácti karet. Autorem Famous Fastballs je Rob Bartel a hru jako jednu z řady Famous vydal pod hlavičkou svojí firmy Famous Games Company Inc. My v ruce držíme už třetí edici.

Jedná se o malé balení, do kterého se tak akorát vejde jedenáct karet a jeden lístek s informacemi o baseballu jako takovém. Naproti tomu dvě z těch jedenácti karet jsou oboustranným popisem pravidel. Díky tomu nám zbývá devět karet pro samotnou partii. Dvě z nich jsou skórovací, každá v barvě jednoho z týmů (domácí, hosté). Další na řadě je opět očíslovaná karta, která bude sledovat množství sehrávek obou týmů.

Famous Fastballs - připravená hra

Další dvě karty ukazují pouze roli hráčů – jeden na sebe vezme pozici nadhazovače, zatímco druhý bude v tu chvíli na pálce. Jedna karta představuje hřiště s metami, další bude počítat auty a poslední dvě na sobě mají možné výsledky jednotlivých odpalů.

Na začátku partie budou hráči kromě těchto rozložených karet pořebovat také osm mincí, které rozloží na všechny dostupné stupnice. Každý jednu bodovací, poté další na auty a sehrávky. Zbývající čtyři se postaví do řady na hřiště, odkud půjdou na pálku a postupně budou v případě úspěchu dál obíhat jednotlivé mety.

Hráči si mezi sebou rozdělí role, přičemž hosté začnou s nadhazováním. Stejně jako v opravdovém baseballu, i tady budou muset hráči umět v první řadě dobře blafovat. A to oba. Právě proto se výsledek nadhozu bude rovnat tomu, jestli někdo z nich pouze naznačí. Oba hráči tak nejdříve zvolí tajně symbol ruky, který pak současně odhalí. Na základě toho je vybrán jeden ze čtyř výsledků, přičemž dva (pokud se hráči neshodnou) znamenají out pro nadhazovače.

Famous Fastballs - rozehraná hra

V opačném případě může nadhazovač dojít na druhou metu (pokud se oba rozhodli neudělat nic = otevřená dlaň). Dvě pěsti naopak znamenají zásah letícího míčku. V takové chvíli se tah posouvá na druhou kartu, která se věnuje čistě zásahům. Jejich výsledek závisí na tom, kolik oba hráči (opět tajně) zvolí zvednutých prstů (maximálně tři). Zatímco pálkař se snaží o vyšší čísla, nadhazovač chce výsledek nižší.

Úspěch nadhazovače znamená, že může svoje běžce posunout a to o jednu i více met. Naopak míček, který spadl přímo do rukou bránícího týmu, se podepíše pod šancí mužstva vyřadit jednoho (nebo více) běžců a prohlásit je za vyautované. Stejně jako za původní out při nadhazování je třeba jejich počet označit na kartě autů. Tu hráči zvyšují, dokud nepřesáhne dva.

Role obou soupeřů se nyní vymění. Poté partie pokračuje výměnou rolí sem a tam, přičemž za každého pálkaře, který dokáže doběhnout zpět až na domácí metu, tým získá bod. Po odehrání předepsaného počtu devíti sehrávek vítězí ten z hráčů, který nasbíral se svým mužstvem více bodů.
Famous Fastballs je unikátní karetní hrou. V době, kdy slaví úspěch všechny ty minifikované hry (Milostný dopis – recenze, Malá velká království) je famous série už dávno na svém vrcholu. Mohli jsme se o tom přesvědčit už dříve v našich recenzích Famous 500 (recenze) nebo Famous Forehand (recenze).

Famous Fastballs - karty

Tentokrát se znovu vracíme k míčku, jenže do něj nebušíme raketou. Místo toho jej házíme vlastní silou. Baseball je v Americe náboženstvím. U nás je pouze jedním ze sportů, který nám stále připadá exotický. To ale neznamená, že bychom si u jeho hraní nemohli užít zábavu podobně, jako u fotbalového 1st & Goal (recenze).

Hra opět až neuvěřitelně věrně a při tom tak jednoduše přenáší pocit baseballového zápasu na stůl. Opět je vidět, že autor má skvělé nápady, představivost a umí z minima vytáhnout maximum. Každá partie má zajímavý průběh, když se protivníci snaží navzájem odhadnout, co ten druhý zahraje za symbol. Ale ani pak ještě není vyhráno, protože doběhnout zpět na domácí metu v jednom kole je možné pouze po homerunu.

Samozřejmě se nejedná o zábavu pro každého. Především v důsledku snahy odhadnout protivníka hraje významnou roli na výsledku také náhoda. Zdánlivě pouze souhrou okolností můžete uspět a dosáhnout domácí mety a bodů.

Famous Fastballs - karty

Jednoduchá pravidla vysvětlíte každému během několika minut. Samotná partie pak také netrvá nijak dlouho, ačkoliv hru s devíti kartami byste na půlhodinovou herní dobu asi netipovali. O to větším překvapením je ale fakt, že se po celou dobu nebudete nudit.

Famous Fastballs je výborná a příjemně jednoduchá hra, která zdárně přenáší svět baseballu do několika málo karet. A s jejich pomocí se můžeme i my stát hrdiny zápasu. Famous Fastballs je prostě výbornou zábavou pro každého sportovního fandu, obzvlášť pak fanouška baseballu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRob Bartel
IlustraceRob Bartel
VydavatelFamous Games Co
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk13 and up
KategorieCard Game, Sports
MechanismyRock-Paper-Scissors, Simulation, Simultaneous Action Selection
RodinaOrganizations: The Game Artisans of Canada, Players: Two-Player Only Games, Promotional: BGG Store Promos, Promotional: Promo Board Games, Series: The World's Smallest Sports Games (Famous Games Company), Sports: Baseball

Více o hře.

Recenze: Famous Fastballs – baseball s mincemi
Famous Fastballs je hra, která kromě karet použije už jen několik mincí z vaší kapsy. A s těmito několika málo komponentami před vámi rozehraje napínavý baseballový mač. Hra funguje překvapivě dobře a zdárně přenáší atmosféru blafování ze sportu přímo na stůl. Oba protivníci jsou neustále zapojení do hry a celé je to zábava, ačkoliv o výsledcích nadhozů i místech dopadu míče rozhodne náhoda. Součet voleb obou protivníků. To sice může odradit některé zájemce, ale díky tomu je také Famous Fastballs příjemně hratelnou miniaturní sportovní hrou.
Klady:

+ skvělý herní mechanismus
+ malá snadno přenosná hra
+ snaha odhadnout protivníka
Zápory:

- náhoda
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Velryby ničí svět