Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Find a Friend – hledají se kamarádi

find-a-friend-01

Moji kamarádi se schovali. Každý rok je to stejné. Kamsi mě odvedou, zmizí a já je musím hledat. Všichni na mě pak dělají obličeje a já musím poznat, jestli jsou smutní, šťastní nebo rozzlobení. Jejich emoce sbírám a mohu si za ně vykoupit svoji cestu zpět do tábora.

Nás tak těžký osud nečeká. Budeme sice také hledat společné emoce a barvy, ale nikam kvůli tomu nemusíme jít. Stačí nám malá krabička s nápisem Find a Friend (Finde den Freund!) od firmy Logis. Autorem hry je Laima Kikutiene a ve Vilniusu vyšla v roce 2012 s ilustracemi od Raminta Šumskyte Sum.

Modrá krabička nám ukáže barevná zvířátka – modrou kravičku, žlutou ovci, červeného zajíce a zelené prasátko. Každý se tváří trochu jinak, ale i tak je to celé veselý pohled. Další pěkný výhled se nám naskytne ve chvíli, kdy tuto krabičku otevřeme a objevíme pravidla společně s 64 kusy karet. Ty nemají ten klasické obdélníkový tvar, ale místo toho se směrem nahoru zužují. Na každé z nich najdeme obrázek jednoho zvířátka a číslici se šipkou do strany. Barvy i výrazy tvorů se postupně mění a čísla také mohou nabízet hodnoty od jedničky do trojky.

find-a-friend-07

Na začátku každé partie hráči nejdříve tento nesourodý barevný balíček zamíchají. Do ruky ale nedostanou žádné z karet. Místo toho je všechny položí do středu plánu a kolem hromádky vytvoří kolečko z osmi počátečních obrázků. Nikdo ale zatím neví, co přesně na nich je, protože jsou otočeny obrázkem a číslicí dolů.

Pak už je na čase, aby začínající hráč otočil první kartu a spoléhal se na svoje štěstí. Nejde mu teď ani tak o obrázek, jako o číslici v horní části. Právě šipkou a hodnotou se bude řídit při odhalení další karty. Takto pokračuje kartu za kartou až do chvíle, kdy se mu podaří odkrýt všechny karty nebo do momentu, kdy mu pohyb poručí otočit kartu, jejíž obrázek už všichni mohou vidět.

Z karet, které se mu podaří během jednoho takového kola odhalit, si může vybrat až tři, které si vezme do ruky. Maximum takových karet držených v dlani je ale pět a hráči se snaží (podle na začátku nastavené obtížnosti) vytvářet dvojice, trojice nebo čtveřice karet, které mají alespoň jednu společnou vlastnost (z trojice barva, emoce, zvíře).

find-a-friend-05

Ve svém tahu může právě v tuto chvíli také vyložit libovolnou sadu karet se stejnými rysy, které odpovídají dohodnutým podmínkám. Tímto sběrem skupinek pokračuje partie až do chvíle, kdy dojde zásoba karet uprostřed. Partie končí a hráči posčítají nastřádané body. Čím víc shodných vlastností, tím více bodů karty přináší.

Find a Friend je karetní hrou, ve které sbíráte zvířátka podobných vlastností. Sběr se ale z velké části řídí náhodou a volbou první karty. Po celou dobu partie hráči vybírají naslepo a nemohou nijak předvídat výsledek ani prvního pohybu. Tady je jasný důkaz, že celá hra je opravdu závislá čistě a jen na štěstí.

A přece tu jsou nějaká rozhodnutí. Tedy konkrétně dvě: které karty z těch odhalených si zvolit je první z nich. Kapacita ruky každého hráče je omezená a není jednoduché si vybrat ty správné karty. Ale i tady hráči musí spoléhat na to, že jdou štěstí naproti, protože nemohou ovlivnit, jestli příští kolo dostanou zrovna tyto karty. Druhá volba pak je načasování samotného vyložení sady, kdy množství karet určuje hodnotu celé hromádky.

find-a-friend-08

Teď už vám musí být jasné, že tato karetka je určená především pro malé děti. A to dokonce už od pěti let, protože potřebují pouze znát základní číslice a počty. Zároveň si při hraní mrňousové upevňují vnímání barev, emocí a dobře se baví s legračními ilustracemi zvířátek. Je ale jasné, že u takto malých dětí dostanou také karty pořádně zabrat a bude to na nich časem vidět. To dále může narušit zážitek, protože pak bude snadné některé karty rozeznat.

S jednoduchostí souvisí také herní doba, která je velice krátká a většinou se dá vejít do čtvrthodinového rámce na jednu partii. A vůbec nezáleží na počtu hráčů, protože pokud jich je méně, pouze se rychleji točí hádání karet, ale ubývají stejně rychle.

Zpracování je to, co tuto hru odlišuje od dalších dětských her a těch, ve kterých sbíráte sady nějakých věcí. Už samotné karty netradičního tvaru zaujmou a pak jsou tu také legrační ilustrace, které se skvěle hodí k ladění i publiku. Největší slabinou tak je anglický překlad pravidel, ze kterých na první přečtení nejsou některé věci zřejmé.

find-a-friend-12

Na závěr tak nezbývá než zopakovat jasná fakta. Find a Friend je hra založená prakticky na náhodě, ale to je mnoho dětských her. Nic jí tedy nebrání, aby děti zaujala a pobavila na slušně dlouhou dobu. Rozhodně jí s tím pomohou pěkné ilustrace.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLaima Kikutienè
IlustraceRaminta Sumskyte Sum
VydavatelLOGIS
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk5 and up
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game, Educational, Math, Memory
MechanismyOpen Drafting, Set Collection
Alternativní názvyFind a Friend

Více o hře.

Recenze: Find a Friend – hledají se kamarádi
Find a Friend je dětskou zábavou od začátku do konce. Svědčí o tom velké zaměření na náhodu a její krocení. Hráči nad vývojem situace nemají prakticky žádnou kontrolu, ale to nevadí, protože děti si se zvířátky zábavu užijí i tak. Může za to hlavně zajímavý posun po kartách podle šipek. Poté už stačí jen správně sbírat karty a včas je vyložit, aby na konci bylo možné získat body. Bohužel to není tak jasné z pravidel, která nejsou přeložena do angličtiny zrovna dobře. Jinak je ale Find a Friend náhodnou, ale zábavnou (a vcelku průměrnou) dětskou karetní hrou.
Klady:

+ ilustrace a tvar karet
+ sbírání sad
+ děti zvířátka baví
+ pohyb po kruhu z karet
Zápory:

- špatná anglická pravidla
- velmi náhodná
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Burg Kletterfrosch – žába, nejlepší přítel princezny