Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Fridos Beute – pytel plný kořisti

fridos-beute-01

Měl jsem obrovskou radost ze svého úlovku. Když jsem dorazil do bezpečí, dolehla na mě únava. Jenže když jsem se probudil, kořist byla pryč. Tedy ne úplně. Pamatoval jsem si jistě, že jsem poklady někam schovával, ale nemůžu si za nic na světě vzpomenout kam. To snad není pravda.

Nezbývá tedy než trénovat paměť, aby se vám nic takového nestalo. Právě k tmou bude výborným pomocníkem nová hra Fridos Beute, kterou si pro všechny hravé děti připravil Benjamin Schwer a to s ilustracemi Anne Heidsieck. Výsledek vydává společnost HABA a to s razítkem roku 2018.

Uvnitř žluté krabice s mývalem na víku objeví hráči šestnáct karet s pokladem, které rozloží do kruhu. K náhodné kartě pak postaví figurku samotného mývala. Uprostřed je místo pro hromádku padesáti diamantů.

fridos-beute-07

Aktivní hráč dostane do ruky kostku, kterou hodí a podle výsledného počtu puntíků přesune figurku mývala po směru hodinových ručiček o odpovídající počet karet. Právě tu poslední, kde pohyb postavičky skončí, pak hráč odhalí. Od té chvíle má hráč povoleno otočit dle vlastní volby jednu až tři další karty. Při tom se snaží najít stejný druh pokladu, jaký právě odhalil. V případě úspěchu může pokračovat dál nebo se raději spokojit se svým aktuálním ziskem. Dva poklady mají hodnotu jednoho diamantu, tři už tří a čtyři stejné karty dokonce odpovídají šesti drahým kamenům.

Jenže pokud se hráč zmýlí, jeho tah okamžitě končí, všechny otočené karty se vrací zpět do utajení a hráč nic za toto své kolo nezíská. Místo něj se k tahu dostane další hráč, který může ve svůj prospěch využít znalosti nasbírané v průběhu nepovedeného tahu soupeře. Tak partie pokračuje občasným získáváním drahých kamenů až do chvíle, kdy některý z účastníků nastřádá třináct diamantů. Stává se okamžitě vítězem.

fridos-beute-03

Fridos Beute je paměťovou hrou, ve které ale mohou mít úspěch i hráči, kteří se nebojí riskovat. S pořádným štěstím je totiž možné vlastně vyhrát během dvou kol. Ale ta šance je opravdu malá a vždy se mnohem víc vyplatí nejdříve sbírat informace.

Důležitým prvkem každé partie a úspěchu je totiž právě již zmiňovaná paměť. Hráči se učí ze svých i soupeřových omylů, ale karty z kruhu nemizí. Je tedy možné využívat sady zas a znovu. Jenže k tomu má co říct kostka a figurka mývala, který se pohybuje náhodně. Právě díky tomu je vliv štěstěny naprosto zásadní – hráči se může naskytnout velká výhoda, pokud má pořádnou dávku štěstí.

fridos-beute-09

Chytré spojení dvou prvků znamená zábavnou hru pro všechny mladší hráče. V hlavní roli je paměť, kterou určitě rádi předvedou i předškoláci. Potřebují počty jen k pohybu figurky a s tím jim klidně pomůže některý ze starších spoluhráčů nebo dospělý. Děti se ale kromě uvedeného počítání a paměti naučí také trochu zdrženlivosti, protože riziko se tu většinou nevyplatí.

Partie je rychlá a netrvá nikdy déle než čtvrt hodiny. Z hlediska šancí jednotlivých účastníků je sice lepší, aby hrálo menší počet soupeřů, ale s přihlédnutím k cílové skupině to není až tak zásadní informace.

fridos-beute-10

Fridos Beute je fajnová paměťová zábava pro děti, která ale současně přináší do náplně element pokoušení štěstí. Nejde o hod kostkou, i když ten má v partii také svoje důležité místo. Celkově je ale Fridos Beute moc pěknou dětskou hrou, ke které si rádi sednou i dospělí a změří své paměťové síly se svými potomky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBenjamin Schwer
IlustraceAnne Heidsieck
VydavatelHABA
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Collectible Components, Dice, Memory
MechanismyDice Rolling, Memory, Push Your Luck, Set Collection
RodinaSeries: Mitbringspiel Mini (HABA)

Více o hře.

Recenze: Fridos Beute – pytel plný kořisti
Fridos Beute je krásně vypadající hrou o hledání pokladů. Hráči budou potřebovat velmi dobrou paměť. Protože ale karet v kruhu není tolik, je tu ještě jeden háček. Aby byl vítěz rychlejší než ostatní ve sbírání drahokamů, musí umět také riskovat a mít solidní dávku štěstí. Jen tak se nakonec může radovat z vítězství. Ale bez ohledu na výsledek si Fridos Beute užijí všichni.
Klady:

+ chytrá kombinace dvou mechanismů
+ herní doba
+ postupně objevujete situaci na stole
+ přes pohyb figurky vstupuje náhoda
Zápory:

- náhoda
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Reality Show – staňte se VyVoleným nebo Velkým Bratrem