Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: High Voltage – hra pod napětím

high-voltage-01

Kolem mě to jiskří. Je to, jako by byly Vánoce a kolem mě někdo zapálil desítky prskavek. Je to vlastně taková moje malá oslava. Aby ale mohli slavit i hráči, budou muset nejdříve vyhrát partii nové karetní hry High Voltage. Jedná se o jednoduchou novinku, kterou si připravila Maureen Hiron. O grafiku se postarala Christine Hoffmeyer. Novinku si pak do svojí distribuce přidala firma Amigo a po ní v češtině přináší High Voltage společnost Piatnik.

Na malé krabičce se také tříští různé blesky. Uvnitř na hráče čeká 73 karet, které je třeba na začátku pečlivě zamíchat a rozdat je rovným dílem mezi všechny účastníky. Ať už budou hrát dva, tři nebo čtyři soupeři, vždy zůstane jedna karta navíc. Tu hráči položí doprostřed obrázkem nahoru a vytvoří tím startovací podmínku. Ze svého balíčku si každý vezme horní čtyři karty, ale zatím se na ně nesmí podívat.

high-voltage-06

Teprve když si všichni společně odpočítají start, mohou hráči nakouknout na hodnoty svých karet a rovnou je i začít vykládat. Při tom musí pouze dodržet zadání karty, která v tuto chvíli leží na vrchu celé herní hromádky. V rozích najdou hráči vždy hodnotu aktivní karty a uprostřed pak matematický vzoreček. Tyto dvě indicie by je měly navést  na dvojici karet, které je povoleno položit na ni.

K základní hodnotě se totiž přičítá i odečítá jednička, dvojka nebo trojka. A pouze výsledek sčítání nebo odčítání je ta správná hodnota, kterou je možné položit. Pokud ji má hráč v ruce, může ji okamžitě a bez čekání plácnout nahoru. Musí ale být rychlejší než ostatní.

high-voltage-05

Může se ale stát, že hráč nemá žádnou vhodnou kartu v ruce. Pak si může dobrat kartu (a to i více bez limitu) do ruky a doufat, že se tím situace změní. Speciální pravidla potřebují dvoumístné a záporné součty. Podle pravidel se z obou těchto hranic stávají opět jednomístné kladné číslice, ať už uříznutím první číslice nebo odečtením od deseti (záporné hodnoty).

Hráči se přebíjí, dobírají si nové karty a snaží se být tím, komu zůstane v ruce poslední karta. Tu už nemusí položit podle pravidel, ale jednoduše a rychle zavře jeden z účastníků hru a může rovnou začít slavit vítězství.

High Voltage je zajímavým pokusem o karetní hru, ve které všichni bojují současně. V této kategorii jsme tu už měli hodně her, některé lepší, jiné horší. Za všechny zmíníme například skvělé Loonacy.

high-voltage-08

Na začátku této novinky je zajímavá počítací premisa. K vítězství si musí hráč svoji cestu doslova propočítat. Jde sice o jednoduché navyšování a snižování hodnoty o tři nebo méně, ale v rychlé hře i tohle může způsobit snadno chyby. Hlavně to ale hráče zpomaluje, především než pak najdou vyhovující kartu v ruce.

Je zajímavé, že hra nechává dávkování dobírání na samotných hráčích. Při tom je to stále jen a jen jejich balíček, jehož dobrání znamená vítězství. Zůstává ale čistě na hráči, jestli si jich vezme do ruky dvacet a bude mezi nimi dlouze hledat nebo zvolí menší ruku, o které lze mít lepší přehled. Obě taktiky se vyplatí.

high-voltage-10

Jenže téhle novince se nevyhnuly ani potíže. Tou hlavní nejistotou je právě to přechylování hodnot, které se matematickými operacemi dostanou mimo hodnoty karet. U dvojciferných hodnot je vše ještě v pořádku – stačí odstranit desítku, takže z jedenáctky je jednička. U záporných ale přehazování postrádá smysl. Z mínus dvojky je například osmička. To hráče mate a hra tím zcela kazí také pozitivní naučný vliv, který do té doby na děti měla.

Může se také stát, že ani jeden z hráčů už nebude mít v ruce žádnou kartu, kterou by mohl pokračovat. Na to naštěstí pravidla myslí a doporučují dobrat společnou jednu kartu, položit ji do středu, změnit tak zadání a pokračovat dál. I tady je ale jasně partie ovlivňovaná náhodou, která může hovořit ve prospěch pouze některých hráčů.

high-voltage-11

Hra by při tom klasicky měla být velmi rychlou. A to je také pravda, protože partie trvá patnáct minut a to i v případě souboje více účastníků. Ve výsledku je úplně jedno, jestli se na boji podílí dva nebo klidně čtyři soupeři. Ježe hromádka je pouze jedna, takže s vyšším číslem počítejte s vyšší frekvencí momentů, kdy soupeři budou rychlejší.

High Voltage je hra, která nabízí zajímavý způsob hledání nových karet k položení. Jde jednoduše o nalezení správné hodnoty, ke které se musí dopracovat matematickou operací. High Voltage má ale několik problémů, které ji dost výrazně kazí.

Recenze: High Voltage – hra pod napětím
High Voltage je hrou, ve které jde hlavně o jednoduché počty. Pouze ty mohou odhalit správné karty a ty si hráč snaží najít ve vlastní ruce. Poté všichni získávají odměnu v podobě menšícího dobíracího balíčku. High Voltage ale pokazí problémy, které poukazují na nedořešenost některých mechanismu. Místo této novinky vždy raději zvolíme jinou hru se současnou akcí pro všechny.
Klady:

+ zajímavý způsob sčítání pro hledání karet
+ všichni hrají spolu
+ rychlá herní doba
+ vhodné pro dva i čtyři
+ jednoduchost
Zápory:

- záporná čísla se přepočítávají divně
- náhoda
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Squadro – tam a zase zpátky